Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Theranos

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Elizabeth Holmes buvo graži pana, tik vat nuolat išversdavo akis kažkodėl. Ir nepagalvotum, kad šita miela išverstakė pasivogė ir ištaškė milijardus dolerių.

Theranos - kadaise garsiausia pasaulyje biotech kompanija, įkurta tokios Elizabeth Holmes, kuri pagarsėjo kaip vieni iš didžiausių visų laikų sukčių. Tiksliau, labiausiai pagarsėjo jų vadovė, tokia Elizabeth Anne Holmes, kuri tą kompaniją sukūrė ir paskui visiems reklamavo, pritraukdama absoliučiai nesveikus kiekius pinigų. Jaunoji biotech veikėja per visą pasaulį išgarsėjo kaip supermoteris, mokslininkė ir feminizmo svajonių pavyzdys.

Kompanijos produktu turėjo būti kokie tai įdomūs naujausiomis biotech technologijomis paremti kraujo analizatoriai, kurie net iš mažyčio lašelio kapiliarinio kraujo nustatytų praktiškai visus galimus kraujo parametrus, ir negana to - dar ir daugkartiniai, be daugybės visokių išeikvojamų brangių reagentų. Ta prasme, lašelį kraujo įlašini į aparatą - ir tau išduoda kelis tūkstančius visokių kraujo parametrų. Faktiškai tai reiškė, kad su tokiais aparatais galima bus atlikinėti tiek daug diagnostikos, ir taip greitai, ir taip pigiai, kad šitai turėjo tapti realiu perversmu visoje medicinoje.

Didžiulė firmos sėkmė buvo siejama su tuo, kad jos įkūrėja Elizabeth Holmes buvo kraštutinai gerai sugebanti apžavėti žmones, visiškai juos užtikrinti savo patikimumu ir nuoširdumu. Taip ji sugebėdavo įtikinti ir labai rimtus verslininkus, kad šie duotų jai pinigų investicijoms. Kaip paskui paaiškėjo, tasai nuoširdumas buvo visiškai feikinis, tačiau kai tai paaiškėjo, ji jau buvo ištaškiusi milijardines pinigų sumas.

Pati Elizabeth Holmes labai aiškiai ir visur, kur tik įmanoma ir kaip tik įmanoma, bandė pamėgdžioti Steve Jobs - ir nešiodama juodus golfus, ir kalbėjimo būdu, ir panašiai. Tiesa, labiau ji visiems įsiminė tuo, kad beveik visose nuotraukose kažkodėl tyčia kuo smarkiau išversdavo akis. Didesnėje dalyje nuotraukų, kurias galima rasti, ji ir yra būtent su taip išverstomis akimis.


Kodėl Theranos kompanija susilaukė tiek investicijų

Iki šiol medicinoje naudojama kraujo tyrimų technologija yra ir brangi, ir eikvojanti daug kraujo. Pvz., jei tarsim, kad vieno kraujo tyrimui sunaudota bus 1 mililitras kraujo ir tas tyrimas kainuos 10 eurų, tai realiai kompleksinis tyrimas iš 1000 testų sunaudos visą litrą kraujo ir kainuos 10000 (dešimt tūkstančių) eurų. Tai yra tiesiog finansiškai per brangu, o fiziologiškai nelabai įmanoma. Negana to, kai kuriems tyrimams kraujo reikia ir dar daugiau, o ir kaina gali būti 10 kartų didesnė.

To, kad reikia daug kraujo, netgi labai turtingi žmonės nelabai sau gali leisti darytis totalinius, visąapimančius kraujo tyrimus, o jei ir gali - tai šitai užtrunka ilgai, pvz., pusę metų, kartą per kelias savaites vis nuleidžiant tyrimams vis po kelis šimtus gramų kraujo. Akivaizdu, kad silpnos sveikatos žmonėms tiek tyrimų įprastais būdais padaryti išvis neįmanoma, nes kraujo tiesiog neužteks.

Kitas reikalas yra tų tyrimų kaina - kai tyrimas kainuoja 10 eurų ir reikia ištirti 10 kraujo parametrų - tai kainuos 100 eurų, dar priimtiną kainą, jei pacientas yra sergantis. Bet jei norėsime ištirti 1000 parametrų - tai bus jau taip brangu, kad kainą galima bus laikyti nepriimtina.

