Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


NetWare

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Novell NetWare - kadaise viena iš svarbiausių serverinių operacinių sistemų, egzistavusi visiškai paskirai nuo kitų OS. Buvo pati svarbiausia tinklinė operacinė sistema tais laikais, kai visur dominavo DOS tipo operacinės sistemos bei ankstyvos Windows versijos, kaip kad Windows 3.

Pirma NetWare buvo išleista 1983 metais, kartu su atskiru Novell serveriu. Serveris, padarytas su 68000 serijų procesoriumi, servavo failus, o paprasti PC tipo kompiuteriai su DOS ar CP/M tipo operacinėmis sistemomis galėdavo per tą serverį dalintis failais, o taip pat spausdinti į printerį. Taip gavosi labai paprasta ir kaip tam laikui, tai nepaprastai pigi sistema, kuri PC tipo kompiuterius turinčioms firmoms davė tokias galimybes, kokias iki tol turėjo tik mainfreimus naudojusios kompanijos. Žodžiu, bendras darbas ir bendras resursų naudojimas.

Greitai Novell pamatė, kad neverta gaminti savo hardwaro ir kai pasirodė bent kiek galingesni PC tipo kompiuteriai, kaip kad PC AT, padrė ir NetWare serverį, skirtą būtent jiems. NetWare čia veikė kaip pilnavertė operacinė sistema, tačiau administravimo patogumui ji pasileisdavo iš paprastos MS-DOS, pastarąją naudodama kaip kokį boot loaderį. Vėlesniais laikais panašiai pasileidžianti NetWare buvo padaryta ir kitoms operacinėms sistemoms, žodžiu, veikė kaip tokia operacinė sistema, kuri ant operacinių sistemų pasileidžia, bet su nuosavu multitaskingu, failų valdymu ir t.t..

Kadangi kurį laiką beveik niekas iš gamintojų nesiūlė paprastų naudoti ir kartu greitų tinklinių operacinių sistemų, tai NetWare buvo praktiškai be konkurencijos. IBM su savo OS/2 užsivėlino, o ir nebuvo ta sistema nei greita, nei lengvai integruojama su senesniais DOS kompiuteriais. Microsoft kurta Windows NT pasirodė dar vėliau ir ilgokai buvo dar prastesnė. O visokios UNIX versijos gal ir buvo neblogos, tačiau daug sunkiau konfigūruojamos, naudojo galingesnį, bet daug sunkiau suprantamą TCP/IP protokolą ir vėlgi nelabai sujungiamos su DOS kompiuteriais. Taigi, Novell NetWare buvo tiesiog be konkurencijos.

Tai reiškė, kad jei turi, pvz., 17 kompiuterių ir nori juos apjungti į bendrą lokalų tinklą, kur galima būtų keistis failais ir bendrai spausdinti į printerius, tai NetWare buvo faktiškai vienintelis bent kiek įperkamas variantas. O kiti bus arba išvis neįperkamai brangūs, arba dar brangesni, nes nenormaliai per sudėtingi.

Kadangi NetWare užėmė tokią specifinę nišą, tai Novell čia kūrė savo visokius protokolus, kaip kad IPX/SPX (kuriuos dar prisimena seni perdylos, nes būdavo geimuose naudojami) ir su niekuo nedarė jokio suderinamumo. Ir atrodė, kad NetWare yra tiesiog nenugalimas monopolistas, nes nieko geresnio tiesiog nėra ir niekas nieko panašaus nei pasiūlyti negali. Apie kokius 1990 metus Novell jau buvo viena iš galingiausių pasaulio programinės įrangos korporacijų - būtent NetWare dėka.

O pasku ėmė ir išplito visur Internetas su TCP/IP, o Novell bandė su tuo kovoti ir vaizduoti, kad vartotojams to nereikia. O tada Microsoft išleido Winwdows NT 4 ir Windows 95, kur buvo TCP/IP palaikymas, ir visas tas serverių galimybes turėjo netgi paprastas PC, be jokios papildomos kainos. Ir staiga per kelerius metus Novell iš superkompanijos, buvusios pagal galią panašiai kaip Microsoft, staiga nuėjo žemyn ir paskui viskas parėjo jai blogai. Žodžiu, maždaug 1995 metais tyliai atėjo galas NetWare sistemai, nors Novell tuo metu to dar nežinojo.

Tai kol turėjo pinigų iš senesnių pardavimų, tai dar Novell spėjo nusipirkti visas teises į UNIX sistemą, išleido savo UnixWare, bet nesėkmingai, paskui dar nusipirko Suse Linux kompaniją, dar visai bandė ardytis ir suktis kažkur ofiso programų segmente, bet galų gale buvo nupirkta, išskaidyta ir nebeliko tos NetWare, nes pasidarė ji niekam nebereikalinga. Jau apie 2000 metus matėsi, kad firma prarado savo rinkos segmentą ir tiesiog nežino, ką daryti, nes nors ir turi krūvą pinigų iš anksčiau, bet tiesiog neturi, kaip tuos pinigus paversti verslu, todėl leidžia juos beprasmiam vegetavimui. Taip viskas ir baigėsi.

Pati NetWare nustota pardavinėti 2009, o visokios išplėstinės klientų techninio palaikymo programos galutinai uždarytos 2017 metais.