Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Middleware

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Middleware - šiais laikais retai išgirstamas žodis, reiškiantis tam tikrą programinę įrangą, kuri yra skirta naudojimui kaip tarpininkas tarp kokių nors kitų programų ar programų ir hardwaro.

Middleware sąvoka atsirado apie ankstyvus asmeninių kompiuterių revoliucijos laikus, kai ėmė rastis kompiuteriai, kaip kad Altair 8800, kurie buvo tiek atpiginti, kiek tik įmanoma, o dėl to atsirasdavo problemos, kad visokios operacinės sistemos skirtingiems kompiuteriams turėdavo būti skirtingos, nes pakakdavo kartais visai nedidelio skirtumėlio, kad vienam kompiuteriui skirta OS negalėtų pasileisti ant kito. Ir nesvarbu, kad procesorius būdavo tas pats - kompiuteriai skirdavosi ir softas nedirbdavo.

Tais laikais vienas iš ankstyvų IT genijų, toksai Gary Kildall, sugalvojo, kad galima sukurti tarpinį softą tokiems kompiuteriams, kuris leistų pakankamai standartizuotais būdais iš įvairiarūšių diskasukių ar magelių pakrauti pakankamai įvairias operacines sistemas, ir kad tas softas dirbtų irgi gana įvairiuose kompiuteriuose. Tai štai taip gavosi pirmiausiai pirmas BIOS, o paskui ir pirma DOS tipo operacinė sistema - CP/M.

Iš to ir atsirado pavadinimas - "middleware", kas reiškė tokias programas, kurios kažkur tarpe tarp hardvaro ir softvaro, nei šen nei ten kažkur. Tokia programa kiekvienam kompiuteriui būdavo specializuota, bet kiekvieną kompiuterį suvienodindavo su kitais kompiuteriais, dėl ko gaudavosi pakrauti standartinę operacinę sistemą - CP/M.

Tas BIOS beigi CP/M atsiradimas buvo antras perversmas, kuris padarė daugybę skirtingų tarpusavy nesuderinamų kompiuterių tarpusavy suderinamais.

Čia dabar atrodo natūralu, kad skirtingi gamintojai gamina kompiuterius, ant kurių dirba skirtingų gamintojų operacinės sistemos, ir kad tie kompiuteriai kažkaip suderinami gaunasi. O anuo metu apie tai niekas net nebuvo susimąstęs, nes iki tol tas pats gamintojas tiekdavo ir kompiuterį, ir visą OS su juo.

Tai o dar paskui tuo middleware vardu pradėta vadinti išvis belenkas, kas tarpininkauja kažkam tarp kažko, tai dabar gali būti ir ne toksai softas vadinamas, o kokie nors ten draiveriai ar duomenų bazių serveriai ar dar kas nors neaiškaus, kas nėra skirta normaliam vartotojui tiesiogiai naudot.