Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Angliškos mašinos

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Angliškos mašinos, dar neretai vadinamos kaip britiškos mašinos buvo vienos iš pirmų pasaulyje, bet paskui pusė gamyklų subankrutavo, iš likusių - pusę supirko užsieniečiai, o tada likusi pusė irgi užsilenkė ir dabar angliškų mašinų tiesiog nėra. Na, tiksliau gal kaip ir yra, bet nei kokybe, nei gerumais dauguma tų mašinų nepasižymi, o kurios pasižymi - tai jau seniai ne anglams priklauso.

Ilgiausiai laikėsi sportinių angliškų mašinų rinka - iki pat kokių 1990 metų britai gamino geriausius roadsterius, o ir šiaip sportiškas mašinas bei brangius sedanus. Bet ir čia jiems nepasisekė - roadsterių rinką per vienerius metus užgrobė Mazda Miata, o tuo tarpu sportiškų sedanų rinką po truputį atėmė BMW, tuo tarpu prabangos segmentą nusavino Mercedes, štai taip britiški gamintojai ir užsibaigė.

O dar pas angliškas mašinas vairas ne toje pusėje, todėl vairuoti jas irgi reikia atbulai, į priešingą pusę: dešinėje - atgal, o kairėje - į priekį.

Štai tokios yra Pipedijai žinomos angliškų mašinų firmos ir markės:

Gal čia dar ką nors praleidom, bet jau patys supratote, kad visos britiškos mašinų markės beveik visada yra arba sportinės, arba prestižinės, bet kartu arba užsilenkusios, arba priklausančios užsienio firmoms. Štai taip yra su tomis angliškomis mašinomis.

O dar kartą pusę iš gyvų britiškų mašinų markių supirko Ford, tai gavosi tokia Premier Automotive Group, arba PAG, kuri atrodė labai kietai, nes ten buvo dauguma geriausių firmų. Bet paskui paaiškėjo, kad tos firmos nenaudoja Ford dalių, nepersidengia su Ford klientais, nepersidengia ir tarpusavy, ir išvis neaišku kam reikalingos. Tai labai greitai Ford visą tą PAG išardė ir išpardavė kam papuola - daugiausiai indams ir kiniečiams. Tai dabar vietoje britiškų mašinų gaunasi kad yra indiškos mašinos ir kinietiškos mašinos.