Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Subskraibink Pipediją ant FB:

Maniakalinis sužadinimas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Maniakalinis sužadinimas - specifinis sužadinimas, labai ryški manijos būsena, kai pacientas visiškai nevaldomai ir nemotyvuotai bando užsiimti kuo papuola, vis šokinėdamas nuo vienos veiklos prie kitos. Būdingas mąstymo pagreitėjimas ir paviršutiniškumas, greitakalbė, padidintas afektas.

Neretai pacientai, apimti maniakalinio sužadinimo, gali rodyti ir tam tikrus depresyvinius požymius, gali būti labai irzlus, priešiškas aplinkiniams, agresyvus.

Kai kuriais atvejais paciento sužadinimas gali pasiekti tokią būseną, kad pacientą būtina skubiai hospitalizuoti, nes jis gali sunkiai susižaloti pats ar sukelti grėsmę kitų asmenų sveikatai ir gyvybei - tada jau būna maniakalinis raptusas.


Bendra maniakalinio sužadinimo simptomatika

Esant maniakaliniam sužadinimui, pacientai būna itin aktyvūs, pasižymi ryškia nuotaikų kaita - nuo pykčio iki džiaugsmo, neadekvačiai elgiasi, nei iš šio nei iš to gali imti dainuoti ir šokti, o gali staiga ką nors užsipulti.

Būdinga, kad pacientas vis imasi naujų dalykų, tačiau nesugeba užbaigti nei vieno, nes vis meta pradėtus darbus, imdamasis vis naujų ir naujų. Kalba irgi nerišli - greita, paini, trūkinėjanti, pacientas pradeda sakyti vieną frazę, bet ją besakydamas peršoka netgi ne prie kitos frazės, bet išvis prie kitos temos. Paciento galva perkimšta minčių, kurios vis kaitaliojasi, nuo vienų minčių kyla kitos mintys, asociacijos ir idėjos, kurios dažnai visiškai niekaip nesisieja su tomis, kurios buvo pradžioje.

Maniakalinio sužadinimo metu pacientai pervertina savo jėgas, neretai kliedi visokais didybės kliedesiais, atitinkamai elgiasi nesąmoningai, o kai kada netgi sukeldami pavojų savo ir aplinkinių gyvybėms. Tuo atveju, jei aplinkiniai bando prieštarauti, smarkiai pyksta, elgiasi agresyviai.

Itin sunkaus maniakalinio sužadinimo atveju pacientas gali pereiti į deliriumą, pradėti krėsti nesąmones - pvz., užsilipti ant kokio nors namo stogo ir ten strikinėti ar nuogas lakstyti gatvėmis.

Paprastai pastebima, kad maniakalinio sužadinimo metu pacientas būna užkimęs, nes dėl nuolatinių kalbų ir šūkaliojimų pažeidižai savo balso stygas. Taip pat pastebimas rankų drebulys, sukritimas dėl ilgos nemigos, tačiau nepaisant to, pacientas visviena būna žvalus, kalbus ir šnekantis apie visokius savo ateities planus.

Dažniausiai pirmi beprasidedančio maniakalinio sužadinimo požymiai - tai, kad pacientas pradeda dirbti naktimis, ima mažiau miegoti, daug kalba apie visokius ateities planus.