Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Dodge Omni
Dodge Omni, taip pat žinomas dar ir kaip Plymouth Horizon - viena iš kadaise pačių populiariausių amerikietiškų mašinų, kokios tik buvo gaminamos. Kaip daugelis sako - šios mašinos dėka Chrysler kompanija išliko gyva ir nesubankrutavo. Skirtingai nuo kitų amerikietiškų mašinų, šios buvo labai kompaktiškos, nes realiai sukurtos, pamėgdžiojant ne ką kitą, o legendiniu tapusį VW Golf.
Vienu metu Dodge Omni arba Plymoyth Horizon buvo populiariausia jaunimo tarpe mašina iš visų, kokios tik buvo pardavinėjamos JAV. Populiarumas buvo toks, kad Chrysler nesugebėjo gaminti pakankamų mašinos kiekių, todėl netgi turėjo užsakinėti gamybą AMC firmoje - t.y., pas konkurentus.
Dodge Omni arba Plymouth Horizon istorija
Prasidėjo viskas nuo to, kad 1978 metais Europos Chrysler padalinys sukūrė mašiną, pavadintą Chrysler Horizon. Kadangi tai firmai priklausė ir Simca, tai platinama mašina buvo ir kaip Simca Horizon. Gaminama mašina buvo Europoje, buvo gana populiari, tačiau nebuvo niekaip stebuklinga. Mašina buvo kurta, kaip kuo panašesnė į VW Golf, kuris buvo didelis pardavimų hitas. Tik deja, biznis ėjo ne per daug gerai, tad nors pardavimai nebuvo blogi, nebuvo jie ir stebuklingi.
Tuo metu Chrysler reikalai buvo smarkiai pašliję ir artinosi bankrotas, tad tais pačiais 1978 metais firma nutarė parduoti savo Europos padalinį Peugeot kompanijai. Šioji nusipirko, pervadino viską į Talbot ir gamino tą modelį toliau. Tačiau pagal pardavimo sutartį, Chrysler pasiliko visas teises to paties Chrysler/Simca Horizon gamybai JAV.
Truputį anksčiau, apie 1976-1977 metus Chrysler kompanija pastebėjo, kad stebėtinai gerai JAV ėmė eiti visokios europinės mašinos, kaip kad tie patys jau minėti VW Golf, į kuriuos nusižiūrėjus ir buvo kuriamas tasai Chrysler Horizon. Ir tada firma sugalvojo, kad reikia nusiklonuoti tą mašiną ir irgi pradėti gaminti kažką panašaus (tą idėją, beje, tuo metu pasigavo ir kitos JAV kompanijos - Ford bei General Motors). Taigi, Chrysler ėmė ir nusipirko ištisą 100 golfukų (JAV jie vadinosi VW Rabbit) ir pradėjo jų revers-endžinieringą, t.y., tiesiog ėmė ardyt, pjaustyt gabalais ir žiūrėt, kaip čia kas padaryta, kaip čia kas sugalvota ir kaip čia kas surinkta, kad gautųsi klonuoti.
Įsivažiavus visam tam reverse endžinieringui, kai jau buvo pradėtas kurti nuosavas VW Golf klonas, kažkas iš firmos ėmė ir atrado, kad Europoje, kitame Chrysler padalinyje, pasirodo, jau yra sukurta tokia mašina, kuri dar ir sėkmingai konkuruoja su tais pačiais guoliais. Štai tada chaoso valdoma Chrysler atsibudo ir atrado, kad gal nebūtina kurti klono, jei jau yra sukurtas panašus.
Taigi, Chrysler pasiėmė savo pačių Chrysler Horizon brėžinius, kažkiek tų pačių Chrysler Horizon mašinų ir patys ėmė revers-endžinierinti savo pačių mašinas atgal. Kadangi su nuosava dokumentacija darbas buvo lengvesnis, tai pavyko lengviau, o kadangi jau buvo patirties su VW Golf, tai dar matyt pridėjo papildomų nusižiūrėjimų nuo Golf, kad būtų geriau. O kadangi originalūs Golf varikliai buvo geresni, tai pirmoje pradžioje išvis užsisakė variklius tiesiai iš Volkswagen gamyklos, kas visai pasiteisino. Su vokiškais varikliais mašinos gesdavo daug daug rečiau, o kartu turėjo gerą galingumą. Matyt tai irgi labai daug pridėjo prie populiarumo.
Žodžiu, gavosi toksai amerikoniškas golfukas.
Dodge Omni arba Plymouth Horizon pardavimai
Kadangi mašiną visgi kūrė labiau amerikoniškai, tai modelis gavosi labai sėkmingas. Pardavinėtas maždaug panašiais kiekiais dviem pavadinimais - Plymouth Horizon ir Dodge Omni. Abi mašinos viena nuokitos labiausiai skyrėsi ant radiatoriaus pritvirtintais ženklais, nes kiti skirtumai buvo dar mažesni - t.y., ta pati mašina dviem pavadinimais. Pagal pardavimus jaunimėliui šita mašina išvis neturėjo lygių - buvo nebrangi, tačiau vertinama kaip visiškai sportinė ir labai kieta bei madinga.
Chrysler tikėjosi, kad per kokius 5 metus gausis padaryti apie 200-300 tūkstančių šios mašinos pardavimų - break even buvo paskaičiuotas kaip 170 tūkstančių mašinų. Realiai gi jau 1978 metais parduota beveik 170 tūkstančių. Ir tie pardavimai ne tik nemažėjo, bet dar ir augo - 1979 parduota apie 260 tūkstančių mašinų, o topiniai, maždaug 200 tūkstančių pardavimai per metus ėjo iki pat 1987 imtinai. Nors su tokiais skaičiais mašina niekad nepakliuvo į pirmą pardavimų vietą, bet visvien daugelį metų laikėsi top-10 sąrašuose.
Netgi patys Chrysler vadai nesugebėjo pilnai paaiškinti Dodge Omni arba Plymouth Horizon mašinų sėkmės - nors vėliau buvo kuriami pakaitalai - Dodge Shadow ir Plymouth Sundance, kurie buvo paremti panašia konstrukcija ir gaminti nuo 1987, netgi savo išleidimo metais jie tik nesmarkiai viršijo originalių Dodge Omni ir Plymouth Horizon pardavimus - sumoje 1987 jų buvo parduota apie 150 tūkstančių, kai tais pat metais Dodge Omni ir Plymouth Horizon buvo parduota 170 tūkstančių. Taigi, Chrysler taip ir nesugebėjo paskui atkartoti sėkmės, nes naujos mašinos kažkodėl gavosi mažiau populiarios už senas.
Tik paskui, kai nukritus naftos kainai, JAV vėl ėmė staigiai populiarėti didesnės mašinos, Dodge Omni ir Plymuth Horizon pardavimai jau ėmė kristi ir buvo nutraukti 1990.
Iš viso pagaminta ir parduota apie 2,3 milijono Dodge Omni mašinų. Skaičiuojant ne pagal prekės ženklą (daugelis gamintojų taip sudeda kelias skirtingas mašinas ir paskui giriasi dideliais pardavimais, kaip kad kokia nors Toyota Corolla), o pagal konkretų realų modelį - tai matyt bus viena iš kokių 10 populiariausių JAV gamintų mašinų.