Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Bloatware
Bloatware - tai bendrinis pavadinimas visokioms programoms, kurios turi mažai naudos, bet užima daug vietos ir resursų. Blogiausiu atveju programa gali užimti daugybę gigabaitų ir nedaryti praktiškai nieko, o tik trukdyti nesąmoningais pranešimais, reklamomis ir šiaip nesąmonėmis.
Yra kelios priežastys, dėl kurių gaminamas bloatware:
- Kai kurių naudingų programų autoriai bando tas programas vis pildyti papildomais fyčeriais, bet tuos fyčerius prigalvoja taip debiliškai ir durnai, kad vietoje to gaunasi visiškas tų programų sušūdinimas. Kaip pvz., kadaise buvusi puiki ACDSee programa paveiksliukų peržiūrai pavirto į visiškai neaišku kokį monstrą, kuriuo pasidarė neįmanoma naudotis.
- Kompiuterių gamintojų bandymas kaip nors išsiskirti - tada tų kompiuterių firmų viduje veikiantys kūrybiniai komitetai prigalvoja krūvas visiškai nereikalingų ir beprasmių programų, kurios pvz., gali užimti gigabaitą vietos ir kokiu nors klaikiai nepatogiu būdu ir su daug visokių reklamų leisti perjungti kokių nors mygtukų funkcijas, pvz., padaryti kad F mygtukai veiktų kaip ir priklauso, o ne tik tada, kai kartu yra paspaustas "function" klavišas.
- Nežmoniškai kritusi programavimo kokybė, kai net visiškai menko funkcionalumo programėlės, kurios senovėje užimdavo kelis šimtus kilobaitų, kažkokiu būdu dabar užima šimtus megabaitų ar netgi gigabaitus. Kaip pvz., Visual Studio Code užima apie 500 megabaitų ir programos kūrėjai giriasi, kad programa labai maža. Palyginimui, senas, nelabai teatsiliekantis funkcionalumu Notepad++ užima apie 3 megabaitus.
- Šiaip visoks absurdiškas softas, kurtas neaiškių firmų ir neaišku ką darantis, nors ir padarytas ne su blogais tikslais, bet tiesiog baisiai nekokybiškai.
Itin blogais atejais toksai bloatware ne tik susiinstaliuoja, bet dar ir pasileidžia kokius nors procesus, kurie visiškai be prasmės naudoja krūvas operacinės atminties, užkrauna procesorių ir išvis neaišku ką daro. Kaip pvz., tuo užsiimdavo daugelis visokių "download akseleratorių", kurie būdavo platinami apie 2000 metus ir žadėdavo melagingai pagreitinti Interneto greitį. Realiai nepagreitindavo, bet tik užstabdydavo visą kompiuterį.
Šiais laikais vienos iš tipiškiausių bloatware programų yra visokie antivirusai, kurie nuolat ėda daugybę procesoriaus resursų, absurdiškai gąsdina vartotojus nebūtais pavojais, nesugeba efektyviai apsaugoti nuo daugelio virusų ir viską tiesiog mirtinai užstabdo. Kai kurie antivirusai, kurie prieš 10-20 metų dar buvo visai padorūs, dabar yra pavirtę tiesiog į kažkokį beprasmį ir žalingą softą, kuris kenkia labiau už kai kuriuos virusus.
Kartais gana sunku pasakyti, kur riba tarp bloatware tipo programų ir visokių trojanų, nes kai kurie trojanai kenkia ne tiek jau ir daug, o kai kurios bloatware programos užšika kompiuterį tiesiog visiškai.