Komandinė eilutė
Komandinė eilutė arba komandų interpretatorius - tai toksai vartotojo interfeisas, kur su OS dirbama panašiai, kaip kokiame tai čiate, kai rašomos komandos, paspaudžiama Enter, o tada programa padaro kažką ir pasako, ką padarė. Tai daugelio senų kompiuterastų vertinama, kaip labai didelis patogumas.
Komandų interpretatoriuje tiesiog parašai kokias tai komandas, kaip kokiame čate, o programa tas komandas įvykdo. Toksai kompiuterių valdymas per komandų interpretatorių yra panašus į bendravimą su kokiu tai žmogumi per čatą ar kokį mesendžerį, o skirtumo tiktai tiek, kad ne žmogus tenai, o tasai komandų interpretatorius - programa, kuri tas komandas vykdo.
Komandinė eilutė būdavo naudojama įvairiuose senų laikų kompiuteriuose, kur būdavo visokios RSTS, o paskui CP/M, Apple DOS su BASIC interpretatoriumi, ar kokia nors šiaip DOS, ar panašiai. Taip pat būdavo ir vėleniuose kompiuteriuose su UNIX ar OpenVMS operacinėmis sistemomis.
Išties komandinė eilutė, kai gerai realizuota, tai gali būti labai patogi, nes leidžia tuo pat įrankiu ir duoti komandas kompiuterio veiksmams, ir tas komandų sekas išsaugojus - labai nesunkiai automatizuoti visokius veiksmus.
Svarbiausios komandinių interpretatorių rūšys
Yra trys žinomiausios komandų interpretatorių grupės, kurios labiausiai skiriasi tarpusavyje:
- Basic - programavimo kalba, kuri tiko ir visokioms komandoms, ir visur dominavo ankstyvais asmeninių kompiuterių revoliucijos laikais, todėl būdavo belenkur
- Šelai - įvairūs gan skirtingi UNIX interpretatoriai, kurie leidžia gana neblogai automatizuoti visokius darbus ir kartu turi gana daug komandų, skirtų sudėtingų sistemų administravimui
- Command.com bei naujesnis Cmd - visokie DOS tipo sistemų interpretatoriai, kurie gan prasti ir primityvūs, bet visvien atlieka savo darbą
Senais laikais vienu iš geriausių tokių automatizavimo įrankių buvo BASIC kalba, nes leisdavo ir paprogramuoti kokią nors grafiką ar muzikėlę, pasidaryti kokį nors žaidimą, ir kartu valdyti kompiuterį. Tai kurį laiką daugelis manė, kad Basic bus ne šiaip sau komandinė eilutė, o kažkoksai superinterfeisas, kuris sukurs visą asmeninių kompiuterių ateitį, nes galimybės ten buvo labai didelės. Kaip pvz., tas pats Basic interpretatorius buvo tinkamas ir šiaip komandoms įvesti, ir kartu galėjo nupaišyti visokius meniu, langus, paveiksliukus ir taip toliau - ant jo buvo galima parašyti visai kitą, naują vartotojo interfeisą. Gal tik ta problema buvo, kad dirbo nelabai greitai, atrodė nelabai gražiai ir skirtingų kompiuterių Bascic interpretatoriai buvo kardinaliai nesuderinami tarpusavyje.
Gi ilgainiui labiausiai išplito visokie UNIX ir Linux sistemose naudojami šelai - nes nors ir neleido daryti žaidimų ar grafikos, bet užtat buvo geriau pritaikyti visos OS priežiūrai ir darbų automatizavimui. Tokie interpratatoriai naudojami ir dabar, ir yra visai patogūs, nes per dešimtis metų buvo labai neblogai atidirbti.
Tuo tarpu DOS komandų interpretatoriai, kaip ir jų pagrindinis - Command.com, buvo kaip kažkoksai tarpinis, tik dar susilpnintas variantas, netempia nei iki Basic, nei iki UNIX šelų, nei iki dar ko nors, bet iš bėdos tinka kokioms nors kitoms komandoms paleisti. Bet kai DOS ir Windows tapo labiausiai paplitusiomis OS, tai ir Command.com tapo populiariausiu pasaulyje komandų interpretatoriumi. Nu tai ir kas, kad jis beviltiškai primityvus ir nedadirbtas - visvien populiariausias.
Tai gal ir nieko ta komandinė eilutė, aišku, jei tik ja per dažnai naudotis nereikia...