Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Merkava
Merkava - tokie tankai, kurie buvo sukurti Izraelyje, o vėliau daugelį metų tobulinami, priklausomai nuo to, kokios būdavo jų naudojimo patirtys mūšiuose. Vieni iš moderniausių ir žymiausių šiuolaikinių tankų.
Merkava tankas buvo pradėtas kurti maždaug 1973, po to, kai dėl kažkokių politinių priežasčių JK nutarė netiekti Chieftain tankų Izraeliui. Pastarasis jau turėjo didelę tankų naudojimo patirtį, visai neblogai naudojo ir modernizavo senesnius britų gamintus Centurion tankus. Iš esmės, Merkava tanko prototipas buvo ne kas kita, kaip modernizuotas britiškas Centurion tankas kurio korpusas buvo pakeistas ir variklis perkeltas į priekį. Šiame prototipe buvo naudotas tas pats Centurion tanko bokštas.
Pirmieji Merkava tankai serijiniu būdu pradėti gaminti 1978 metais. Šie tankai turėjo jau naujus, modernesnius bokštus, tačiau lygiai tokius pat L7 105mm britiško modelio pabūklus, kaip ir Centurion. Iš Centurion tankų buvo paimta ir važiuoklė.
Nors tankas daug paveldėjo iš Centurion, visa tanko konstrukcija buvo labai smarkiai pakeista, į gana netipišką: tanko variklis buvo perkeltas į priekį, nes žydų patirtis kovoje prieš rusiškus tankus rodė, kad dažniausiai tankai pamušami į priekinę dalį, netgi nepaisant storų šarvų. Taigi, įtaisius variklį priekyje, o viduje dar ir pertvarą, variklis su pertvara tampa papildoma apsauga įgulai. Tokia apsauga itin gerai veikia padeda nuo kumuliacinių užtaisų.
Požiūris į tokią konstrukciją buvo paremtas labai paprasta logika: numušus tanką, jo įgula dažniausiai žūdavo, o žuvęs tankas ir žuvusi įgula yra daug blogiau, nei žuvęs tankas ir gyva likusi įgula. Juoba, kad geram tanko įgulos paruošimui reikia labai daug laiko ir pinigų. Taigi, jei tik gaunasi įgulą išsaugoti - tai labai gerai.
Kita netipinė detalė buvo minosvaidis, įtaisytas bokšto išorėje. Izraelio patirtis rodė, kad labai didelė dalis susirėmimų būna paremti netiesiogine ugnimi, kur tankas negali pasiekti priešininkų, bet priešininkai jį apšaudo, dažniausiai minosvaidžių ugnimi arba tiesiogine ugnimi, bet išsyk pasislėpdami už nepramušamų užtvarų, pastatų ar kalvų. Taigi, minosvaidis tokiais atvejais buvo tiesiog idealus įrankis kovai prieš tokį priešininkų veikimą.
Trečia netipiška dalis buvo tanko desantinis skyrius, kuris Merkava tankus priartino prie pėstininkų kovos mašinų. Praktiniai mūšiai parodė, kad norint tankui veikti efektyviai, būtini 2-4 tanką palaikantys pėstininkai, kurie gali išžvalgyti teritoriją, tanką apginti nuo pasislėpusių priešo pėstininkų, paruošti įtvirtinimus, apkasus, išvalyti teritoriją nuo minų ir panašiai. Taigi, tankas buv sukonstruotas taip, kad jo gale būtų durelės ir nedidelis skyrius desantui. Teoriškai į desanto skyrių gali tilpti iki 6 žmonių, praktiškai - apie 2-4 žmones, t.y., kaip tik tiek, kiek ir reikia efektyviam tanko palaikymui.
Merkava tankai buvo išbandyti daugelyje Izraelio kariautų karų, pagrindinai prieš įvairius rusiškus tankus, pvz., T-72 ir panašius. Mūšiuose Merkava netgi labai pasiteisino. Nors britai ir buvo sustabdę Chieftain tankų tiekimą Izraeliui, vėliau jie dalinosi Chopham šarvų technologijomis, Chieftain ir Challenger patirtimis ir pan., t.y., visai tęsė bendradarbiavimą.
Šiuo metu Merkava tankai laikomi vienais iš sėkmingiausių tankų pasaulyje, tačiau skeptikai sako, kad šie tankai visgi labiau skirti Izraelio specifikai - smarkiai kalnuotoms atviroms vietovėms, kur galima šaudyti dideliu nuotoliu, kur nėra svarbus pravažumas minkštuose gruntuose (tankų neklampina visokios molynės), o kovojama su nelabai gausiais, prastokai apmokytais priešais.