Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Kaip apsisaugoti nuo ašarinių dujų?
Kaip apsisaugoti nuo ašarinių dujų? - toksai klausimas kyla visokiems demonstracijų, mitingų beigi riaušių dalyviams, nes tos visokios ašarinės dujos yra labai nemalonios ir kelia nemalonius pojūčius, o dar baisiau gi dėl to, kad būna jog kokie nors teroristai tų dujų lengvai įsigyja, tai nors ir teoriškai nemirtinos, bet praktiškai tai būna kad ir numiršta visi, kai prisikvėpuoja. O dar būna, kad kokie nors nusikaltėliai prisiperka dujų balionėlių ir irgi nekaltus žmones nupurškia.
Užtat Pipedija, kuri turi daugybę atsakymų į visokius klausimus, jums čia irgi padės apsišviesti ir sužinoti, kaip elgtis, jei aplinkui ašarinės dujos dūmina ir purškia.
O dar aišku, yra panašus, tik sunkesnis ir rečiau klausiamas klausimas, kaip apsisaugoti nuo cheminio ginklo?
Apsisaugojimo nuo ašarinių dujų priemonės
Nuo ašarinių dujų lengviau apsisaugoti, negu nuo kokio nors kito cheminio ginklo, nes jos ne tokios kenksmingos. Taip kad čia jums irgi padėsime į tuos klausimus atsakyt:
- Visų pirma, neikit į visokius mitingus, demonstracijas bei riaušes, nes tai labiausiai jums apsisaugoti padės, kadangi visi kas neina, paprastai ir nenukenčia.
- Jei nešiojate kontaktinius lęšius, neikite su jais į mitingus ar panašius susibūrimus: lęšiukai turi gebėjimą sukaupti savyje visokias chemijas, tad akis jums dirgins daug smarkiau. Negana to, lešiukų išplauti paskui bus neįmanoma, todėl teks išmesti. Negana to, jei dujų nusės ant rankų, tai jums baisiai skaudės, kai bandysite lęšiukus išsiimti. Nešiokite akinius. Itin gerai tinka hipsteriško stiliaus akiniai, kurie labai dideli ir neblogai apsaugo akis.
- Visų antra, jei jau ten einate ir žinote, kad gausite dujų tiek, kad neapsisaugosit, tai pasiimkite du dalykus: respiratorių ir apsauginius akinius. Vietoje akinių tinka bet kokie, kurie apspaudžia veidą, pavyzdžiui, dažytojų naudojami. Iš bėdos, nors ir prastai, padeda nardymo akinukai. Tik turėkite omeny, kad kai užsidėsite respiratorių ir apsauginius akinius, tai policijai labai smarkiai nepatiksite, o už tai galite gauti bananų, net jei esate koks nors žurnalistas.
- Jei nėra respiratoriaus, tai užsimaukite bent jau kokį marlinį raištį (geriau gamyklinį, dažytojams skirtą), nors ir nelabai smarkiai jis tepadės. Tą raištį būtinai sudrėkinkite vandeniu, nes kitaip prastai veiks. Per sudrėkintą kvėpuoti bus sunkiau, tačiau ašarinių dujų dalelės nepraeis, o per sausą jos praeina visai nesunkiai.
- Jei gavote dujų ant veido ir akių, tai nesiplaukite neapgalvotai jo vandeniu ir netrinkite akių, nes bus dar blogiau, kadangi kai kurios iš tų dujų nuo vandens dar labiau suaktyvėja. Kai kurios netgi papildomai suaktyvėja nuo muilo ir panašių ploviklių, taip kad būkite atsargūs.
- Nuo dujų saugokite ne tiktai veidą ir akis, bet ir likusį kūną, kadangi kai kurios jų smarkiai dirgina ir odą. Labiausiai apsisaugoti padeda paprastas ir primityvus polietileninis ploščiukas, kainuojantis kokį litą. Itin saugokite rankas, nes kažkuriuo momentu visiškai nepastebėsite, kaip rankomis imsite trintis akis, o jei rankos bus užterštos dujomis - tai patys sau į akis jų prisivarysite. Todėl ant rankų verta turėti ir plonas gumines pirštinaites.
- Jei į jus gali purkšti dujas iš visokių balionų, turėkite kokį nors plokščią daiktą, kuriuo galėtumėt prisidengti, pavyzdžiui, kokį kartono gabalą, papkę, transparantą ar dar kažką panašaus. Tai labai naudinga.
- Mažai kam žinoma, tačiau labai gyvenimą palengvinanti priemonė - tai apsauginis kremas nuo šalčio irba nuo saulės, bet svarbu kad būtų neriebalinis, nes riebalai sugeria dujas. Kremas ant veido sudaro plėvelę, kuri gana neblogai sulaiko ir visokius chemikalus. O jei veidą jau pradeda graužti, tai galima nuvalyti kremo sluoksnį, o tada užtepti naują sluoksnį.
