Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Kanban

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kanbane visada dalis lentos bus užkimšta taip, kad dėl darbų kiekio neįmanoma bus susigaudyti, tuo tarpu kita dalis lentos bus tiesiog tuščia, nes tenai darbai bus padaromi momentaliai.

Kanbanas arba Kanban - tokia lenta, kuri suskirstyta stulpeliais pagal užduočių valdymo statusus, ant kurios yra klijuojami lapukai su darbais. Horizontaliai lenta gali būti dar suskirstyta pagal vykdytojus ar jų komandas, nors tai jau būna kaip kada, nes ne visada to prireikia.

Visa Kanbano esmė - kad koks nors darbo vykdytojas prieina prie lentos ir mato, kad stulpelyje "Priskirta" yra kokia tai užduotis ant lapuko užrašyta, tai jis tą lapuką paima ir priklijuoja stulpelyje "Vykdoma", ir tada eina dirbt. O kai padaro, tai vėl nueina prie lentos, paima tą lapuką ir perklijuoja stulpelyje "Padaryta".

Už kiekvieno stulpelio vykdymą atsakingas būna koks nors atskiras žmogus - pvz., už pirmą stulpelį projektų vadovas, už antrą vykdytojas, o už trečią - kokybės prižiūrėtojas.

Kanbanai labai mėgstami visokių šūdinų užduočių valdymo sistemų bei projektų valdymo sistemų gamintojų, nes atrodo labai fancy ir galima parodyt, kaip čia viskas gražiai ir kaip su pele užduotis pertempiama iš vietos į vietą ir taip toliau. Praktikoje gi tų kanbanų negali pakęsti niekas, kas rimčiau su užduočių valdymu susiduria, nes formatas yra nors ir gražus, bet visiškai šūdinas, ir tinkamas nebent tiems, kas dar tik bando išvis bent kokią nors sistemą naudot.

Esminės kanbano bėdos yra šios:

  • Kanbano stulpeliuose užduotys visada skirstosi labai netolygiai, todėl vienas stulpelis būna perpildytas (pvz., laukiantys darbai), o kitas būna beveik tuščias (vykdomi darbai)
  • Dėl netolygaus pasiskirstymo ekrano plotas naudojamas kraštutinai neefektyviai, neretai vos apie 15-20% ploto būna panaudota užduotims, o likęs lieka tuščias
  • Norint detalaus valdymo, kur būtų daug statusų (pvz., "Registruota", "Priskirta", "Priimta vykdymui", "Vykdoma", "Laukia tiekėjo", "Pabaigta", "Patikrinta", "Uždaryta"), plotas tampa dar menkiau panaudojamu, o kanbanas pavirsta į daugybę siaurų pustuščių stulpelių
  • Kai statusų daug, sutalpinti didelį kiekį informacijos į pavienę kanbano lentelę pasidaro beveik neįmanoma
  • Jei jau ir taip nesutelpantys kanbanai padalinami eilutėmis pagal vykdytojus, gaunasi išvis nesveiko tuštumo sistema

Jeigu su tuo dar įmanoma kažkaip tvarkytis, kai lenta yra fizinė, todėl didžiulė (gera kanbano lenta būna bent 2 metrų pločio ir pusantro metro aukščio), tai kompiuterio ekrane su tuo tvarkytis tiesiog neįmanoma.

Taigi, gudresni softo gamintojai to kanbano arba neturi, arba jį deda nebent kaip kokį papildomą įrankį tiems, kas yra nepatyrę ir mėgsta gražiai atrodančius kvadratukus ekrane. Vėliau visi, kas turi daugiau sveiko proto, pereina prie įprastų lentelių, primenančių Ekselį, o jei softas tokių nepalaiko - tai pereina prie kokio nors bendrinio Ekselio ir kanbanus pamiršta.

Nedaugelis žino įdomų faktą, kad kanbanai buvo išrasti Japonijoje ne tam, kad perdavinėti darbus, o tam, kad stabdyti darbus. Reikalas tas, kad gamyboje cechai vis stengdavosi padaryti darbus į priekį, bet kai paimdavo kokią nors darbų partiją, tai paskui negalėdavo pertraukti proceso ir paimti skubesnių darbų. Tai ir buvo įvesta sistema, kad nesvarbu, kad yra žaliavos, niekas neturi teisės imtis darbo, jei negavo tam tikro vykdymo lapo. Tas lapas būdavo perduodamas, kabinant ant lentos, konkrečiame stulpelyje. Tai visi galėdavo žinoti, kad ateityje laukia tam tikras darbas, bet galėdavo jį daryti tik kai gaudavo savo vykdymo lapą į atitinkamą stulpelį. Žodžiu, kanbanas buvo darbų pristabdymo, o ne vykdymo sistema.

Tai daugelis paskui to ir nesuprato, kad čia darbų pristabdymui skirta, o ne įvykdymui. Tai gal todėl tie kanbanai taip prastai ir veikia, kad išties jie stabdymui skirti.