Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Neurozė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Neurotiniai sindromai)
Jump to navigation Jump to search

Neurozė tai dar tarpu kitų pavadinama, kaip "beveik psichozė", o tarpu kaščenitų kartais - kaip "situatyvinė psichozė", mat būtų lyg ir psichozė, betgi ne visai, nesgi psichozė yra bendro pobūdžio, kur apie visus dalykus, o neurozė - tik susijusi su specifine kokia nors sritimi, o ir simptomatika dažniau švelnesnė, haliucinacijos retos, nors kliedesiai tai būna ganėtinai ryškūs - taigi, aišku, kad psichikos liga.

Tai pavyzdžiui, kai labai žmogus patologiškai nekenčia komunistų, o visais kitais atžvilgiais kaip ir normalus - tai čia jau neurozė. Arba kai labai nekenčia homoseksualų, o visais kitais atžvilgiais kaip ir normalus - tai irgi neurozė. Tai abiem atvejais visad galim pasiaiškinti priežastis taip, kaip mokė didysis Froidas ir visada išlįs koks nors kompleksas - ar ten analinis kompleksas, ar ten oralinis kompleksas, ar ten dar koks nors kitoks, bet tai jau būtinai.

Dargi dėl neurozių psichiatrai skyla į dvi stovyklas, kur vieni sako, esą išties visos neurozės tėra pradinė šizofrenijos stadija, kaip sakant, aiškus požymis, kad tai išties šizofrenija, pereinanti iš latentinės šizofrenijos į atvirą formą. Tuo tarpu kiti sako, esą čia atskira psichikos patologija kažkokia. Vienok ir vieni, ir kiti dažnai puikiai sutaria, kad visas neurozes puikiai gydo elektrokonvulsinė terapija.


Neurozių klasifikacija

Nors šiuolaikinėje klasifikacijoje prie neurozių yra priskirtos ir neaiškios kilmės ligos, tinkamam neurozių gydymui geriausiai tinka klasifikacija, pasiūlyta didžiojo tarybinio psichiatro akademiko Snežnevskio. Šią klasifikaciją ir pateikiame:

  • Neurastenija - esminis požymis yra paciento išsekimas ir irzlumas
  • Isterija - esminis požymis yra paciento noras gauti aplinkinių dėmesio
  • Psichastenija - seminis požymis yra nuolatinės abejonės ir neaiškumai
  • Įkyrių būsenų neurozė - esminis požymis yra visokie minčų ir veiksmų įkyrumai
  • Pseudoneurozė - kur atrodo kaip neurozė, o išties tai jau kokie nors organiniai sutrikimai

Visos menamai psichologinės būsenos, susijusios su visokia Froido bei kitų pseudomokslo veikėjų išsigalvota psichogeninės kilmės teorija yra priskirtinos tiesiog psichopatijoms.

Mokslinės neurozių kontraversijos

Šiais laikais, kadangi reikia nedaleisti visokių ten absurdiškų psichologinių interpretacijų psichiatrijoje, neurozės psichikos ligų klasifikacijoje yra apjungtos su kitais nerviniais ir somatoforminiais sutrikimais.

Taip pat, tikslios diagnostikos dėlei iš dabartinės klasifikacijos yra pašalinti bet kokie kriterijai, kurie paaiškintų psichologinį neurozių atsiradimą, o ir pats žodis "neurozė" jau laikytinas netinkamu, nes kelia mintis apie tai, kad psichikos liga gali būti dėl kokių nors psichinių priežasčių. Todėl neurozė turi būti diagnozuojama tik pagal galutinę simptomatiką, remiantis formaliais kriterijais, o ne išsigalvojimais apie kokias nors psichologines traumas.

Įvairūs psichologai ir psichoterapeutai aiškina, kad psichikos ligos gali būti psichinės kilmės, sukeltos kažkokių nemalonių įvykių. Kai kurie netgi drįsta teigti, kad šizofrenija yra irgi psichinės kilmės. Tokiems aiškinimams pasitelkiamos teorijos apie neurozes ir visokia Froido išgalvota psichoanalizė. Taip diskredituojamos įvairios efektyvios gydymo priemonės, kaip neuroleptikai, elektrokonvulsinė terapija, lobotomija ir panašios, kurios esą gali nepadėti pacientams.

Visi kaščenitai kategoriškai pasisako už tai, kad nedaleisti tokių interpretacijų. Neurozių kilmė neabejotinai fiziologinė, nes be smegenų pažeidimų tokios ligos negalėtų atsirasti.