Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Whataboutizmas
Whataboutism, arba whatabautizmas, o lietuviškai okaipizmas - taigi kai diskusijoje visiškai ne į temą klausia kas nors ko nors nesusijusio ir blogo apie kitus asmenis ar valstybes. Klausimas yra tam, kad kitus kuo nors apkaltinti ir tuo pačiu nuvesti kalbą į šoną.
Čia viskas su ta mintim, kad jei kažkur kas nors blogai, tai reiškia, kad kitur irgi blogai, vadinasi diskusijos tema yra neteisybė, vadinasi, kad galima ir viskas čia gerai, o tiktai tie, kas apie kažką kalba yra negeri ir veidmainiai. Pavadinimas kilo iš angliško "What about...", lietuviškai tai būtų "O kaip dėl..." - nes paprastai nuo tokio klausimo visa šita nesąmonė ir pradedama.
Ypatingai šitą nesąmonę mėgsta visokie kremlinai, nes toksai vaizdas, kad juos kažkas tyčia apmoko šitokių dalykų. Taigi, kai žmogus klausia ko nors nesusijusio - tai maždaug 3 atvejais iš 4 ir beveik visais ryškiais, klasikiniais atvejais būna arba koks nors vatnikas, arba koloradas, arba rusofašistas, arba išvis koks nors Latvių gatvės botas. Įtariame, kad juos kažkokiuose pardavimų kursuose apmoko šitų dalykų.
Kad būtų pavadinimas gražesnis, toksai Rokiškis Rabinovičius dar kartą jį išvertė į lietuvių kalbą - taigi vadinasi "okaipizmas"[1], tai visai gal ir tinkamas žodis būtų, nes mes už lietuviškus naujadarus, tik kad užsimiršta.
Whatabautizmo arba okaipizmo pavyzdžiai
Čia kažkiek pavyzdžių, kaip naudojamas okaipizmas arba what aboutism metodas:
- Kažkas kalba apie tai, kad Rusija pradėjo karą Ukrainoje ir turėtų pasitraukti. Ateina koloradas ir pareiškia: "o kaip dėl JAV karo Irake, ar jiems galima, o Rusijai tai jau negalima?"
- Kažkas pasako apie tai, kad Rusijoje policija žmones muša per demonstracijas. Ateina vatnikas ir pareiškia: "o tai kaip dėl riaušių prie Seimo, ar į žmones lietuviška policija nešaudė?"
- Kažkas pasako apie tai, kad Rusijoje Putino režimas žudo politinius oponentus. Ateina rusofašistas ir taria: "o tai kaip dėl negrų Amerikoje, gal papasakosite, kad jų tenai nelinčiuoja?"
Kaip atsirado whataboutizmas arba okaipizmas
Savaime aišku, įvairios demagogijos rūšys, įskaitant ir nuo temos nuvedančius klausimus, yra žinomos iš labai senų laikų. Tačiau šita specifinė demagogijos rūšis yra išskirta naujesniais laikais, nes turi savų bruožų.
Klasikinis okaipizmas išplito maždaug apie 1960-1970, kai sovietų propaganda apie bet kokius Vakaruose įvardinamus žmogaus teisių pažeidimus SSRS atsakydavo tipiniais klausimais - "What about lynching negroes in United States?"
Amerikiečiai, kurie puikiai žinojo, kad linčo teismas nei teisėtas, nei kažkur pasitaikantis (jau buvo praėję bene pusė šimtmečio po paskutinių atvejų), vis stebėdavosi atkakliu sovietinės propagandos bulšitu. Amerikiečiai nesuprasdavo, kad sovietinė propaganda keliais dešimtmečiais atsilieka nuo JAV realybės ir nelabai ir supranta, kad savo retoriniais klausimais kalba nesąmones. Tačiau sovietų propagandistai nesuprasdavo, kad nesąmones kalba.
Taigi, tokie klausimai vis būdavo rašomi sovietų spaudoje, sovietų politikai juos sakydavo savo kalbose, skirtose Vakarų šalims ir taip toliau. Galų gale klausimas apie tai, "o kaip pas jus, pas jus gi negrus linčiuoja?" tapo tiesiog kaip ir kokiu tai anekdotu, nusakančiu visą sovietų propagandą. Tuo pačiu galų gale atsirado ir pavadinimas šiai demagogijai - "whataboutism".
Vėliau, žlugus SSRS, šitas propagandos būdas, kai Vladimiras Putinas atėjo į valdžią ir rusofašizmas užėmė kadaise ten buvusio komunizmo vietą, okaipizmas vėl paimtas kaip įrankis propagandai.
Visokie šaltiniai beigi nuorodos
Tai čia žemiau pavardinti visokie šaltiniai beigi nuorodos straipsnio melagingumui paneigti arba patvirtinti. Pipedija niekaip negali garantuoti ar atsakyti, kad nuorodose surastas turinys neatitiks tiesos irba melo.