Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Angina
Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit... Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti! |
Angina - tai toksai bakterinis gerklės uždegimas. Jei daugybė ligų buvo identifikuotos dar visai neseniai, tai angina yra išskirtinė anomalija ligų pavadinimų margumyne - apie anginą žmonija viską žino jau labai seniai. Ši liga turi ir kitą pavadinimą – dar yra vadinama tonzilitu (lot. tonsillae). Apibūdinama kaip ūmus arba lėtinis ryklės tonzilių uždegimas (tonzilėmis vadinami limfiniai audiniai, kurie apsaugo kvėpavimo takus nuo bakterijų patekimo). Kaip matyti, tonzilės atlieka iš tiesų labai svarbią funkciją.
Dažniausiai anginą sukelia paprasti streptokokai, kiek rečiau - stafilokokai. Kadangi streptokokai mėgsta daugintis gleivinėje ir netgi pačiose gleivėse, angina turi vieną problemėlę: netgi gydant gana didelėmis antibiotikų dozėmis, antibiotikai į tas gleives prastai prasiskverbia, todėl bakterijos išlieka. Ir tai reiškia, kad angina kartojasi vėl ir vėl ir vėl.
Angina yra puikus medicininės stagnacijos pavyzdys: nors jokiais skalpeliais ar lancetais bakterijų neišpjaustysi, nes jei jau jos yra, tai ir pasiliks, nemažai lorų iki šiol siūlo anginą operuoti. Ir nors jokių tyrimų, kurie parodytų statistinę tokių operacijų naudą irgi nėra (paprastai menamas pagerėjimas būna susijęs tik su tuo, kad praoperuoti vaikai paskui tiesiog klaikiai bijo skųstis gerklės skausmu), tie pasiūlymai operuotis eina ir vėl, ir vėl.
Gi kiti daktarai puikiai žino, kad visą tų gleivinėje pasiliekančių streptokokų problemą išsprendžia paprastas pasiūlymas čiulpti antibiotikų tabletes arba gerti antibiotikų miltukus, kad burnos gleivėse antibiotikų koncentracija irgi gautųsi didelė. Toksai gydymas pagydo anginą ir greičiau, ir daug ilgesniam laikui. Bet pacientams būna labai neskanu (antibiotikai pasižymi išskirtinai klaikiu skoniu), tai pacientai to nenori, tai negeria, piktinasi gydytojais, kad vaistai neskanūs, o paskui galų gale jiems kas nors pasiūlo operuotis.
Kaip matome, čia tokia pamoka slypi: jei pacientui siūlysi gerai (čiulpti klaikiai šlykščiai neskanius antibiotikus), tai pacientas bus nedėkingas ir skųsis, kad daktaras blogas. O vat jei iškarpysi jam gerklę chirurginiais įrankiais - tai pacientas daugiau nebesiskųs ir negadins nervų. Tai čia akivaizdu, koksai pasirinkimas - geriau net nesiūlyti antibiotikus čiulpti, o geriau siūlyti operuotis.
Kaip atpažinti anginą?
Jei pastebėsite, kad gerklėje iš išorės atsirado du guziukai - iš vienos ir kitos pusės - gerklę tikrai skaudės. Bet nepamirškite, kad angina irgi panaši į kiaulytę. Guziukai ar patinimas reiškia, kad uždegimas pakankamai didelis.
Paprasta angina tiesiog būna skausminga ir trukdo ryti, o vat pūlinė angina - jau būna dar sunkesnė, labai skausminga. Prie pastarosios gali būti daug baltų apnašų gerklėje, o ir gerklė paprastai būna smarkiai raudona. Kartais, sunkesniais pūlinės anginos atvejais, stipriai atsikrenkštus, skrepliuose gali būti ir labai nedidelių kiekių kraujo.