Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Latvių gatvės botai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Latvių gatvės botai - bendrinis pavadinimas įvairiems propagandos skleidimo būdams, pagrindinai botams, kuriuos naudoja Kremlius visokiems internetams spaminti. Dažniausiai tai yra tų pačių spamerių atidirbtos programos, kurios automatiškai postina visokius komentarus į visokius portalus, dažnai kaitaliodamos IP adresus per visokius proksius, kad nebūtų susektos ir užblokuotos. Vietoje proksių dažnai naudojami ir dideli botnetai, kurie leidžia patogiai panaudoti, pvz., ir lietuviškus IP adresus, taip nesukeliant įtarimo.

Naujaisiais laikais šie botai yra labiau žinomi, kaip Olgino trolių fabrikas, pagal pagrindinę įmonę, vykdančią Rusijos valdžiai tokias propagandos skleidimo paslaugas. Didžiausią tokią įmonę, nuo kurios būstinės vietos ir kilo Olgino trolių pavadinimas, valdo Jevgenijus Prigožinas, kriminalinis nusikaltėlis, esantis tarptautinėje paieškoje už finansinį sukčiavimą.


Latvių gatvės botų istorija

Pirmą kartą Latvių gatvės botai Lietuvoje buvo pastebėti po to, kai surengė didelę ataką prieš Delfi portalą, kur šiko į komentarus antisemitiniais ir antirusiškais komentarais, kviečiančiais žudyti ir panašiai. Kadangi įvyko skandalai, tai teisėsauga ėmė tirti, kas ten siuntėjai tų komentarų ir atrado, kad viskas eina iš IP adreso, priklausančio Rusijos ambasadai. Toji išsigynė, kad nieko nežino ir taip toliau, o kadangi tai užsienio valstybė - tai ir Lietuvos teisėsaugai nieko neliko, kaip tik reikalą uždaryti.

Gal po mėnesio, jei ne greičiau, pasirodė antra analogiška ataka. Komentarai ėjo jau iš kito IP adreso, priklausiusio kažkokiai firmai, teikiančiai interneto ryšio paslaugas. Kaip paaiškėjo, firmos direktorius buvo kažkur dingęs, darbuotojų daugiau nebuvo, klientų nebuvo nei vieno, o firma tiktai nuomojosi interneto ryšio liniją iki savo būstinės. O ta būstinė buvo kaip tyčia Latvių gatvėje, per kokį 100 ar 200 metrų nuo Rusijos ambasados.

Dar paskui analogiškos atakos kartojiosi iš užsienio šalių, nemažą dalį laiko iš Rusijos, vėliau jau iš kokių nors keistų Afrikos ir Lotynų Amerikos valstybių, o galų gale ėmė eiti išvis iš neaišku kur.

Botai irgi tobulėjo:

  • Patys pirmieji, atrodo, buvo rašomi išvis rankiniu būdu, kopypeistinant komentarus dešimtis, šimtus ar tūkstančius kartų
  • Paskui atsirado automatiniai botai, kurie per visur kartodavo vieną ir tą pačią žinutę šimtus, tūkstančius ar dar daugiau kartų, bet tik prie parinktų straipsnių.
  • Paskui atsirado automatiniai komentarai prie šiaip kokių papuola straipsnių - botai susirasdavo naujus straipsnius portaluose ir visur pavarydavo, pvz., rašydavo, kad Gruzijos prezidentas yra beprotis po straipsniu, kuris apie Cezario salotų gaminimą
  • Paskui atsirado ir komentarų generavimas pagal šablonus, kaip kad spamerių naudojamose programose - spamo botuose
  • Dar paskui atsirado ir automatinė, tikslinga straipsnių paieška, kur krauleriai surasdavo straipsnius pagal raktinius žodžius

Paraleliai kūrėsi ir kitos priemonės, pvz., imtos naudoti automatinio vertimo programos, taip pat ir programos Facebook komentavimui. Kartu prasidėjo ir tos 20 rublių armijos samda, kur ypač emigrantams duodavo pigaus uždarbio už tikslingą šūdų pylimą.

Galų gale ta sąvoka - "latvių gatvės botas" įsitvritino, kalbant ir apie portalų komentarus, ir apie Facebook, ir apie Twitter botus, kurie kaip fake akauntai skleidžia dezinformaciją.