Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Neigiamos emocijos
Blogos emocijos arba neigiamos emocijos, arba negatyvios emocijos - tai tokios, kurios esą kuo tai blogos, nes esą kokios tai vienos emocijos yra geros, o kitos esą kokios tai blogos. Vienos esą neigiamos, o kitos esą teigiamos kažkokios.
Realybė gi yra labai paprasta: visos emocijos yra išsivysčiusios kaip biologiniai mechanizmai, padedantys gyvūnams ar žmonėms išgyventi, t.y., reguliuojančios elgesį taip, kad išgyvenimo ir pasidauginimo tikimybė kuo labiau padidėtų.
Tai reiškia, kad visos emocijos yra teigiamos, geros, naudingos ir praverčiančios.
Vienintelė tokia subjektyvi emocijų savybė, kuri numatytų kažkokį teigiamumą ar neigiamumą - tai emocijų malonumas. Bet ir čia reikia suprasti, kad išties emocijos tėra situacijos pasekmė - taigi, realiai nemaloni ar prasta būna ne emocija, o tiktai situacija (ar tą situaciją simuliuojantis prisigalvojimas, jei kalbame apie antrines emocijas).
Skirstant emocijas pagal šiais laikais dominuoti imančią Plutchik emocijų rato teoriją, pagrindinės nemalonios emocijos būtų šios:
- Baimė
- Liūdesys
- Pasibjaurėjimas
- Pyktis
Verta čia pastebėti, kad malonių emocijų tėra tiktai dvi - džiaugsmas ir pasitikėjimas, o dar pora emocijų - nustebimas ir tikėjimasis yra nei malonios, nei nemalonios. Toksai emocijų pasiskirstymas rodo, kad su savisauga ir išgyvenimu susiję vengimo (emociškai nemalonūs) instinktai yra gerokai svarbesni gyvūnų išgyvenimui, nei malonumą keliančios emocijos.
Gal dėl tokio nemalonių emocijų pertekliaus vengimą ar agresiją sukeliančios emocijos ir būna vertinamos kaip per daug dažnos, todėl netinkamos, vengtinos ir panašiai.