Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Fononas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 553px-Cap2.jpg  Siekiant, kad straipsnis atrodytų rimtesnis ir moksliškesnis, jame pridėta daug ilgų tarptautinių žodžių
Jei manote, kad protingų tarptautinių žodžių čia per mažai, spauskite redaguoti ir įrašykite dar kelis savo nuožiūra. Geriausiai tinka lotyniški ir graikiški.

Fononas - silpnosios sąveikos dalelė, pernešanti garso bangą ne tik ore, bet ir tobulame vakuume iki tol, kol susiduria su dalele. Jis perduoda dalelei(oro molekulei) judesį, ir ši pajuda. Oro molekulė, atsitrenkusi į ką nors, sukuria dar vieną fononą su truputį mažiau darbo(kitaip mūsų planeta, jei nebūtų saulės, neatšaltų), ir šis vėl sujudiną dar vieną oro dalelę(kuri išskiria dar vieną fononą) Kadangi ši dalelė netik garsą neša, bet ir šilumą, gaunasi, kad gyvename nuolatiniame triukšme. Net jeigu jo negirdime, šiluma vistiek veikia mūsų ausis, kepenis, termoreceptorius ir visą kitą.

Spinduliuotė, kurią pagrinde perneša fononai yra garsas ir šiluminiai spinduliai

Tam tikro dažnio garsas tam tikroje temperatūroje sukelia stiprų mechaninį rezonansą, kurio pasekoje šiluminė energija verčiama į garsą. Bet su tuo Pipedija patartų neeksperimentuoti, nes šilumos galia yra labai didelė, net(pagal m x c x delta t) - tai 1 kg X 1000 J/C x Kg, o temperatūra 21 C, tai kilogramas oro turės 21000 J energijos, irba 21000 N x m darbo, kas yra nepaprastai daug, tai jei su ne tokiu galingu garsu rezonuos, gausis virš 200 decibelų.