- Be abejonės, puikiausia apsauga nuo dujų - tai dujokaukė, tačiau jei aną užsimausite, tai kokia nors policija vien už tai jus gali subaladodoti bananais, iškelti bylas ir panašiai, o be to labai gerai žinoma, kad į visus su dujokaukėmis jie tiesiai šaudo trauminėmis kulkomis, taip kad dujokaukė - paskutinė opcija.
- Jei tik dujų pakliuvo į akis ar burną, stenkitės kuo daugiau mirksėti, ašaroti ir spjaudytis, kad greičiau tas dujas išvalytumėte, niekuo gyvu nerykite seilių, nes pakliuvusios į žarnyną, dujos gali sukelti virškinimo organų pažeidimus.
- O jei jau neturite, kuo apsisaugoti ir visai neapgalvotai pakliuvote į netinkamą vietą, tai denkit veidą ir akis viskuo kuo papuola - apsivyniokite skarele, šaliku ar dar kažkuo, pakelkite marškinius ir jais prisidenkite. Ir bėkite iš ten kuo greičiau.
Kaip apsivalyti nuo ašarinių dujų
Paskui jau, kai visvien nepavyko apsisaugoti, tai žinokite dar kelis dalykus:
- Visos dujos kaupiasi drabužiuose. Todėl drabužius kuo greičiau reikia pasikeisti, o tuos prisikaupusius dujų - išskalbti. Labai gerai visas dujas padeda pašalinti Ace, tik jis aišku kai kuriuos drabužius ir pablukinti gali.
- Būtinai išsimaudykite po dušu, labai smarkiai. Nepagailėkite visam savo kūnui daug šampūno, geriausiai vaikiško. Išsiplaukite save nuo galvos iki kojų kelis kartus, nes kai kurios ašarinės dujos smarkiai įsiskverbia į odą. Išsimaudykite netgi tuo atveju, jei dujos aktyvizuojasi ir vėl ima graužti nuo vandens ir skaudėti, nes tai vienintelis būdas jas pašalinti, o nepašalinus gali būti, kad ne šiaip skaudės, o pūslės iškils ir ant oda nusilups, palikdama atviras žaizdas.
- Kai kurie medikai rekomenduoja tegul ir nedidelio efektyvumo, betgi visgi veikiančią priemonę - skystus vaistus skrandžio rūgštingumui mažinti: jie nors nelabai smarkiai, bet padeda nukenksminti daugelį chemikalų, kartu nekeldami pavojaus. Tokius vaistus galima perpus atskiesti vandeniu ir jais nuplauti odą. Patartume tai daryti prieš dušą, nes tada bus lengviau maudytis.
- Sunkiais atvejais galima taikyti medicinines odos valymo procedūras, tačiau jos yra pavojingos ir atlikti jas gali tik medikai: oda valoma nedideliais (~10cm) ploteliais dviem skysčiais: pirmiausiai aliejumi, o paskui, maždaug po 10-15 sekundžių - spiritu. Aliejus sugeria vandenyje netirpstančias dulkeles, o spiritas leidžia pašalinti aliejų. Labai svarbu žinoti, kad jei aliejus nenuvalomas daugiau kaip 30 sekundžių, chemija į odą įsigeria dar smarkiau. Ir tokiu būdu negalima valyti ploto arti akių, nes spiritas akis pažeidžia šimteriopai labiau už dujas.
- Ypatingai svarbu: jei dujų poveikio zonoje pastebėsite susirietusį žmogų, kuo skubiau jį pakelkite, ištieskite, kad baigtųsi spazmas ir ištempkite į saugią vietą, nes jį gali ištikti asfiksija (uždusimas). Tokios būsenos dažniausiai kyla nuo CS dujų, sukeliančių kvėpavimo spazmą. Pagalba turi būti kuo greitesnė, nes žmogus gali numirti per porą minučių.
- Neužmirškite kreiptis į gydytojus, nes kai kurie dėl dujų kylantys reiškiniai, ypač plaučių pažeidimai, gali tęstis kelias savaites, o paskui komplikuotis įvairiomis infekcijomis, kurias jau gydyti teks antibiotikais.
Su konkrečiomis ašarinėmis dujomis susijusi specifika
Gerokai skiriasi tie apsisaugojimo būdai ir svarbūs dalykai, kuriuos svarbu žinoti, nes skirtingos ašarinės dujos veikia skirtingai ir turi visos savų gerų ypatybių, tad labai gerai yra jas atpažinti ir turėti šį bei tą omeny.
CN arba chloracetofenonas
CN kvapu primena kažkokias žydinčias ievas ar obelis, ar tai cheminius tirpiklius, būdinga dar ir tai, kad nekelia nenumaldomo dusulio ir kosulio.
