Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Sodra

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
SoDra tokia Sodra

Sodra (santrumpa iš "SOcialinis DRAudimas") - dažnas sako, kad sovietinė įstaiga, besivadinanti nuo rusiško žodžio "СОДРАТЬ" - lietuviškai reiškiančio "nuplėšti".

Kiekvieną kartą, kai jums išmokamas atlyginimas, jūs sumokate mokesčius. Ir didžiausi iš šių mokesčių - tai mokesčiai Sodrai. Įdomu tai, kad valdžios propaganda skelbia, esą darbuotojas sumoka 3% Sodrai, bet įprastai užmiršta, kad dar sumokama 31 procentas nuo to paties atlyginimo, tik užvadintas taip, esą moka darbdavys. Tai čia tik tiek galim pasakyti, kad visvien ir vieni, ir kiti procentai sumokami nuo tų pinigų, kuriuos darbdavys skiria užmokesčiui, tad neapsigaukit.

Sodros sistema gyvuoja nuo sovietmečio - dar tais laikais būdavo skaičiuojami atlyginimai ir pagal tai apskaičiuojamos pensijos, iš esmės perskirstant lėšas lygiai taip pat, kaip ir dabar: iš dirbančio paėmei, pensininkui ar ligoniui atidavei. Didelė bėda, kad paprastas perskirstymo mechanizmas veikia klaikiai neefektyviai: apyvartinės lėšos, kurios galėtų būti panaudojamos investavimui, tiesiog užšaldomos, o paskui išdalinamos. Vakarų gi šalyse jau senų seniausiai valstybinis socialinis draudimas veikia, kaip pagrindinis investitorius į gamybos įmones, šitaip ir atgaudamas pinigus, ir dar papildomas darbo vietas sukurdamas bei šalies gerovę pakeldamas.

Sodrą kritikuoja daugelis, ir mes irgi matyt kritikuojam. Tik svarbu atskirti marginalinę kritiką nuo korektiškos. Pvz., LLRI įprastai skleidžia maždaug tokius aiškinimus, esą "kodėl čia dabar dirbantys turi mokėti už pensininkų išlaikymą, geriau tegul kas kaip nori, taip tas ir taupo, nes pensininkai nieko neuždirbo, o juos sovietmečiu išlaikė valstybė". Čia turim dar kartą pasikartoti, kad Sodra - tai ta pati socialinio draudimo sistema, kuri Lietuvoje veikia dar nuo Josefo Stalino laikų, kaip ir pats ekonomikos pagrindas - žmonės. Ir tie patys žmonės, kurie pensiją gauna dabar, mokėjo Sodrai visą gyvenimą, kaip ir tų pačių žmonių tėvai ir seneliai - šitai buvo jų investicija į ateitį, viena iš nedaugelio sovietmečiu darytų investicijų, kuri duoda bent kažkokią grąžą iki šiol.

Bėda su Sodra yra dar ir ta, kad lėšų panaudojimas joje - klaikiai neefektyvus, o išmokų skirstymas paremtas ne tikslinga logika, leidžiančia gerinti šalies gerovę (pvz., gimstamumo didinimui - tuo pačiu ir ilgalaikiam Sodros lėšų augimui), o tik politikų populistiniais paistalais.

Huge Sodra`s building rises up in early morning

Sodros darbuotojos:

Kai tik pamatai, kad likus trims minutėms iki darbo pabaigos būriai isteriškai išsišiepusių moteriškių lekia pro paradines duris, suprask - čia tikrai ne socialines išmokas gavusios poniutės, o ne - tai Sodros darbuotojos! Vidutinio rango tarnautojos atrodo kaip pensijų ir kitų socialinių išmokų valdovės (Lord of the rings), nes vaizduojasi draugingomis, o iš tiesų kasdien, ypač klientų aptarnavimo skyriuose, išklauso mažiausiai porą neįtikėčiausių gyvenimo istorijų, bei turi progos šen ten patalžyti žogiškuosius likimus.

Anos iš tiesų pačios yra socialiniės pensijos ir išmokų uždirbinėtojos bei mokėtojos, nes būtent Valstybės tarnautojai esti privalomai pristatyti mokėti visus valdiškus mokesčius, tai iš jųjų babkių ir išlaikomi Pensinykai. Nieko čia keisto, kad SoDrai nuolat trūksta pinigų!