Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Baltijos kelias
Šį straipsnį parašė pseudointelektualas moksliukas, bandęs padaryti kažką juokingo, bet išėjo visiška išmata. Parašiusiam siūlome paskaityti Kaip rašyti kaip Pipedija? Pipedija tokius straipsnius palieka kaip pavyzdžiui, jog tokių straipsnių negalima rašyti Pipedijoje. Čia juk Pipedija, ane??? Tadgi skaitykite, ir suprasite kame čia esmė ta |
Baltijos kelias – 650 km (kitais duomenimis – 595 km) ilgio susikibusių žmonių grandinė, 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint 50-ąsias Ribentropo-Molotovo pakto, panaikinusio Baltijos šalių nepriklausomybę, metines, sustojusi sujungti trijų Baltijos šalių sostines – Vilnių, Rygą ir Taliną.
Kadangi žmonės rinkosi ir stovėjo ant gatvių, kelių beigi automagistralių, tai ir vadinasi kelias, o kadangi per tris Baltijos valstybes - tai todėl vadinasi Baltijos.
Neretai Baltijos kelias įvardinamas, kaip pati grandioziškiausia Fluxus meninė-politinė akcija, ne tik pribloškusi visą pasaulį, bet išties moraliai sutriuškinusi SSRS vadovybę bei komunistų funkcionierius. Visokie KGB veikėjai, įsivertinę, kiek laiko ir kaip intensyviai vyko partizaninis pasipriešinimas po okupacijos, pamatę milijoninį žmonių kiekį, nutarė, kad čia jau ateina jiems šakės ir nieko jie nebepadarys.
Kaip tai vyko
Žmonės į Baltijos kelią pradėjo važiuoti dar likus pusei paros iki jo, o kai kurie atvyko dar išvakarėse. Rinkosi visi, kas tik gali, norėdami parodyti visam pasauliui, kad Baltijos šalys - okupuotos, tačiau nepasiduoda net po pusės šimtmečio. Žmonių kiekiai buvo tokie dideli, ka tarp Vilniaus ir Kauno vienu metu susidarė veik 100 kilometrų ilgio kamštis.
Lygiai 19 val., pasigirdus radijo signalams, šimtų tūkstančių žmonių grandinė nusidriekė nuo Gedimino bokšto Vilniuje per Ukmergę, Panevėžį, Pasvalį, Bauskę, pro laisvės paminklą Rygoje, iki Hermano bokšto Taline. Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai susikibdami rankomis sudarė gyvą grandinę per Baltijos valstybes, taip simboliškai atskirdami Baltijos valstybes nuo Sovietų sąjungos, išreikšdami norą būti laisvais. Paskaičiuota, kad iš viso kelyje stovėjo apie 2-2,5 mln. žmonių, iš jų apie 1 mln. – iš Lietuvos. Dešimtys tūkstančių, neįstengusių patekti į magistralę, susibūrė jos prieigose, sudarydami didžiausios grandinės atšakas. Tragiškus Molotovo-Ribentropo pakto įvykius atspindėjo vidinis žmonių susitelkimas ir ryžtas. Visame kelyje plevėsavo juodi gedulo kaspinai, degė žvakutės, primindamos apie aukas ir didelių netekčių skausmą.
Baltijos kelią organizavo Lietuvos persitvarkymo sąjūdis, Estijos ir Latvijos liaudies frontai. Jis yra įtrauktas į Gineso pasaulio rekordų knygą kaip ilgiausia žmonių grandinė (atstumas nuo Vilniaus iki Talino yra apie 600 km). Kelias ėjo ruožu Vilnius–Ukmergė–Panevėžys–Pasvalys–Bauskė–Ryga–Ainažiai–Pernu–Talinas.
Panašios akcijos buvo rengiamos dar kelerius metus, pvz., 1991 m. Liepsnojantis Baltijos kelias – buvo deginami laužai. Panašių manifestacijų surengė ir kitos tautos. VDR, siekusios suvienyti Vokietijos abi dalis manifestacijos 1989 pab. – 1990 m.
Apie šį kelią Audrius Stonys ir Arūnas Matelis 1990 m. sukūrė 35:10 trukmės dokumentinį filmą „Baltijos kelias“.
2009 m. UNESCO įtraukė Baltijos kelią į „Pasaulio atminties“ sąrašą.