Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Reliacinės duomenų bazės
Reliacinė duomenų bazė - tai tokia duomenų bazė, kur visi duomenys yra saugomi lentelėse, panašiai, kaip ekseliuose, tik kiek kito formato. Ir tos visos lentelės yra tarpusavy susijusios, nes paprastai lentelė būna ne viena. Dažniausiai tokios duomenų bazės naudojamos kartu su SQL kalba ir su tą kalbą palaikančiais serveriais.
Tų lentelių sąsajos būna ganėtinai komplikuotos, tačiau taip pat leidžiančios tiksliai aprašyti duomenų sąsajas taip, kad visokius duomenis galima būtų kaitalioti nepriklausomai, ir visvien išliktų vidinė tų duomenų logika.
Pvz., turime lentelę, kurioje yra namų sąrašas su aprašymais, kiek ten butų, iš ko tie namai pastatyti, kokios spalvos ir taip toliau. Bet namuose gyvena skirtingi kiekiai žmonių, tai kaip su tuo, nerašysi gi po 173 žmones prie kiekvieno namo? Taigi, reikia turėti lentelę, kur būtų žmonių sąrašas, bet jei ten rašysi jų adresus, tai jie masiškai kartosis su visais tais duomenimis iš aprašymų. Tai geriau turėti dvi lenteles, bet tokias, kur abi būtų specializuotos, tačiau su sąsajomis. Štai taip ir gaunasi reliacinės duomenų bazės.
Tos reliacinės duomenų bazės, kur duomenys nesidubliuoja, yra vadinamos normalizuotomis. Bet būna, kad duomenys kartojasi (paprastai dėl našumo priežasčių, nes sudėtingi duomenų išrinkimai veikia lėtai). Tai tokios duomenų bazės vadinamos denormalizuotomis. Nors iš pirmo žvilgsnio tai nesimato, išties denormalizuotas bazes yra sunkiau kurti, nes visada kyla klausimas dėl besidubliuojančių duomenų - kur jie yra teisingesni, kai jie nesutampa ir kuriuos iš jų tada trinti. O tų nesutapimų atsiranda visada. Tai gerai padaryti denormalizuotą db paprastai būna labai sunku.
Būdingas dalykas, kad visokie lameriai išvis visiškai nesupranta tų reliacinių duomenų bazių veikimo ir jų nekenčia. Ir dar daugiau - nekenčia ir daugelis normalių žmonių, nes labai užpisa. Tai iš to paskui atsiranda tokios nesąmonės, kaip NoSQL ir panašiai, kur nebūtų jokių normalių duomenų bazių, bet gautųsi kokius tai duomenis laikyti. Tuo tarpu gudresni būna, kad pradeda duomenis laikyti kokiuose nors tekstiniuose failuose ar CSV ir paskui iš jų patys susiprogramuoja kažkokias duomenų bazes, kurios vėlgi, kaip galų gale paaiškėja, yra tos pat reliacinės duomenų bazės.
Sudėtingos ir brangios duomenų bazių sistemos palaiko dar ir transakcijas, tai būna labai gerai, bet užtat paskui viskas mirtinai stringa.
Žinomesnės reliacinių duomenų bazių sistemos
Nors daugeliu atvejų reliacinės duomenų bazės yra serveriai, bet būna ir daug paprastesnių sistemų, skirtų vienam vartotojui: