Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Deliriumas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Delyras)
Jump to navigation Jump to search
 Star of life.png  Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit...
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti!

Deliriumas (lot. delirium) arba kaip siūlo kalbainiai sakyti - delirijus, o kai visai nukvaišę - tai netgi delyras - specifinė paciento būsena, kur anas nesiorientuoja aplinkoje, stipriai kliedi, patiria haliucinacijas, sutrikusias reakcijas į aplinką (mieguistumas arba neadekvatus sužadinimas), praranda gebėjimą logiškai samprotauti, yra neadekvačiai dirglus ir pan..

Kaip ir psichozė, deliriumas yra ne tiek liga, kiek sindromas, kitaip tariant - simptomų rinkinys. Atitinkamai ir aiškios ribos tarp psichotinių būsenų ir šiaip deliriumo nėra. Galima netgi tarti, kad deliriumas - kraštutinis psichozės apsireiškimas, o su psichozėmis būna ir deliriumai.


Deliriumo požymiai

Būdingi deliriumo simptomai yra gana tipiški, paprastai būna visi (ar dauguma) kartu:

  • Suvokimo sutrikimai - pacientas negali adekvačiai suvokti aplinkos, aplink vykstančių įvykių, pvz., vežamas į psichiatrinę ligoninę, gali įsivaizduoti, kad sėdi kaboke su draugais
  • Atminties sutrikimai - pacientas užmiršta tik ką buvusius irba senesnius įvykius, pvz., neatsimena pažįstamų žmonių arba užmiršta, ką darė vos prieš minutę
  • Mąstymo sutrikimai - pacientas nesugeba daryti netgi primityvių loginių samprotavimų arba juos daro neadekvačiai
  • Dėmesio sutrikimai - pacientas nereaguoja į aplinką arba priešingai - net į smulkius dirgiklius reaguoja neadekvačiai smarkiai
  • Būsenos fluktuacija - būdingi stiprūs nuotaikų ir būsenos pokyčiai, kurių trukmė nuo valandų iki dienų
  • Afektas - stiprūs, kraštutinai ryškūs emocinių reakcijų sutrikimai

Kartu su kitais simptomais, būdingos pseudohaliucinacijos, haliucinacijos ir kliedesiai.

Būdinga, kad mąstymas deliriumo atveju būna labai sulėtintas, nors kliedesių turinys gali būti labai kompleksiškas, neretai paranojinis, su įvairiomis sąmokslo teorijomis ir pan.. Paciento būsena varijuoja nuo itin stipraus sužadinimo iki visiško mieguistumo.

Išsivysto deliriumas dažniausiai per tris etapus, kurie, priklauomai nuo patogenezės, gali turėti labai skirtingo stiprumo išreikštumą ir trukmę (nuo minučių iki dienų):

  • Padidėjęs paciento jautrumas, nuotaikų svyravimai, ilgiau tęsiantis šiai stadijai, gali reikštis astenijos požymiai, nemiga, labai ryškūs sapnai. Pacientas būna nervingas, jautrus, neretai pasireiškia logorėja.
  • Nuotaikų kaita ir jautrumas sustiprėja iki nesveiko lygio, pacientą gąsdina visokie garsai, didėja nerimas, tačiau orientacija aplinkoje ir reakcijos į ją silpnėja. Pradeda reikštis pseudohaliucinacijos - kaip pasikeitęs vaizdas ir garsai, pacientui snaudžiant ir vos atsibudus gali matytis haliucinacijos.
  • Prasideda haliucinacijų antplūdis. Nepaisant to, pacientas dažniausiai orientuojasi, kur jis yra, kas jis toks. Pacientas ima kovoti su haliucinacijomis, kliedesiai ima kliedėtis pilnais mastais, o visa tai atsispindi nenormaliame paciento elgesyje. Įsisukus deliriumui, pacientas gali jau ir kovoti su savo paties haliucinacijomis ar nuo jų kur nors bėgti. Visa deliriumo simptomatika šioje stadijoje atsiskleidžia visu gražumu.


Patogenezė ir gydymas

Priežastimis deliriumui būna įvairūs sutrikimai, tipiniais atvejais deliriumas būna su šiomis ligomis:

Gydymas simptomatinis, siekiant pašalinti deliriumo priežastis. Paprastai ECT nerekomenduojama. Taikomi trankvilizatoriai, neuroleptikai, paciento fiksacija, naudojant gydomuosius tramdomuosius marškinius ir gydomuosius fiksacijos diržus.