Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Komendanto valanda

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Komendanto valanda - tai nebūtinai valanda ir nebūtinai valdoma komendanto. Šitaip vadinamos įvairios priemonės, kurios draudžia tam tikru metu eiti žmonėms į gatvę be tam tikro reikalo ar eiti visai, ar kažką šiaip daryti.

Paprastai komendanto valanda įvedama karo metu ar kažkuriuo kitu ypatingos situacijos metu, kai reikia smarkiai sumažinti nereikalingą žmonių judėjimą.


Komendanto valanda karo atveju

Karo atveju komendanto valanda paprastai būna nustatoma visam tamsiam paros metui, o jos tikslas - sustabdyti marodieriavimą ir plėšikavimą, kuris paprastai vyksta tamsiu paros metu, kai visokie nusikaltėliai lenda į žmonių paliktus butus ir juos apiplėšinėja. Kadangi dienos metu tokie landžiotojai būna lengvai pastebimi, tai dienos metu ribojimai nenustatomi, tačiau naktį apribojamas judėjimas visiems, todėl bet kas gali būti sulaikytas, apieškotas ir patikrintas - kur gyvena, kodėl čia naktį šlaistosi. Šitokiu būdu galima labai nesunkiai tuos plėšikus išgaudyti.

Kita tokios karinės komendanto valandos paskirtis - atimti galimybę veikti įvairioms diversantų grupėms, kurios irgi paprastai savo reikalus (statinių minavimą ar pan.) daro tamsiu paros metu, kai niekas nemato.

Būtent nuo tokių karinių ribojimų, kuriuos nustato karinis miesto ar vietovės vadas - komendantas, ir yra kilęs komendanto valandos pavadinimas.


Komendanto valanda kaip sanitarinė priemonė

Kitas komendanto valandos variantas - kai bendrai apribojamas žmonių judėjimas taip, kad jie kuo mažiau susitikinėtų tarpusavy. Toksai apribojimas, pvz., kartais būna labai efektyviai pristabdantis epidemijų plitimą ir taikomas, kaip karantino priemonė. Prasmė čia labai paprasta: jei komendanto valanda nustatoma nuo 6 vakaro, tai žmonės vieni pas kitus į svečius jau nepavažinės ir nepavaikščios, nes vos spės į kokią parduotuvę užlėkt. Apie tai, kad visokie kabokai ar panašios vietos tokiu atveju išvis negali veikti, matyt nėra ko nei kalbėti.

Kaip parodė daugelio šalių praktika, komendanto valanda buvo labai efektyvi priemonė, tiesiog kardinaliai pristabdžiusi COVID-19 plitimą ir leidusi kai kurioms valstybėms (pvz., Graikijai ar Ispanijai) išeiti iš realiai katastrofiškos masinių mirčių situacijos.

Taigi, šitokiu atveju komendanto valanda paprastai prasideda daug anksčiau, nei saugant žmones nuo plėšimų. Kitą vertus, tokiu atveju paprastai komendanto valanda baigiasi žymiai anksčiau, pvz., 4-5 ryto, nes vieni pas kitus žmonės tokiu metu nevaikšto, tačiau daugelis tokiu metu važinėja į darbą.


Komendanto valanda diktatūrose

Panašus komendanto valandos įvedimas gali būti vykdomas ir kitu tikslu - tiesiog apriboti žmonių galimybę tarpusavy tartis, protestuoti, užsiimti opozicine ir disidentine veikla. Todėl kartais komendanto valanda būna įvedama ir tam, kad įtvirtintų diktatūros veikimą ir nuslopintų vakarais, po darbo vykstančius piketus, mitingus ir demonstracijas.

Tokiu atveju komendanto valanda dažniausiai būna taikoma kartu su masiniu opozicijos ir disidentų suimdinėjimu, opozicinės literatūros draudimu, žiniasklaidos uždarinėjimu ir kitais veiksmais, kurie visą opoziciją nuslopintų.

Skirtingai nuo ypatingų situacijų (ligų, gamtinių nelaimių, karo ar pan.) tokia komendanto valanda niekaip nesisieja su realiais pavojais visuomenei.


Komendanto valanda prieš nepilnamečių nusikalstamumą

Kai kuriais specifiniais atvejais gali būti taikomos ir dalinės komendanto valandos. Pvz., kartais, kai kuriose skurdžiose valstybėse, kuriose būna didelis paauglių nusikalstamumas, gali būti apribojamas buvimas lauke vakarais ar naktį visiems, kas nėra sulaukęs 18 (kartais ir daugiau - pvz., 21) metų ir yra be savo tėvų ar globėjų.

Tokiu atveju policija gali suimti bet ką, kas vizualiai yra jaunas ir neturi dokumentų arba turi dokumentus ir nėra sulaukęs nustatyto amžiaus. Kartais, esant sunkiems atvejams, gali būti ribojamas netgi ir paauglių judėjimas su tėvais (jei nusikalstamumas yra išbujojęs tiek, kad nusikaltimus vykdo ištisos šeimos).

Tokia priemonė, kaip parodė praktika, išties per šiokį tokį laiką (kartais vos per kelias savaites, bet dažniau maždaug 3-6 mėnesius) leidžia suardyti nepilnamečių vagių, plėšikų, chuliganų ir pan. grupes, o ilgainiui labai ryškiai pagerinti kriminogeninę situaciją.