Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Spanguolės
Spanguolės - tokios gi uogos, rūgščios kad eina šikt, valgyt neįmanoma. Na, bet aišku užtatai visokie kisieliai ar morsai iš jų gal ir nieko...
Gi šiaip tos spanguolės turi labai daug visokių ten vitaminų, medžiagų ir anokios benzoinės rūgšties natūralios. Tai nuo šitos rūgšties jos ir rūgščios. O šita rūgštis turi žiauriai stiprų antibakterinį poveikį, dėl kurio joks maistas nustoja gesti, netgi pridėjus menkiausių kiekių.
Gamtinis antibiotikas
Vat pavyzdžiui kai raugia kopūstus, tai į kibirą tų kopūstų įberia mažą saujelę tų spanguolių. Ir būtinai netraiškytų dar, mat jei sultys išbėgs, tai visas kibiras tų kopūstų nesurugs. Tai paskui berūgstant kopūstams, aišku spanguolių sultys ima į juos visvien skverbtis, rūgimą sulėtina, o puvimui neleidžia prasidėt. O paskui, jau išrūgus tiems kopūstams, fermentai rūgimo ima spanguolių odelę skaidyt, tai benzoinė rūgštis, esanti spanguolių viduje, prasiskverbia į kopūstų skystimą ir jų rūgimas sustoja. Štai taip vat natūralus ir senolių žinomas biotechnologinis fermentacijos automatizuotas valdymas, kaip sakant. Todėl kopūstai gaunasi skanūs.
Tai dar beje, tarp kitko, itin gudrios senos bobulės žino ir vieną tokį metodą, kad nors spanguolės atsiranda tik vėlai vėlai rudenį, bet galima jų pasidžiovint ir paskui verdant bet kokią uogienę, pernykščių spanguolių truputį įdėt - po uogą ar kelias stiklainiui uogienės. Tai tada tos uogienės visai negenda ir nerūgsta, ir net pelėsis veistis nenori. Tai čia irgi nuo tos benzoinės rūgšties.
Gi dar senesnės bobulės žino, kad spanguolių lapai ir sultys gerai ant žaizdų, nes dezinfekuoja ir visus mikrobus užmuša. O sergant angina - irgi gerai, nes anginos mikrobus irgi užmuša, taip kad stafilokokinė infekcija nunyksta ir žūsta. taip kad štai tokios tobulos savybės, veik kaip pas antibiotikus. Ir dar geriau, kad ir mikrobai prie šito poveikio nesugeba prisitaikyt.
Benzoinė rūgštis
Benzoinė rūgštis, kad ir kraupiai vadinasi, išties nei kiek nepavojingesnė už citrinų rūgštį, tad šiaip jau taip ir vadinama - spanguolių rūgštimi. Bet aišku, visokie nykūs ekomanai tą pavadinimą kai perskaito, tai išsyk ir kvankšteli, nesgi skamba beveik kaip "benzininė rūgštis". Tai paskui visokiuose sveikasvaikas.lt galima būna paskaityt apie pavojingumus tos rūgšties, kur nuostabu būna, kai parašo, kad šioji pavojingesnė už gliutamatus. Tai čia kaip sakant, galima tik pasukiot pirštą prie smilkinio.
Bet vat šitas momentas išties turi vieną įdomybę. Vat jei pažiūrėsite kokius nors produktus parduotuvėse iš spanguolių, tai aptiksite, kad kokia nors spanguolių uogienė sudėtyje turi įrašytą benzoinę rūgštį. Tai vat, klausimas, kuriem galam į spanguolių uogienę dėti benzoinę rūgštį, jei viena spanguolė turi tos rūgšties tiek, kad nuo gedimo visą stiklainį uogienės apsaugot? Taigi, vat ir pasidarykit išvadas, iš ko tokia uogienė daroma, ir kiek joje spanguolių, jei tenka benzoinę rūgštį į ją dėt.
Taip kad spanguolių uogienė be spanguolių - vienareikšmiškai padirbtas maistas!