Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Vaivorykštinė vėliava
Vaivorykštinė vėliava tai tokia vėliava, kuri yra kokių tai vaivorykštės spalvų. Kaip ir įprasta vaivorykštei, vaivorykštinė vėliava simbolizuoja visokias spalvas, o jei konkrečiau - tai spektrą.
Istoriškai pirma vaivorykštinė vėliava - tai tokio vokiečių reformacijos veikėjo Thomas Müntzer vėliava, su kuria anas vedė visokius valstiečius į sukilimus prieš godžius feodalus. Tai štai tokia valstiečių vėliava. Tai vėliava buvo sugalvota dar 1525 metais, bet vienok anais laikais buvo dar praktiškai Viduramžiai, tai net ir išvis bet kokią spalvą vėliavai gauti buvo sunkoka, o jau visą spektrą - tai išvis be šansų. Anuomet vėliavos būdavo dažniausiai vienos kokios nors spalvos ar geriausiu atveju dviejų spalvų, ir netgi turtingi didikai daug spalvų gauti negalėdavo, o jau ką tenai kažkokie valstiečiai. Tai žodžiu, vėliava nelabai gavosi.
Taip pat istoriškai kažkodėl vaivorykštinę vėliavą nutarė kadaise pasiimti Armėnija, dar 1919 metais. Vienok armėnai tada nusprendė, kad vėliava bus per daug sudėtinga gaminti, nes spalvų per daug, tai banaliai nuprastino spalvas, kad liktų tiktai 3, nes ir tiek pakanka.
O dar paskui, jau 1923 metais, tokią vėliavą pasiėmė Tarptautinis kooperatyvų aliansas (International Cooperative Alliance), tokia organizacija, kuri kooperacinę veiklą skatino.
O dar paskui, jau 1961 metais, vaivorykštinę vėliavą pasiėmė visokie kovotojai už taiką, pradžioje Italijoje, o paskui ir dar daugelyje kitų šalių. Dažniausiai tokios vėliavos būdavo kombinacijoje su užrašais apie taiką ir tuo apavaliu kovos už taiką ženklu, kur viduje kokia tai raketa nupiešta.
O dar paskui, jau 1973 metais, vaivorykštinę vėliavą kaip savo simbolį pasiėmė Pietų Amerikoje gyvenantys vietiniai indėnai, pirmiausiai Peru, o paskui ir Bolivijoje ir Ekvadore. Vėliava čia simbolizavo visokius inkus bei iš jų kilusias ar susijusias indėnų gentis.
O dar paskui vaivorykštę kaip savo simbolį pasiėmė visa krūva kompiuterastų anuomet kurtų firmų, pvz., dar 1972 metais Atari kompanijos logo buvo dažomas vaivorykštės spalvomis, 1977 metais tai tapo Apple logotipo dalimi, vaivorykštė buvo naudojama ir Commodore (pvz., Commodore VIC-20 logo), Sinclair bei kitų kompanijų. Sinclair turėjo netgi kompiuterį, kuris vadinosi ZX Spectrum. Žodžiu, vaivorykštė gana ilgam tapo tiesiog IT simboliu, pasitaikančiu praktiškai visur, kur tik kompiuteriai.
Ir tiktai dar paskui, jau 1994 metais toksai Gilbert Baker iš San Francisko nuvažiavo su būriu gėjų į Niu Jorką, kur per kokias tai LGBT eitynes pademonstravo mylios ilgumo vėliavą. Vėliava daugeliui padarė įspūdį, tai ją pradėjo naudoti įvairios JAV LGBT organizacijos, o paskui ji išplito ir kitose šalyse. O dar paskui jau atsirado atgaline data perrašomos istorijos apie tai, kaip dar 1979 kažkas tenai naudojo tą vėliavą kaip gėjų vėliavą ir visi apie tai žinojo ir taip toliau. Bet realybė gi, soriukas, kad tik nuo 199x ta vėliava pasidarė žinoma būtent LGBT prasme, nes iki tol ją tenaudojo mažas būrelis gėjų iš San Francisko ir daugiau niekas.
Taigi, kaip matome, istoriškai vaivorykštinė vėliava yra vokiečių valstiečių, kokių tai krikščionių reformatų, įvairių kraštų taikos mylėtojų, taip pat Pietų Amerikos indėnų, visokių įvairiarūšių kompiuterastų ir tik jau paskui gėjų vėliava.