Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!
Subskraibink Pipediją ant FB: |
Fentanilas
Fentanilas (Fentanyl, Phentanylum), nelegalioje rinkoje dar vadinams China White - sintetinis opioidas, cheminėmis savybėmis ir poveikiu ganėtinai panašus į promedolą, tačiau maždaug 100-200 kartų stipriau veikiantis. Savo poveikio stiprumu bent keliasdešimt kartų lenkia morfijų, tačiau dėl visiškai kitos molekulės sandaros toksiniai efektai gerokai skiriasi. Fentanilas naudojamas daugiausiai chirurgijoje, kaip nuskausminantis preparatas.
Panašiai, kaip ir morfijaus derivatyvai, fentanilas slopina kvėpavimo centrą, perdozavimo atveju mirtis ištinka dėl plaučių arba širdies paralyžiaus. Iš kitų opioidų fentanilas išsiskiria aukštu toksiškumu: efektyviai nuskausminančios dozės nuo mirtinų skiriasi mažiau, nei 10 kartų. Nepaisant to, klinikinėje praktikoje fentanilas yra laikomas saugiu, nes gali būti panaudotos antagonistinės priemonės (pvz., naloksonas ir pan. opioidų antagonistai), padedančios sėkmingai išveti pacientą iš narkozės, taip pat - ir kitos reanimacinės priemonės. Vienas iš esminių fentanilo privalumų - labai greitas ir stiprus nuskausminantis poveikis, leidžiantis pacientą sparčiai paruošti operacijai. Skirtingai nuo morfijaus darinių, fentanilas praktiškai neduoda sužadinimo periodo.
Taip pat fentanilas yra vienintelis klinikinėje praktikoje vartojamas opioidas, kuris priimamas per transderminius pleistrus, t.y., per odą. Tokia forma leidžia palaikyti stabilią nuskausminančio preparato koncentraciją organizme, todėl klinikinėje praktikoje smarkiai sumažina priklausomybių atsiradimo riziką, o dėl tolygesnės dozės sukelia žymiai mažiau nepageidautinų pasekmių, tokių kaip paciento apsvaigimas, mieguistumas ir pan..
Fentanilas ir narkomanija
Nors fentanilo vartojimas praktiškai visame Pasaulyje yra kontroliuojamas panašiai, kaip ir morfijaus ir jo darinių, šis vaistas nėra labai populiarus narkomanų tarpe. Esminės menkesnio paplitimo priežastys - griežta kontrolė, negalimumas gauti iš alternatyvių šaltinių, problemos, sintezuojant pogrindinėse laboratorijose, o taip pat - nelegalaus vartojimo atveju pasitaikantis itin aukštas mirtinų perdozavimų skaičius.
Nepaisant to, nelegalioje rinkoje yra identifikuota bent keliolika skritingų junginių, artimų fentanilui. Dalimi atvejų tokie junginiai platinami, kaip "China White" ("kinietiškas sniegas", "baltasis nykšukas" ir pan.), kita dalimi atvejų - siūlomi narkomanams, kaip esą heroinas. Dauguma nelegalių fentanilo analogų turi kiek silpnesnį poveikį (nors yra ir žymiai stipresnių), tačiau didesnį toksiškumą, su jai siejama apie keliasdešimt procentų mirčių dėl narkotikų perdozavimo tarp heroino vartotojų. Grubiais vertinimais, perdozavimo rizika, narkomanams savarankiškai vartojant fentanilą ir jo analogus, yra bent 10-20 kartų didesnė, nei heroino atveju, netgi kai produktas vartojamas labai apgalvotai, žinomomis dozėmis ir pan..
Gatvinis fentanilas dėl itin didelio stiprumo būna paplitęs labai įvairiose koncentracijose - pradedant užpildo miltukais, kur fentanilo tėra gal koks pusė procento ir baigiant grynu fentanilu. Tokių mišinių perdozavimas būna išvis lengvas, nes kiek ten to fentanilo yra, paprastai niekas negali pasakyti.
Kita vertus, kiniečių dėka plinta ir kita keista, anksčiau narkomanams nežinota narkatos forma - tai pleistrai, panašūs į nikotininius. Užsidėjus pleistrą, dozė didėja iš lėto, pakol narkomanas nepasijunta gerai. O kadangi didėjimas būna su ilgu uždelsimu, tai jau pajutus kaifą ir pleistrą nusiplėšus, dozė toliau dar didėja, pakol narkomanas nenumiršta. O kadangi dozė lėtai didėja, tai net jei narkomanas ir laiku tuos pleistrus nusiplėšia, tai visvien jam norisi dasimušti kokia nors šyrke. O štai tada jau neapskaičiuojama šyrkės dozė (nes jau gauta neaiškaus didumo fentanilo dozė) ir narkomanas numiršta nuo perdozavimo. Tiesa, tokie pleistrai siejami ir su etorfinu, nes kaip sako, ten Kinijoje jais po operacijų ligonius nuskausmina.
Tais atvejais, kai fentanilas platinamas, ne pateikiant jį vietoje heroino, o kaip atskiras produktas, kartais vartojamas markučių pavidalu, nes dėl itin galingo poveikio pakanka ypatingai mažų jo kiekių. Kai kuriais atvejais markučių pavidalu fentanilas pakišamas LSD vartotojams, tikintis šiuos užkabinti ir paversti pilnaverčiais narkomanais.
Fentanilo sukeliama narkomanija išsivysto greitai, yra labai artima heroininei, su visais būdingais opiatinio abstinencijos sindromo požymiais. Skirtingai nuo morfijaus darinių, fentanilas sukelia žymiai silpnesnę euforiją, turi kardinaliai stipresnį sedatyvinį (migdantį) poveikį.
Karinis fentanilo panaudojimas
Bene labiausiai fentanilas pagarsėjo per Nord-Ost įkaitų dramą, kai Maskvoje buvę teroristai 2002 užgrobė teatro pastatą kartu su 850 įkaitų. Per įkaitų išlaisvinimo operaciją buvo panaudotos migdančios dujos - spėjamai 3-metil-fentanilo tirpalas halotane (pastarasis - vienas iš nedaugelio dujinių anestetikų, priskiriamas freonams). Pranešimuose migdantis mišinys buvo įvardintas, kaip "Kolokol-1" dujos.
Fentanilo dujų (jei būsim ne kaip žurnalizdai, tai parašysim tiksliai: fentanilo aerozolio) panaudojimo pasekoje iš 850 įkaitų mirė 129 žmonės, kitaip tariant, maždaug 15 procentų. Tai maždaug dvigubai lenkia vidutinį mirtingumą nuo cheminio ginklo panaudojimo I Pasaulinio karo metais.
Tiksli Kolokol-1 mišinio sudėtis neatskleista iki šiol, nors įtikinamiausiai atrodo versija apie 3-metil-fentanilą. Nors pastarasis junginys ir nevartojamas medicinoje, yra žinoma, kad jo poveikis, priklausomai nuo panaudojimo būdo, maždaug 400-6000 kartų stipresnis, nei morfijaus ir stiprumu prilygsta netgi etorfinui. Taip pat keliama versija ir dėl to, kad mišinio sudėtyje galėję būti ir kitų, pvz., anestetinį poveikį turinčių junginių.
Opioidai: | | |
Psichodelikai: | | |
Stimuliantai: | | |
Kiti visokie: | | |
Dar skaitinių: | |