Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Gyvybė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 182 pridėti baitai ,  14:06, 18 lapkričio 2024
Virusai, viroidai ir prionai.
(Daugiau apie (a)biogenezę.)
(Virusai, viroidai ir prionai.)
7 eilutė: 7 eilutė:


Organizmas, pasiekus cheminę pusiausvyrą, nustoja vykdyti metabolizmo procesus: gyvybės bruožas sustabdomas - organizmas nustoja gyvent, [[Mirtis|miršta]].
Organizmas, pasiekus cheminę pusiausvyrą, nustoja vykdyti metabolizmo procesus: gyvybės bruožas sustabdomas - organizmas nustoja gyvent, [[Mirtis|miršta]].
== Kas gyvuoja [[irba]] negyvuoja? ==
Gyvybė yra skaldoma į porą taksonominių klasifikacijų. Biologai paprastai sako, jog yra du domenai: eukariotų (organizmai turintys ląstelinius branduolius, pvz.: gyvūnai) ir prokariotų, arba kitaip monerų. Tačiau, kai kurie mokslininkai sako, jog yra dar du nepaminėti, bet labai kontroversiški, domenai: virusų-viroidų ir prionų. Ši diskusija svarsto, ar virusai, viroidai ir prionai taipogi yra gyvybė, nors daugelis biologų teigia, kad šie mikropizdukai nėra gyvi.
=== Kodėl neląsteliniai „organizmai“ nėra gyvi? ===
Ląstelės vykdo visokiausias chemines reakcijas (vyksta metabolizmas), kad gyvuotų. Paprastai tariant: organizmai valgo, [[Šikti|šika]], [[Pisti|pisasi ar nesipisa]], kad pagamintų palikuonis, auga... O virusai neminta ir nevirškina, tik puola kitas ląsteles, priverčia joms gaminti tųjų virusų genomo kopijas, ir taipgi dauginasi. Virusai susidaro tik iš jų genomo (RNR ar DNR) ir baltyminio kiauto. Tokia primityvi virusų strūktura neatitinka minimalių ląstelės sandaros reikalavimų. Prionai - tai jau nors ir nusišauk; jie aplamai tėra tik kažkoksai sugadintas baltymas.


==Gyvybės pradžia==
==Gyvybės pradžia==
27 eilutė: 33 eilutė:


=== Spontaninis atsiradimas ===
=== Spontaninis atsiradimas ===
Kai kurie filosofai galvojo, kadgi visokiausios gyvybės atsirado spontaniškai iš negyvų objektų. Pavyzdžiui: musės atsiranda iš dulkių, varlės iš purvo, gyvačių kilmė yra žmogaus stubūro čiulpas, ir [[klmn]]. Matomai šie filosofai niekad nematė musių ar varlių [[Kiaušiniai|kiaušinių]] ir apskritai turbūt buvo susipažine tik su žmogaus gimimo procesu, o bendras išprusimas apie kitus gyvuojančius baibokus tai buvo nulinis.
Kai kurie filosofai galvojo, kadgi visokiausios gyvybės atsirado spontaniškai iš negyvų objektų. Pavyzdžiui: musės atsiranda iš dulkių, varlės iš purvo, gyvačių kilmė yra žmogaus stuburo čiulpas, ir taratata. Matomai šie filosofai niekad nematė musių ar varlių [[Kiaušiniai|kiaušinių]] ir apskritai turbūt buvo susipažine tik su žmogaus gimimo procesu, tad bendras išprusimas apie kitus gyvuojančius baibokus buvo nulinis.
[[Kategorija:Biologija]]
[[Kategorija:Biologija]]
[[Kategorija:Mokslai]]
[[Kategorija:Mokslai]]
354

pakeitimai

Naršymo meniu