Panašiai dėl aukštos kainos nepriimtinas ir itin didelio kiekio tyrimų darymas - pvz., galėtume ištirti dėl 10 svarbiausių parametrų visos Lietuvos gyventojų kraują ir tai leist7 aptikti daug visokių pražiūrėtų ligų ir jas pagydyti anksčiau, nei jos smarkiai pakenks. Bet jei toksai tyrimas kainuos sumoje 100 eurų, tai tokio totalinio ištyrimo kaina bus apie 300 milijonų. Tai irgi per daug.

Taigi, Theranos aparatai, kuriuose stebuklingai turėjo nesieikvoti įvairios medžiagos, dėl ko tyrimo kaina turėjo būti stebuklingai maža, ir kurie turėjo dirbti labai greitai ir iš mikroskopinių kiekių kraujo - tai turėjo būti kaip stebuklas. Štai toksai stebuklas turėjo uždirbti beprotiškai daug pinigų, todėl visi kas galėjo, į tą firmą investavo.

Paskui paaiškėjo, kad stebuklai neegzistuoja.


Theranos įkūrėja - Elizabeth Holmes

Theranos kompaniją sukūrusi Elizabeth Holmes gimė 1984 metais, vasario 3 dieną, paskui augo ir mokėsi, 2004 metais metė mokslus universitete ir įkūrė tą savo Theranos firmą, kuri ir turėjo daryti tuos stebuklingus aparatus. Jau 2015 metais toksai Forbes žurnalas paskelbė ją jauniausia ir turtingiausia savo pačios jėgomis tapusia milijardiere JAV, nes jos kompanija tuo metu buvo verta jau ištisų 9 milijardų dolerių.

Vienok apie tą laiką prasidėjo ir įvairūs žurnalistiniai tyrimai, nes pradėjo kilti visokie įtarimai, kad kompanija kažkaip dirba dirba ir vis nieko nepadaro, o tiktai žada, kad dar padarys. O kadangi milijardai pinigų už realiai visiškai nieką, sukišti į kompaniją, kuri dar nieko nepadarė - tai galų gale ėmė kilti visokie rimtesni ir rimtesni įtarimai.

Apie 2015 ir atsirado pirmi žurnalistiniai tyrimai, o paskui ir visokių institucijų patikrinimai, rodantys, kad kompanijos pažadai ir kalbos neatitinka realybės, ir kad Elizabeth Holmes apgaudinėja investuotojus ir valstybę. 2018 metais prasidėjo realiai rimti skandalai, pati Elizabeth Holmes bei vienas iš kompanijos vadų, toksai Sunny Ramesh Balwani buvo apkaltinti 700 milijonų dolerių išviliojimu iš investuotojų, sukčiaujant ir pateikiant perdėtus, iškraipytus teiginius apie kompanijos naudojamos kraujo tyrimų technologijos tikslumą.

Pradžioje, nuo pirminių kaltinimų Elizabeth Holmes išsisuko, pasižadėdama grąžinti krūvą savo išsipirktų kompanijos akcijų, susimokėdama baudas ir nusišalindama nuo įvairių akcinių bendrovių veiklos, bet labai greitai kaltinimai peraugo į kriminalinius, kur jau baudžiakas. Tais pat 2018 metais Elizabeth Holmes ir jos padėjėjas Ramesh Sunny Balwani buvo nuteisti, užbauduoti kone pusės milijardo dolerių bauda ir pasodinti už grotų.

Per teismus ir bausmes paaiškėjo, kad tasai Ramesh Balwani buvo dar ir Elizabeth Holmes meilužis, dėl ko jis ir turėjo tokią nevaldomą įtaką kompanijoje. Tačiau kai prasidėjo teisminiai nagrinėjimai, santykiai greitai pradėjo byrėti ir Elizabeth Holmes staigiai užsisuko romaną su kažkokiu viešbučio patarnautoju, kuris jos kambarį tvarkydavo. Siekdama išvengti kalėjimo, ji su tuo patarnautoju staigiai pasidarė du vaikus, bet nors teismas ir atidėjo bausmę, bet neatleido, o tiesiog perkėlė kalėjimo pradžią į 2023 metus.

Visus apžavėjusi Elizabeth Holmes sėdo į kalėjimą daugiau kaip 11 metų.