Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Daltonizmas
Daltonizmas, arba spalvinis aklumas – tai toks biologinis reiškinys, kai žmogus neskiria kai kurių ar visų spalvų. Dažniausiai daltonikai tiesiog turi sunkumų su viena ar kita spalva, bet šiaip viską kitą gerai regi, o vat yra tie, kurie, nors daryk ką nori, nesupras skirtumo tarp žalios ir raudonos. Toksai sutrikimas nėra gydomas, nes neįmanoma žmogui į akis priberti visokių kūgelių, kurie labai jautrūs spalvoms, todėl šiems individams lieka gyventi pasaulyje, kur pora, ar visos šviesoforo lempos rodo tą pačią spalvą.
Iš daltonizmo yra kilęs ir pavadinimas - daltoniškos spalvos, dažniausiai taikomas spalvų deriniams, kurie klaikiai rėžia akis daugumai žmonių, tačiau daltonikams atrodo visiškai gerai, normaliai. Kadangi daltonizmą turintys žmonės ieško geriau kontrastuojančių spalvų, tai parenka ir paskui siūlo tas spalvas kitiems, tačiau tos pasiūlytos spalvų kombinacijos neretai būna tokios baisios (pvz., ryški magenta su salotine), kad eiliniam žmogui gali sukelti pykinimą ir vėmimą.
Dažniausiai daltonizmas būna nepilnas - iš RGB paletės nesimato dalies spalvų. Paprastai būna sutrikęs raudonos ir žalios (o tuo pačiu - ir geltonos) spalvos skyrimas. Tai tokių žmonių gana nemažai - vyrų tarpe gali siekti maždaug iki 1/12 žmonių, nors moterų tarpe tai būna daug rečiau - maždaug 1/200. Tai susiję su tuo, kad ši daltonizmo rūšis persiduoda per tuos specifinius genus, kurie paprastai nusėda tik pas vyrus.
Gerokai retesnis daltonizmo variantas - tai negebėjimas skirti žydros ar mėlynos spalvos, tai šitokie variantai būna, kad neskiria žydros nuo geltonos ar žalios, nes tiesiog nesupranta, kas ta žydra išvis. Kadangi žmonės ir šiaip visokius mėlynus atspalvius skiria daug daug prasčiau, tai kartais būna ne visai aišku, ar pas žmogų čia tikras spalvinis aklumas, ar tiesiog žmogus šiaip nesigaudo, todėl šitą daltonizmo variantą nustatyti būna sunku.
Pvz., puikiai žinoma, kad Japonijoje žalią ir mėlyną spalvas painioti yra įprasta netgi šviesoforuose, o ir pati japonų kalba neturi žodžių, kurie reikštų paskirai mėlyną ir žalią spalvą - juos atstoja vienas žodis "青" (ao).
Dar retesni atvejai būna tokie, kur išvis jokių spalvų neskiria, ir tada jau žmonės kaip kokie šunys ar katės, visą pasaulį mato juodai-baltą, su visokiais pilkos spalvos atspalviais.
Čia dar reikia pastebėti, kad iš visų žinduolių tiktai visokie primatai išvis sugeba spalvas skirti, ir tik žmonės sugeba jas skirti gerai, tai todėl daltonizmas yra tokia gana unikali žmogiška savybė, kuri fenomenologijos požiūriu pas kitas žinduolių rūšis tiesiog neturi prasmės ir todėl ir neegzistuoja.