Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Bechdel testas
Bechdel testas - tai toksai feminizmo testas, kuris tikrina, ar kino filmas vaizduoja moteris, kaip žmones ir ar išvis į moteris kaip į žmones žiūri.
Testas labai paprastas - tiesiog kaip klausimas, ar filme yra nors viena scena, kur dvi moterys kalbasi apie bet ką, išskyrus vyrus. Jei tokia scena, kur dvi moterys kalbasi apie bet ką, išskyrus vyrus, tai reiškia, akd filmas yra bent minimaliai adekvatus. Jei tokios scenos nėra - tai reiškia, kad moterys filme yra neegzistuojančios, arba jei ir egzistuoja - tai tiktai kaip vyrų papildymas.
Bendrai imant, Bechdel testas yra labai iliustratyvus, bet būtina suprasti, kad jis yra limituotas, nes tiesiog dalyje istorijų, dalyje situacijų įvykiai gali būti susiję tik su viena lytimi. Negana to, kartais tegali būti vos keli aktoriai, kur irgi per daug nepasirinksi - o yra gana nemažai filmų, kuriuose tėra išvis vienas aktorius (pvz., "The Shallows" ar "Gravity", beje, su moterimis aktorėmis) - t.y., teoriškai neįmanoma patenkinti Bechdel testo. Tačiau atmetus tam tikrą procentą nestandartinių atvejų, Bechdel testas visvien iliustratyvus.
Kai kurie naujesni Bechdel testo įvardinimai sako, kad tos moterys turi dar ir turėti vardus, o ne būtų bevardžiais foniniais aktoriais. Dar kiti aiškina, kad to pokalbio turi būti bent jau viena minutė ar keturios minutės ir panašiai. Visgi tas vardų turėjimas ar pokalbių trukmė čia jau nėra originalus reikalavimas, nes tikrame teste to nebuvo.
Savo laiku Bechdel testas parodė, kad situacija su moterų vaizdavimu yra labai iškreipta, netoli 60% kino filmų šio testo nepraeina netgi visai standartiniu pavidalu (nekalbant apie tuos reikalavimus vardams ar trukmei), vėliau įvairūs tikrų ir menamų mažumų gynėjai į šitą testą pradėjo žiūrėti kaip į baisiai rimtą dalyką ir prikūrė krūvas testų, reikalaujančių, kad filmuose būtų bet kas vaizduojama proporcingai.
Kaip pvz., dabar įvairūs testuotojai reikalauja, kad filmuose būtų būtinai juodaodžių rolės ir panašiai. Ir štai tada atsiranda jau visas komplektas tikrinimų, kaip pvz., nuo 2016 metų atsiradęs Latif testas:
- Ar yra bent du personažai, kurie būtų spalvotieji?
- Ar jie abu turi vardus?
- Ar jie nėra romantinė (t.y., šabloninė) pora?
- Ar jie turi dialogą, kuris nėra skirtas baltaodžiui palaikyti?
- Ar nėra taip, kad bent vienas iš jų yra maginis negras?
Dar vėlesni ir labiau pagerinti reikalavimai prideda čia, kad turi būti tiek ir tiek dialogo minučių, tie personažai turi būti esminių trejetuke ir taip toliau, ir taip toliau. Tokiu būdu paskui istoriniuose filmuose ima rastis moterys katalikų kunigės, juodaodžiai vikingai ir panašūs cirkai.