Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Melancholinis raptusas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Depresinis sužadinimas)
Jump to navigation Jump to search
 Star of life.png  Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit...
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti!

Melancholinis raptusas arba depresinis sužadinimas (lot. raptus melancholicus) - specifinė maniakalinė depresyvinio stuporo antifazė, pasižyminti netikėta eskalacija, kai pacientas, iki tol gulėjęs visiškai nejudrioje būsenoje, staiga pašoka ir ima siautėti, dažniausiai bandydamas save susižaloti. Paprastai pacientas nepuola aplinkinių, tačiau kelia didelį pavojų savo sveikatai ir gyvybei.

Paprastai ir trumpai tariant - staigus sužadinimas, kylantis sunkiame depresijos fone ir pasižymintis savidestrukciniais veiksmais.

Melancholinis raptusas laikomas labiausiai netikėtu ir pavojingu iš visų raptuso atvejų, nes ir kyla visai staiga, ir pacientas elgiasi kraštutinai savidestrukciškai.

Būdinga, kad pacientas prieš melancholinį raptusą patiria labai stiprų slopinimą, gana ilgai būna stupore. Be aiškių priežasčių, neadekvačiai sureagavęs į aplinkinius, pacientas pašoka, ima blaškytis, daužytis, rėkti. Pasitaiko, kad pacientas imasi drastiškų savižalos veiksmų - pvz., pirštais išplėšia sau akį, arba rankomis sugriebia sau už lūpų ir persiplėšia burną.

Dažnesniais atvejais pacientai linkę daužyti daiktus, įsibėgėję trenkti galva per sieną, parkriti ant grindų ir trankyti per jas galva, iššokti per langą. Pasitaiko bandymų įvykdyti suicidą, pvz., iššokti per langą.

Neretai, vykdydamas savidestrukcinius veiksmus, pacientas nerišliai rėkia, rauda, inkščia. Vėliau, praėjus melancholiniam raptusui, pacientą apima verksmingumas, o paskui vėl stuporas. Geresniu atveju būna ir kitaip - kartais kažkas pratrūksta ir jau stuporas nebegrįžta, o pacientas pasuka link pagerėjimo.

Svarbu nepainioti melancholinio raptuso su maniakaline cirkuliarinės psichozės faze, kuri kartais gali ir gana netikėtai užeiti - vos per minutę-kitą, o taip pat su įprastais deliriumais. Gydymas - simptomatinis, trankvilizatoriai, neuroleptikai, tramdomieji marškiniai, labai efektyviai padeda sulfozinas.