Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Kawaii
Kawaii (かわいい) - tai toksai stiliukas, kuris japonų kalba reiškia mielumą, švelnumą, tipo toksai mielas. Japoniškai kawaii senesniais laikais turėjo dar kelis pavadinimus, susijusius su rašyba - "marui-ji" (丸い字, "apvalus raštas"), "koneko-ji" (小猫字, "kačiukų raštas"), ir "manga-ji" (漫画字, "komiksų raštas"). Kawaii stilius pirmiausiai buvo susijęs su specifine hiragana rašyba, tačiau ilgainiui išplito ir į įvairią grafiką, paveiksliukus ir taip toliau.
Keistas Kawaii atsiradimas - pasirodo gi, apie kokius 1970 metus Japonijoje išplito visokie tušinukai, o tiksliau - šratinukai. Tai jais parašyti hieroglifai atrodydavo smarkiai kitaip, nei įprasti, o ir rašymas gaudavosi gerokai kitoks. Štai taip pradinių klasių moksleivės ėmė rašyti kaip gražiau ir kaip fainiau (beje, tą rašto pagražinimą mėgsta įvairių pasaulio šalių mergaitės). Japonų mergaitės atrado, kad galima rašyti apvalainesnėmis raidėmis, jas parašant taip, kad stiliukas būtų toksai mielas. Ir dar pripaišydavo visokių paveiksliukų aplinkui - pvz., širdučių, kiškučių, kačiukų ir panašiai, kad gražiau būtų.
Žodis "kawaii" yra naujas - kilęs iš japoniškos frazės "kao hayushi" (顔映し), reiškiančios, kad kažkas paradudonavęs, susidrovėjęs, to taip pat "bayu in mabayui" (眩い, 目映い, arba 目映ゆい), reiškiančios, kad kažkas yra labai ryškus ir mielas. Tai būdinga, kad japonų kalboje frazės sutrumpinamos iki pirmo žodžio, o tada žodžiai sudedami - kad gautųsi naujas hieroglifas, o tada pagal tą naują hieroglifą sudaromas ir naujas žodis. Taip susidėjo "kao" ir "bayu" ir gavosi "kawayui" (かわゆい arba 可愛い).
Stiliukas susidarė apie 1970, labai greitai pradėjo plisti įvairiose mokyklose, pradžioje tarp pradinių, o paskui ir vidurinių ir netgi vyresnių klasių mergaičių, nes joms labai patiko. Vienok mokyklose tai buvo įvertinta, kaip baisus raštas, kuris nepriimtinas ir dėl to buvo uždraustas. Gal kadangi buvo uždraustas, jis ėmė plisti dar labiau, o greitai stiliuką pasigavo ir visokie vaikams skirti žurnalai, kurie ėmė spausdinti netgi ir pamokėles, kaip šitokiu būdu rašyt. Paskui tai, aišku, atsirado ir visokios reklamos, ir plakatai, ir pakuotės prekėms, ir taip toliau.
Kuo labiau mokyklose buvo draudžiamas kawaii raštas, tuo labiau jo buvo mokomasi, kol galų gale jis tapo tiesiog standartiniu, kai kuriose srityse, pvz., komiksuose, sutinkamu šimteriopai dažniau, nei įprasta rašyba.
Vėliau atsirado ir kompanijų, kurios tiesiog ėmė šitą stiliuką vystyti kaip savo firminį stilių - bene žymiausia iš tokių yra Sanrio kompanija, kuri grynai pagal tuos moksleivių mergaičių piešiniukus 1974 metais sukūrė ir sau užsipatentavo atskirą personažą - tokį Hello Kitty, kurį pradėjo pardavinėti kitiems. Prie to pat stiliuko prisidėjo ir įvairūs japoniški Anime personažai, o taip pat ir pokemonai, nes visi vis stengdavosi sukurti kokių nors dalykėlių, kurie būtų kiek įmanoma mielesni.
Tai labai gražu, ir labai miela, ir labai japoniška.