Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Daltoniškos spalvos
Daltoniškos spalvos - tokios spalvos, kurios visiškai neįsiderina į aplinkos spalvų gamą, paprastai pasižymi pertekliniu ryškumu, bet kartu nėra iš grynųjų spalvų paletės, o yra arčiau visokių spalvų mišinių. Dažniausiai tokios spalvos daltoniškomis įvardinamos, kai kalbama apie spalvų derinius, kontrastus ar pan., nors kai kada būna ir ryškių pavienių tokių spalvų atvejų.
Pavadinimas "daltoniškos spalvos" yra susijęs su tuo, kad tokias spalvų kombinacijas dažniau sukuria žmonės, turintys regėjimo sutrikimą - daltonizmą, dėl kurio ir padaro tokius derinius. Neskirdami spalvų, šie žmonės negali suderinti, taip, kaip jas gerai priimtų visas spalvas skiriantys žmonės, tačiau patiems daltonikams atrodo, kad viskas čia tvarkoje. Taip gaunasi ypatingai klaikūs spalvų deriniai.
Baisūs daltoniškų spalvų atvejai
Viena iš spėlionių yra, kad rusiškas ampyras, pasižymintis klaikiomis spalvomis, formavosi dėl to, kad dalis carų turėjo šitą sutrikimą - daltonizmą, todėl parinkdavo tokias spalvas architektams, kad maža nepasirodydavo. O bijodami carų, architektai tas klaikias spalvas ir panaudodavo. Rezultatas - pastatai, nudažyti itin klaikiais spalvų deriniais.
Kai kuriems panašiai kyla klausimas apie visiems įsiminusias Windows XP spalvas, kur yra tipiškai klaikus derinys iš žalios ir mėlynos.
Gudresni daltonikai žino apie tai, kad jų spalvinis suvokimas yra kažkoksai smarkiai smarkiai ne toks, tai jie, pvz., paprašo aplinkinių, kad tie išrinktų jiems kokius nors normalesnius drabužius ar šiaip paklauso tų aplinkinių patarimų - ir tada šitaip neišsiskiria iš aplinkos.
Kaip atsiranda daltoniškos spalvos
Kadangi daltonizmas būna įvairių variantų, tai ir daltoniškos spalvos gali skirtis. Vienok įdomu yra ne tiek tai, kokias kombinacijas sukuria žmonės su daltonizmu, kiek tai, kaip tam tikras klaikias spalvų kombinacijas jie mato.
Yra išskiriamos trys esminės daltonizmo rūšys:
- Protanopija - kai žmogus negali išskirti raudonos spalvos ir painioja žalią su raudona - vidutinio dažnumo, pasitaiko maždaug iki 2% vyrų ir mažiau, nei 0,1% moterų
- Deuteranopija - kai žmogus negali išskirti žalios spalvos ir taip pat painioja žalią su raudona - dažniausia, pasitaiko maždaug 5% vyrų ir maždaug 0,3% moterų
- Tritanopija - kai žmogus negali išskirti mėlynos spalvos ir painioja mėlyną su žalia ir su geltona - itin reta, pasitaiko maždaug vienam žmogui iš 10 tūkstančių ar netgi rečiau
Išties dar kiekvienas iš šių sutrikimų skirstomas į du lygmenis - pilnavertį sutrikimą ir tiesiog spalvos skyrimo susilpnėjimą. Tai tie su susilpnėjimu tiesiog šiaip prastai skiria tas spalvas, tai yra linkę į daltoniškų spalvų pasirinkimą, nors jas ir atskiria vieną nuo kitos.
Iš visų tų trijų sutrikimų tritanopija yra rečiausia, keisčiausiai iškraipanti spalvas, bet kartu tik silpnai tedaranti įtaką, nes ir pas paprastus žmones mėlynų atspalvių skyrimas yra ganėtinai prastas, ir tie mėlyni atspalviai ne itin dažnai pasitaiko gyvenime. Tuo tarpu protanopiją ar deuteranopiją turintys normalių ir paplitusių spalvų suvokti adekvačiai tiesiog neįstengia, painioja jas su klaikiai ryškiomis baisybėmis.
Jei pastebėjote, kad maždaug vienas iš kelių dešimčių žmonių turi labai klaikų suvokimą apie tai, kokios spalvos ir jų deriniai yra adekvatūs, tai čia štai jums ir yra atsakymas, kur ta problema.
Norma | Protanopija | Deuteranopija | Tritanopija |
---|---|---|---|
Kaip matome iš lentelės, daltonizmą turintiems žmonėms atrodo, kad jų pasirinktos spalvos yra visai normalios, nerėžiančios akių, nes jie išties mato visai normalius ir ne per daug ryškius derinius. Tiesą sakant, kadangi spalvų neskiria, tai jiems visi spalvų deriniai nėra pernelyg kontrastuojantys ir visos spalvos nėra labai ryškios. Tuo tarpu normalus žmogus, tas spalvas pamatęs, gali gauti epilepsijos priepuolį.
Sprendimai, skirti daltonikams
Tam kad daltonikai patys nekurtų klaikių spalvų palečių ir kombinacijų, kai kurie normiai iš gerumo sukūrė keletą palečių, kurios yra tinkamos ir daltonikams, ir šiaip paprastiems žmonėms, nes taip smarkiai akių nerėžia. Garsiausios yra IBM Design Library, Bang Wong, and Paul Tol paletės - jose esančios spalvos visai neblogai atrodo ir šiaip žmonėms, ir kartu tarpusavy kontrastuoja ir daltonikams. Bet ir tos paletės nepasižymi dideliu grožiu, nes jose esančios spalvos yra kiek baisokos.
Visgi nors ir baisokos tos paletės, bet jos bent jau kažkiek padorios, bent iš bėdos. Taip kad geriau jau pasirinkti tokias spalvas ir neturėti problemų, nei nepasirinkti ir turėti problemas dėl to, kad spalvas parinko koks nors daltonikas.