- CN labiausiai dirgina akis, tad paprasčiausiai jas prisidengiant ir laiku užsimerkiant ir šiaip smarkiai mirksint, kad ašaros ištekėtų, tai jau padeda. Paprasti nardymo akinukai, kurie neprileidžia nieko prie akių, čia labai veiksmingi.
CS
CS kvapu primena juoduosius pipirus ir šiaip kažkokius degėsius, būdinga dar ir tai, kad kelia dusulį ir kosulį netgi labiau, negu kad akis veikia.
- Labai naudinga visuomenei CS ypatybė yra tai, kad iš lėto keliant koncentracijas, organizmas labai greitai prisitaiko ir nustoja reaguoti: jei atsargiai vis slinksite link CS dūmų, kartu išvengdami per tankių debesų, tai per kažkiek laiko priprasite tiek, kad išvis nustosite šitas dujas jausti. Bet jei tik pabūsite 15 minučių be dujų, tai vėl nuo jų ims darytis klaikiai bloga.
- Gi kita vertus, neapsigaukit su tuo pripratimu: nors ir kyla jausmas, kad pripratot, nejučia taip galima gauti tokias dozes CS, kad oda nueis pūslėm kaip nuo iprito, o paskui dar dėl plaučių pažeidimų į gydomąjį morgą papulsit. Būtent toks pripratimas tampa viena iš dažnesnių priežasčių, dėl kurių apsinuodijama CS.
CR
CR savo pavojingomis dozėmis neturi jokio kvapo, tačiau visada atpažįstamas pagal tai, kad smarkiai graužia ir degina odą.
- Paradoksas yra toksai, kad CR yra gerai nuplaunamas paprastu vandeniu, tačiau nuo vandens jis aktyvizuojasi ir degina taip, kad būna labai baisu. Taip kad čia reikia lįsti po galinga vandens srove ir kelias minutes labai kankintis, bet paskui tikrai palengvės. Tuo tarpu švelnus veido paprausimas ir pavilgymas viską tik pablogins.
- Jei būsite prieš tai veidą išsitepęs kokiu nors riebaliniu kremu, tai jis gali sulaikyti CR, taip kad mažiau veiks, o ir paskui su visais tais riebalais tiesiog galėsite nušluostyti CR nuo odos, tačiau reikia turėti omeny, kad riebalai sukaupinėja visas dujas, tad šitai yra rizikinga. Geriau naudokite paprastą vandeniniu pagrindu padarytą kremą nuo šalčio ar saulės.
- CR ypatingai gerai susikaupia drabužiuose, kuriuose išsilaikyti gali kelias savaites ar netgi mėnesius. Todėl po visko būtinai pasikeiskite drabužius, o šiuos bent kelis kartus išplaukite, praskalaudami labai dideliais kiekiais vandens. Nes kitaip juos užsivilkę, vėl gausite linksmų pojūčių.
Kapsaicinas arba pipirinės dujos
Kapsaicinas arba OC kvapu primena raudonuosius pipirus (t.y., yra bekvapis, bet graužia nosį) ir išvis dėl gražumo yra padažomas oranžine spalva, taip kad kur tik pamatot oranžinę, ten reiškia yra šitas daiktas. Kai kuriose šalyse populiari PAVA, nors ir skriasi nuo kapsaicino bei neturi jokios ten spalvos, išties praktiškai irgi nesiskiria nuo kapsaicino.
- Visi tie, kas mėgsta raudonuosius pipirus, yra daug atsparesni šitoms dujoms. Kuo labiau mėgsta, tuo atsparesni. Taip kad valgykite kuo daugiau raudonųjų pipirų ir jums išsivystys bent dalinis imunitetas.
- Kapsaicinas tirpsta įvairiuose riebaluose, taip kad dalinai nuplauti jas galima vandenine riebalų emulsija, plačiau žinoma, kaip pienas, užtat eidami į mitingus, su savimi turėkite kuo riebesnio pieno kokį litrą, nes tai jums gali padėti. Dar geriau nuplauna aliejus, tik kad tą ne visi išdrįsta naudot. Kita vertus, žinokite, kad ir aliejus, ir pienas kitų rūšių dujas gali paskatinti įsigerti į odą dar smarkiau.
Galutinis žodis apie ašarines dujas
Ir svarbiausiai nebūkit durniai ir netrinkit akių, jei į jas pakliuvo dujų, nesvarbu kokios tai dujos būtų, nes jei trinsit, tai tik įtrinsit dar labiau, ir išvis neikit į ten, kur nereikia, tai ir nebus jums bėdų, nes visuomenė turi paklusti policijai ir jei policija ją purškia dujomis, tai reiškia, kad taip ir reikia, todėl padėkokite už tai, nes taip ir turi būti.
Žmonės turi jausti dėkingumą valdžiai, todėl jei jau gavo ašarinių dujų, tai turi džiaugtis tuo.