Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Vaikų geležinkelis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 888 pridėti baitai ,  18:23, 10 balandžio 2020
nėra keitimo aprašymo
(Naujas puslapis: '''Vaikų geležinkelis''', '''Mažasis Lietuvos geležinkelis''', '''Vilniaus siaurukas''' arba '''Vilniaus siaurasis geležinkelis''' - tai buvo toksai geležinkelis kažku...)
 
9 eilutė: 9 eilutė:
Vienok reikia pasakyti, kad lyginant net ir su normaliais [[Rusija|Rusijoje]] buvusiais geležinkeliais, šitas vaikų geležinkelis arba pagalbinis Vilniaus siaurukas buvo gana modernus, kaip tam metui, nes buvo išlikę daug lenkiškos įrangos - telefono tinklas tarp visų stočių ir automatinė elektrinė semaforų sistema.
Vienok reikia pasakyti, kad lyginant net ir su normaliais [[Rusija|Rusijoje]] buvusiais geležinkeliais, šitas vaikų geležinkelis arba pagalbinis Vilniaus siaurukas buvo gana modernus, kaip tam metui, nes buvo išlikę daug lenkiškos įrangos - telefono tinklas tarp visų stočių ir automatinė elektrinė semaforų sistema.


Iš viso geležinkelyje buvo keturios stotys: Pionierių, Sporto, Komjaunimo ir Pergalės, o visas maršrutas buvo 4 kilometrų ilgio. Buvo vienas [[garvežys]]  
Iš viso geležinkelyje buvo keturios stotys: Pionierių, Sporto, Komjaunimo ir Pergalės, o visas maršrutas buvo 4 kilometrų ilgio. Buvo vienas [[garvežys]] ir keturi keleiviniai vagonai, gaminti PAFAWAG gamykloje ("Państwowa Fabryka Wagonów"), o likusi mašinerija jau buvo rusiška. Iš rusiškos įrangos buvo krovininiai garvežiai T3-78 (Kolomnos gamyklos tipas 86), T4-447 (serija 159) ir neaiškaus tipo T4-652.
 
Vėlyvesniais laikais, kai [[1951]] metais [[Vilkpėdė|Vilkpėdėje]] buvo pastatyta nauja šiluminė elektrinė, į ją buvo nutiesta ir plačiabėgio geležinkelio linija, tai siauruko šitai elektrinei jau nereikėjo. Tada didelė dalis pervežimų buvo pakeista į sunkvežimius, nes buvo paprasčiau vežti iš naujos elektrinės iškrovimo aikštelės į seną, nei gabenti anglis per visą tą siauruką.
 
O dar paskui buvo nutiestas dujotiekis ir elektrinės ėmė dirbti dujomis - taip [[1954]] metais siaurukas pasidarė neriekalingas. Tada buvo uždaryta ir pagrindinė Pergalės stotis, kur buvo ir siauruko depas. Tada pradėtas ir geležinkelio naikinimas - pradžioje Pergalės stotis ir prie jos buvęs peronas nugriauti, bėgiai išardyti, paskui jau [[1955]] garvežys T4-447 perduotas į [[Kaliningradas|Kaliningradą]], į geležinkelio technikumą, o [[1956]] - garvežys T3-78 buvo atiduotas į Rygą, kad ten irgi būtų pastatytas vaikų geležinkelis. O [[1957]] buvo nurašytas ir išvis į neaišku į kur perduotas garvežys T4-652.
 
Štai tik tais metais geležinkelis gavo [[šilumvežis|šilumvežį]] TU2-123, o paskui - vėl gavo ir 4 kažkur tuo metu dingusius vagonus, tuos pačius lenkiškus PAFAWAG. Nes tie vagonai, kurie buvo demonstruojami, atidarant geležinkelį, tiesiog dingo - vaikams (tiksliau, paaugliams) teko naudoti kažkokius neaiškius krovininius.
 
Galų gale [[1960]] metais buvo nurašytas garvežys T4-155 su keliais dar likusiais senesniais vagonais.
 
Galų gale geležinkelio linija buvo po truputį mažinama, uždarinėjama, o [[1980]]-[[1984]] visiškai panaikinta, nes Vingio parkas imtas gerokai perdarinėti - buvo nutarta pastatyti tiltą į [[Žvėrynas|Žvėryną]], o tuo pačiu nugriauti ir seną stovėjusį geležinkelio tiltą ar tai jo liekanas. Kadangi tiltas buvo statomas kaip tik ten, kur geležinkelio trasa, tą trasą buvo nutarta paversti pėsčiųjų taku. Taip to vaikų geležinkelio ir neliko.
 
Patys traukinukai nustojo važinėti 1980 metais, šilumvežis TU2-123 nurašytas [[1983]] metais. Tipiškas [[sovietmetis|sovietmečio]] bardakas pasireiškė dar ir tuo, kad jau uždarius geležinkelį 1980, jis gavo naują šilumvežį - TU2-002, kurį paskui keturis metus laikė nenaudojamą, kol galų gale perdavė kažkur į Rovną.
 
Vieną, kur ėjo geležinkelio bėgiai, nesunku atpažinti ir dabar - ten Vingio parke yra daug platesnes ir labai tiesias proskynas turintys, dideli pėsčiųjų takai. Štai ten, kur jie eina, ten ir buvo geležinkelis. Keliose vietose galima pastebėti ir buvusių geležinkelio stočių liekanas.




[[Category:Transportas]]
[[Category:Transportas]]
[[Category:Vilnius]]
[[Category:Vilnius]]
947

pakeitimai

Naršymo meniu