Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Kelno vanduo

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Kelno vanduo arba pagal kitą tarimo variantą Kiolno vanduo, kuris dar prancūzų kalba žinomas kaip Eau de Cologne arba vokiečių kalba kaip Kölnisch Wasser, tuo tarpu oficialiai vadinasi skaičiumi 4711 - tai bene pirmas tikras odekolonas, išplitęs po pasaulį. Kaip sako patsai pavadinimas - tai odekolonas arba kvepalai, kurie buvo sukurti Kelno mieste, Vokietijoje. Tiesa, nors šie kvepalai ir vokiški, išrado juos kažkoksai italas, kuris į Vokietiją persikėlęs gyventi buvo.

Nuo šio odekolono pavadinimo kilo ir odekolono pavadinimas. Reikalas tas, kad prancūziškai Kelnas yra Cologne, o vanduo - tai Eau, taigi Kelno vanduo vadinasi Eau de Cologne, kas tariasi maždaug kaip "Io de Kolon", o jei sugreitintai - tai kaip "Odekolon".

Šiais laikais Kelno vandenį gamina daug įvairių firmų, bet matomai žinomiausias yra tas tikrasis Kelno vanduo, kurį gamina tokia Mäurer & Wirtz firma, kurios kvepalai vadinasi "Echt Kölnisch Wasser" arba "Original Eau de Cologne". Gal receptūros dabar ir modernizuotos, bet to tualetinio vandens kvapas vis dar toksai pats, kaip ir prieš 230 ar kiek tenai metų.

O tuo tarpu tasai skaičius "4711" tėra senas namo numeris, kuriame gyveno tų kvepalų išradėjas. Kadaise prieš daugiau kaip porą šimtų metų Kelno mieste pastatai buvo numeruojami ne pagal gatves, o visi nuosekliai, tai skaičiai būdavo labai dideli. Vėliau numeracija pasikeitė į dabar visiems įprastą gatvinę numeraciją, tačiau tuo metu kvepalams tasai namo numeris jau buvo prilipęs ir taip ir pasiliko.

Tarp kitko, tasai namas nr.4711 vis dar yra išlikęs, todėl ten turistai eina pirkti šito odekolono - Kelno vandens. Ir dar tarp kitko, šitas odekolonas yra labai nebrangus, tačiau toksai klasikinis, kad vargu ar kitą labiau klasikinį surastumėte.


Kelno vandens receptūra

Originalų Kelno vandenį nėra labai sunku pasigaminti ir namie, nors ne visi komponentai yra prieinami labai lengvai. Tačiau daugumos, jei ne visų, galima gauti kokiose nors parduotuvėse, kurios prekiauja eteriniais aliejais.

Kelno vandens komponentai:

  • 230 ml etilo alkoholio
  • 16 lašai bergamočių eterinio aliejaus (Bergamot)
  • 14 lašų petigreno arba karčiųjų apelsinų lapų eterinio aliejaus (Petitgrain)
  • 8 lašai apelsinų eterinio aliejaus (Orange)
  • 8 lašai citrinų eterinio aliejaus (Lemon)
  • 7 lašai lavandų eterinio aliejaus (Lavender)
  • 5 lašai nerolio arba apelsinmedžio žiedų eterinio aliejaus (Neroli)
  • 10 ml apelsinų žiedlapių vandens (Orange Flower Water)

Viską sumaišyti reikia, pilant visus komponentus eilės tvarka į etilo alkoholį. Pylimo tvarka yra svarbi, nes skiedžiantis etilo alkoholiui, mažėja kitų medžiagų tirpumas.

Lietuvoje retesni komponentai čia yra petigrenas, kuris išgaunamas iš smulkių žalių karčiųjų apelsinų bei karčiojo apelsino lapų. Taip pat retokas yra nerolis, kuris ir brangus, ir prabangus. Tuo tarpu apelsinų žiedlapių vanduo, nors Lietuvoje ir yra retas, išties nėra brangus produktas - jis labai paplitęs kaip namų kvapas Graikijoje, Maroke ir kai kuriose kitose piečiau esančiose šalyse. Šitas produktas yra ir kvapus, ir pigus, o gaminamas kaip šalutinis produktas, susidarantis, kai būna daromas nerolis.