Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Pinigų plovimo prevencija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Pinigų plovimo prevencija, finansų segmente dar vadinama AML arba Anti Money Laundering - tai tokios įvairios veiklos, kurių tikslas - tai pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencija. Visų šių veiklų esmė - tai atrasti kokius nors neaiškius sandėrius ar pavedimus, neaiškias pinigų kilmes ir paskirtis, ir tada viską blokuoti. Žodžiu, padaryti taip, kad juodi pinigai negalėtų patyliukais virsti baltais pinigais.

Dabartiniais laikais pinigų plovimo prevencija tapo tuo reikalu, dėl kurio įvairūs bankai tuo pat metu užpisa visus savo klientus, kabinėdamiesi prie visokių absurdiškų nesąmonių, o paskui blokuodami sąskaitas, jei į pavedimo paskirtį kas nors kokį bajeriuką įrašė. Kartu tie patys bankai nesivaržydami praplauna milijardines sumas kokių nors rusiškų pinigų ir nemato tame didelių problemų.


Pinigų plovimo prevencijos sistemos atsiradimas

Pasaulinė pinigų plovimo ir terorizmo prevencijos sistema ėmė rastis po to, kai JAV per 2001 metais įvykusias rugsėjo 11 dienos teroristų atakas buvo nugriauti du dangoraižiai ir žuvo daugybė žmonių. Teroristų veiklą analizuojant, buvo atrasta, kad jų finansavimas buvo labai didelis, bendros sumos sudarė milijonus dolerių, o tie pinigai vaikščiojo ganėtinai atvirai iš visokių teroristinių šalių, negana to, dar buvo susiję ir su narkotikų prekyba.

Paaiškėjo, kad teroristams reikia baltus pinigus kaip nors paslėpti ir paversti juodais pinigais, nes pirminiai šaltiniai būna legalūs, tačiau juos reikia kažkai nuslėpti, kad nebūtum už terorizmą nubaustas. O tuo tarpu narkotikų prekeiviams atvirkščiai - krūvas turimų juodų pinigų reikia paversti baltais pinigais. Taigi, išlindo, kad esminės teroristinės organizacijos yra susijusios su didžiausiais narkotikų prekybos tinklais, nes puikiai patenkina vieni kitų poreikius.

Po tų teroristinių aktų JAV įvedė įstatymus, žinomus kaip "Patriot Act", o tų įstatymų esmė buvo nustatyti ir susekti įtartinus pinigų kursavimo atvejus, o pagal juos imtis prevencinių priemonių. Prielaida buvo padaryta labai paprasta: neturėdami milijoninių lėšų, teroristai negalėtų išlaikyti ir apmokyti tokių kiekių savižudžių, kurie galėtų nuvairuoti lėktuvus į dangoraižius ar surengti dar kokį nors sudėtingesnį teroro aktą.

Vėliau analogiški reguliavimai buvo įvesti ir Europos Sąjungoje, o tuo pačiu - ir Lietuvoje.


Esminiai pinigų plovimo terorizmo finansavimo prevencijos reikalavimai

Savo esme tokie įstatymai reikalauja, kad visos finansinės (o tuo pačiu ir prekybinės) transakcijos būtų žinomos ir atsekamos, o taip pat aiškinamasi, kas yra bet kokio banko ar finansinio tarpininko kliento pajamų ir išlaidų partneriai, o taip pat - ir kam išties tos klientų kompanijos priklauso. Pastarasis dalykas dar vadinamas KYC, lietuviškai - tiesiog "kycas", kuris reiškia "Know Your Client".

Pagal įstatymus, bankas ar finansinis tarpininkas privalo nustatyti pagrindinius išlaidų ir pajamų partnerius ir jų veiklos sritis, o taip pat - detaliai išsiaiškinti, kas yra galutinis naudos gavėjas (Ultimate Beneficial Owner arba UBO). Jei tokie duomenys nežinomi, sąskaitos ir pavedimai turi būti blokuojami, remiantis prielaida, kad jei nežinoma - tai reiškia, kad nelegalu ir uždrausta. Kad noras blokuoti būtų pakankamai didelis, tie bankai ar finansiniai tarpininkai gauna baudeles, kurių didumas toks, kad maža nepasirodytų.

Pagal tokias taisykles privalo būti blokuojamos sąskaitos ir pavedimai iš šalių, kurios yra šūdų valstybės, o taip pat - iš visokių sankcionuotų bei su jais susijusių asmenų. O kadangi viena iš kenksmingiausių terorizmo ir nusikaltėlių veiklos sričių yra korupcija, tai ypatingai didelis dėmesys turi būti kreipiamas į PEP (Politically Exposed Person) - t.y., lietuviškai taip vadinamus pepsus. Šiems turi būti numatoma atskira, gerokai sudėtingesnė ir išsamesnė visų tikrinimų tvarka.

Bendra viso AML esmė - tai naudojant bankus ir finansinius tarpininkus minkštais būdais bausti visus, kas užsiima nelegaliais reikalais, nes per visokius tikrinimus reiktų labai daug vargo, norint suslėpti visokius galus. Išlaidos, reikalingos galų paslėpimui, gali būti tokios didelės, kad tai tiesiog būtų per brangu.