Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Braun
Braun arba kaip jie patys užsirašo, tai brAun - tai kompanija, nuo kurios prasidėjo šiuolaikinis funkcionalistinis dizainas, koksai yra paplitęs dabar. Tiesa, pati firma, matyt užmiršusi, kad nuo jos visa šitai prasidėjo, dabar jau nebūtinai tas prekes su tokiu dizainu tebegamina, kaip tik dažniau padarydami visokių pagražinimų daugiau, nei reikia.
Braun yra retas atvejis, kur kompanija dar visiškai senoviniais laikais susiprato, kad nebūtina sekti kitomis madomis ir daryti, kaip įprasta, o reikia daryti taip, kad būtų tasai wow efektas, kuris vartotojams nuneštų stogus. Pasiėmę krūvas Bauhaus stiliaus dizainerių, vertelgos kūrė vis naujus gaminius, ir tie vis tapdavo be proto populiariais, nors kartu ir brangiais. Tiesa, dėl visiško funkcionalizmo gaudavosi dar vienas keistas paradoksas: gaminių savikaina juntamai sumažėdavo, netgi gerokai pakėlus kokybę. Taigi, ilgam firma gavo ir gerą vardą.
Praėjus daugybei metų, kai Apple kompanija kūrė naujus iPhone ir iPod, daugelis pastebėjo, kad tie kartais tiesiog stebėtinai panašūs į Braun kadaise sukurtus kalkuliatorius ir radijo imtuvus. Tai kai kurie, aišku, kaltino Apple kokiu tai pamėgdžiojimu, bet visgi daugelis dizainerių pastebėjo, kad tiesiog Braun suformuoti funkcionalaus ir minimalistinio dizaino principai tiek smarkiai įsitvirtino, tapo norma ir savaime suprantamu dalyku, kad Apple gaminių kūrėjams net nereikėjo nieko pamėgdžioti - jiems tiesiog reikėjo remtis geriausia dizaino praktika ir jie neišvengiamai padarė gaminius, kurie priminė dešimtmečiais anksčiau išleistus Braun produktus.
Vienok taip gerai su Braun dizainu tai buvo senovėje, o dabar Braun kažkuo stebuklingai išskirtingu jau nebepasižymi, netgi ir dizainas pas juos teliko gana eilinis, kaip pas kitus. Tiesa, gal tai atsitiko ne tiek dėl to, kad pati Braun firma būtų praradusi savo išskirtingumą, kiek dėl to, kad visas pasaulis ėmė juos pamėgdžioti, taip supanašėdamas su Braun.
Nors visgi visokios barzdaskutės, plaukų kirpimo mašinėlės ir kita panaši technika pas juos tikrai yra nebloga. Tai čia galim tik patarti tokius dalykus naudoti.
Gero Braun dizaino principai
Braun dizaino principus dar apie 1970 suformulavo Dieter Rams, vienas iš ryškiausių ir geriausių Braun kompanijos dizainerių. Anas tuos principus pavadino tiesiog gero dizaino principais, tačiau daugelis juos vadina Braun dizaino principais, nes taip yra tiksliau.
Štai šitie yra gero Braun dizaino principai:
- Geras dizainas yra inovatyvus. Progreso teigiamos galimybės nenyksta. Techninis vystymasis nuolat suteikia naujas galimybes originaliems dizainams. Bet vaizduote paremtas dizainas visada atsiranda kartu su gerėjančia technologija ir niekada negali egzistuoti pats iš savęs.
- Geras dizainas gaminį paverčia naudingu. Gaminys perkamas tam, kad būtų naudojamas. Jis turi patenkinti ne tik funkcinį, bet ir psichologinį ir estetinį kriterijus. Geras dizainas pabrėžia produkto naudingumą, kartu atmesdamas viską, kas tam naudingumui gali trukdyti.
- Geras dizainas yra estetiškas. Estetinė gaminio savybė yra integrali jo naudingumo dalis, nes gaminiai, kuriuos mes naudojame kasdien, veikia mūsų asmenį ir asmeninę gyvenimo gerovę. Bet tik gerai padaryti daiktai gali būti gražūs.
- Geras dizainas daro gaminį suprantamu. Jis paaiškina gaminio struktūrą. Netgi būdamas nejudriu, jis priverčia gaminį kalbėti. Geru atveju, gaminys tampa pilnai paaiškinančiu patį save.
- Geras dizainas nėra užkabinamas ant viršaus. Gaminiai, kurie atitinka savo paskirtį, yra panašūs į įrankius. Jie nėra dekoratyviniai daiktai ar meno kūriniai. Todėl jų dizainas turi būti neutralus ir apribotas, kad paliktų vartotojui galimybę išreikšti save.
- Geras dizainas yra sąžiningas. Jis nevaizduoja gaminio labiau inovatyviu, galingu ar vertingu, nei jis išties yra. Jis nebando manipuliuoti pirkėju pažadais, kurie negali būti išpildyti.
- Geras dizainas yra ilgalaikis. Jis vengia madingumo ir todėl niekada neatrodo pasenęs. Skirtingai nuo madingo dizaino, jis išlieka daugeliui metų, netgi šiuolaikinėje, net naujus ir gerus daiktus greit išmetančioje visuomenėje.
- Geras dizainas yra nuoseklus iki mažiausių detalių. Niekas negali būti daroma kaip papuola ar palikta atsitiktinumui. Dėmesys ir tikslumas dizaino procese yra pagarba vartotojui.
- Geras dizainas yra draugiškas aplinkai. Dizainas daug prisideda prie aplinkos išsaugojimo. Jis saugo resursus ir minimizuoja fizinę ir vizualinę taršą, kuri kyla produkto naudojimo metu.
- Geras dizainas yra tiek minimalus, kiek įmanoma. Mažiau, bet geriau - nes jis koncetruojasi į esminius aspektus ir produktai nėra užkraunami neesminiais dalykais.