Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Garsinė granata

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Garsinė granata arba šviesinė granata, dar kartais vadinama kaip trauminė granata - tokia kaip ir granata, tik ne tokia pavojinga kaip įprasta, nes skirta ne tam, kad kuo geriau užmušt, o tam, kad kuo smarkiau sutraumuot, bet palikt žmogų gyvu.

Paprastai panašios granatos naudojamos policijos specialiuose daliniuose, gaudant pavojingus ginkluotus teroristus, galinčius pasipriešinti, nes granata iškerta visus aplink esančius taip, kad jie visiškai orientaciją praranda ir tik voliojasi ir ropinėja kur papuola, inkšdami iš skausmo ir taškydamiesi kraujais.

Tokio tipo granatų poveikis susideda iš trijų dalių:

  • Šviesos poveikis, sukuriamas specialiu magnio užtaisu, skirtas apakinimui. Kai kurių tipų granatos duoda tokį šviesos srautą, kad gali kelioms minutėms apakinti net užsimerkusį žmogų, esantį maždaug per 10-15 metrų nuo granatos, su sąlyga, kad jis atsisukęs į granatos pusę. Arčiau esantiems, atsimerkusiems žmonėms visiškai pažeidžiama akies tinklainė. Gerai žinomas atvejis, kaip vienas pirmų tokių granatų panaudojo britų antiteroristiniai padaliniai prieš kelis mašina važiavusius Airijos išsivadavimo armijos narius. Tai po kokių metų tuos teroristus kai teisė, tai paaiškėjo, kad visi jie akli.
  • Garso poveikis, sukuriamas sprogimo bangos, kelių metrų atstumu nuo granatos galintis siekti nuo 160 iki 210 decibelų. Paprastai, siekiant visus nuraminti, viršutinė riba nurodoma mažesne - apie 190 decibelų. Tokio garsumo pokštelėjimas pažeidžia ausų būgnelius visam gyvenimui, o jei žmogus buvo netoli nuo granatos, tai iš ausų pasipila kraujas. Maždaug 5 ar daugiau metrų atstumu esantiems žmonėms klausa visiškai dingsta 2-8 valandoms, tiesa vėliau dalinai atsistato, lieka tik dalinis klausos pažeidimas.
  • Mechaninis poveikis, sukuriamas sprogimo bangos ir visokio šrapnelio ir skveldrų. Kai kuriose granatose tyčia tam tikslui pridedama kokių nors guminių ar plastmasinių rutuliukų. Vidutiniu atstumu (iki 5-10 metrų) gerai pataikęs rutuliukas gali užmušti žmogų (pvz., į smilkinį) ar jį sužaloti, pažeisti akis ir pan.. Mažesniu atstumu rutuliukai ir skeveldros, o taip pat ir smūginė banga gali sulaužyti kaulus. Granatai sprogus mažiau, kaip 1 metro atstumu nuo žmogaus, paprastai sulaužomi kojų kaulai - tai skaitosi nepavojingas poveikis, kai teroristo gyvybė yra išsaugoma, tačiau jis pats padaromas neveiksniu.

Visos granatos turi visus tris poveikius, tik skirtingos granatos yra skirtingiems optimizuotos. Kai kurios labiau skleidžia šviesą, kai kurios labiau skleidžia garsą, o kai kurios - itin smarkiai švaistosi guminiais ar plastmasiniais rutuliukais.

Praktikoje daugumos pasaulio šalių policija šviesines granatas naudoja tik ypatingai pavojingų teroristų gaudymui. Išimtį kol kas sudaro tiktai Ukraina, kuri šitokias granatas naudojo demonstracijų vaikymui. Žinoma, kad įvairaus sunkumo akių ir klausos pažeidimus patyrė nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų žmonių, kai 2013 metais Berkut padaliniai granatas panaudojo prieš demonstrantus. Mechaninius sužeidimus patyrusių žmonių (kaulų lūžiai, skeveldrų sukeltos žaizdos ir pan.) buvo mažiau - iki kelių dešimčių.


Apsisaugojimo priemonės

Nuo mechaninių sužeidimų padeda apsisaugoti stori daugiasluoksniai drabužiai. Pageidautini kerziniai batai, stori (tradicinio tipo) džinsai, storos striukės, itin gerai storos odos striukės ir pan.. Galvos apsaugai - šalmas, tačiau reikia turėti omenyje, kad kadangi granata sprogsta ant žemės, didžiausia dalis sužeidimų tenka kojoms, todėl jas saugoti reikia itin atidžiai. Ganėtinai neblogai padeda dvisluoksnės apsaugos iš kartono ir plono porolono, kurios gali būti rišamos prie kojų, profesionalesnis variantas - sportinės apsaugos (tokios, kaip riedlentininkams, karatė mėgėjams ir pan.).

Nuo garsinio poveikio patartina naudoti paprastus ausų kištukus (jie sumažina garso stiprumą pora dešimčių decibelų), dar geriau padeda apsisaugoti darbininkiškos ausinės, skirtos apsaugai nuo triukšmo - jas galima nusipirkti specializuotose parduotuvėse. Taip pat galima naudoti ir kombinuotai - kištukus su ausinėmis, tačiau tada jau negirdėsite netgi labai stiprių garsų, tad prarasite orientaciją, o tai vargu ar padės jums laiku sureaguoti.

Nuo šviesos poveikio efektyvių priemonių nėra. Stenkitės žiūrėti į priešingą pusę, nei tie į granatas panašūs daiktai, kurie aplink jus nukrenta. Turėkite omeny, kad jei buvote patamsyje, tai akių vyzdžiai bus išsiplėtę, todėl negrįžtamai tinklainę išdeginti gali net ir už 10 metrų sprogusi šviesinė granata. Bet jei yra saulėta giedra diena, net ir už 5 metrų sprogusi šviesinė granata pilnai apakins vos kelioms minutėms, o jau paskui imsite kažką matyti aplinkui save.

Itin svarbu: niekada nebandykite imti jokios garsinės granatos į rankas, nes plaštakas jos nuplėšia maždaug taip pat lengvai, kaip jūs nuplėšiate tualetinio popieriaus gabalą nuo rulono. Jei granata sprogs rankoje, rankos neliks, vietoje jos turėsite puokštę iš kruvinų į faršą paverstų mėsgalių, kurių nesugebės susiūti joks chirurgas.

Svarbiausias patarimas: geriau venkite tokių renginių ar veiksmų, dėl kurių jus kas nors galėtų apmėtyti tomis garsinėmis, šviesinėmis ir trauminėmis granatomis.