Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


VRML

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

VRML - tai buvo tokia trimačiam modeliavimui skirta žymėjimo kalba, kiek primenanti HTML, bet skirta visokiems trimačiams objektams ir erdvėms aprašyti. Sukurta OpenGL pagrindu, kaip supaprastintas modeliavimo įrankis. Žodžiu, kaip ir HTML, bet 3D.

Pati VRML santrumpa reiškia "Virtual Reality Modelling Language", t.y., "Virtualios Realybės Modeliavimo Kalba".

Kadaise apie 199x metus buvo pranašaujama, kad visas Internetas greitai pavirs į trimatį, nes dvimačiai puslapiai esą negražūs ir neįdomūs. Tai tuo metu kiekviena interneto naršyklė turėdavo pluginus, kuriais leisdavo atvaizduoti VRML puslapius. Vienok greitai paaiškėjo, kad visas tas VRML modeliavimas ir rašymas yra klaikiai komplikuotas, todėl niekas jo nesugeba padaryti. Ir negana to, jei kas ir padaro, tai paskui vartotojams tenai po tas trimates erdves skraidyti nėra labai patogu.

Klasikiniame VRML, deja, nebuvo padoriai apibrėžti sąveikos su vartotoju modeliai, tai reiškia, kad vartotojas galėdavo skraidyti, bet, pvz., vaikščiojimas (kas yra daug patogiau vartotojui) nebuvo numatytas, o taip pat nebūdavo numatytos ir stiklinės sienos. Tai irgi buvo nepatogu, nes dėl to būdavo, kad vartotojas imdavo ir išskrisdavo į neaišku kur. Vėliau tuos trūkumus VRML kūrėjai bandė taisyti, bet tada paaiškėjo, kad VRML darosi jau per daug komplikuotas, kad juo netgi visokie hakeriai ką nors kurtų.

Tai žodžiu, per visą Lietuvą tebuvo gal kokie vos trys puslapiai, kur buvo atsiradęs VRML - tai Silicon Lights, kažkoksai puslapis pas Omnitel ir dar koksai tai puslapis Laikas.lt, sukurtas Savukyno. Štai taip ir išsibaigė virtualios trimatės erdvės lietuviškuose internetuose.

O paskui apie kokius 2000 išnyko ir VRML palaikymas iš naršyklių, tai dabar jau neaišku ir kaip peržiūrėt tokius puslapius reikėtų.