Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


IBM Watson

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

IBM Watson - vienas iš senesnių smarkiau vykusių kalbinio (gramatinio, natūralios kalbos) dirbtinio intelekto atvejų. Sukurtas maždaug 2004-2006 metų periode IBM kompanijoje, remiantis dideliu kiekiu anksčiau vykdytų dirbtinio intelekto ir natūralių kalbų analizės programų. Programos esminis tikslas - atrasti teisingus (ar tikėtinai teisingus) atsakymus į bet kokius klausimus, kuriuos jai galėtų užduoti žmonės.

Pirminiame variante IBM Watson DI buvo realizuotas, kaip atskiras superkompiuteris, tiksliau klasteris, sudarytas iš 90 didelės galios serverių su PowerPC tipo 8 branduolių procesoriais, o visa tai buvo apjungta, kaip krūva serverių, kuriuose sukosi SUSE Linux operacinė sistema. Viso sistemoje buvo 16 terabaitų RAM ir, kaip bebūtų keista, vos terabaitai diskinės vietos.

Esminis IBM Watson architektūros elementas - kad tenai nėra vienos universalios sistemos, kuri generuotų vieną atsakymą, remdamasi vienu algoritmu. Yra naudojama virš 100 skirtingų algoritmų, kurie teisingo atsakymo į klausimą ieško paraleliai, o jau pagal tų algoritmų rezultatus, juos atskirai vertinant, parenkamas labiausiai tikėtinas atsakymas.

Skirtingai nuo absoliučios daugumos (praktiškai - skirtingai nuo beveik visų) kitų DI botų, Watson pasižymi labai dideliu ataskymų tikslumu, labai aukštu teisingumu ir kartu kompaktiškumu. Kitaip tariant, į labai sunkiai apibrėžiamus klausimus jis atsakymą gali suformuluoti vos keliais žodžiais, ir tas atsakymas greičiausiai bus teisingas.

Būtent tokiu tikslu IBM Watson buvo kuriamas nuo pat pradžių - jo idėja buvo sukurti tokią programą, kuri galėtų varžytis populiariausiame pasaulyje žodžių spėjimo žaidime - "Jeopardy!", rasdama atsakymus ir teisingiau, ir greičiau už žmones. Iki tol buvusios programos, jei ir pataikydavo, tai skaičiuodavo atsakymus labai ilgai, geru atvjeu kelias minutes, o blogu atveju - netgi ir valandas. Atsakymo teisingumas dažnai tebūdavo keli procentai, kas, aišku, nesulyginamai geriau, nei randomas, bet visvien silpnai.

Tuo tarpu IBM Watson sugebėjo pasiekti pradžioje apie 15%, paskui ir 30%, o paskui ir dar kažkiek daugiau teisingumo. Galų gale, bandomuosiuose žaidimuose buvo pasiekta to, kad Watson laimėdavo apie 65% atvejų, o galų gale, per realias varžybas - nugalėjo geriausius pasaulio spėliotojus.

Savo esme Watson visgi nebuvo kažkoksai didelis stebuklas - jame buvo didelė asociatyvinė duomenų bazė, rodanti statistiškai paremtus galimus sąryšius tarp žodžių ir frazių, paimtus iš įvairių praktinių tekstų, pvz., į duomenų bazę sukišus visą Vikipediją ir daug kitų informacijos šaltinių. Dėka didelio naudojamų algoritmų kiekio, kurie duodavo skirtingus atsakymus, iš kurių jau būdavo atrenkamas ir performuluojamas galutinis atsakymas, sistema generuodavo labai gero teisingumo atsakymus.

Deja, bent jau anuo metu IBM Watson negebėdavo generuoti bent kiek didesnių, ilgesnių rišlių tekstų, kokius generuoja, pvz., ChatGPT. Tuo tarpu pastarasis - atvirkščiai, generuoti gali belenkiek belenko, bet su realybe ir tiesa jo atsakymai dažnai siejasi ne daugiau, nei burokai su burliokais, o kartais ir dar smarkiai mažiau.

Šiuo metu IBM siūlo kitą Watson DI variantą - Watsonx, kuris sukasi debesyje ir kuris ganėtinai prieinamas ir kurį duoda ir už dyką išsibandyti. Kuo anas skiriasi nuo klasikinio Watson, sunku pasakyti, bet panašu, kad naudoja smarkiai mažiau resursų sulyginamiems rezultatams gauti, todėl ir gali būti siūlomas už mažesnes kainas.