Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Žmogbeždžionės
Žmogbeždžionės arba politkorektiškai vadinant, didžiosios beždžionės - tokios įvairios žmones primenančios beždžionės, kurios dėl savo didesnės kaukuolės ir bendro genetinio panašumo išskiriamos į atskirą žmonių grupę, vadinamą žmoginėmis beždžionėmis arba tiesiog, sutrumpintai - žmogbeždžionėmis.
Žmogbeždžionės pasižymi gana ilgomis kojomis, gebėjimu vaikščioti dviem kojomis, šiokiais tokiais mąstymo pradmenimis, mokėjimu naudotis paprastais įrankiais ir panašiai. Dėl šių savybių žmogbeždžionės ir laikomos atskira, aukštesne beždžionių šaka.
Šiuo metu biologijoje išskiriamos šios bendrai žinomos žmogbeždžionės:
- Žmoginiai arba bendrai šimpanzės (Hominini)
- Paprastosios šimpanzės (Pan troglodytes)
- Bonobo šimpanzės (Pan paniscus)
- Žmonės (Hominina)
- Gorilos (Gorillini, Gorilla)
- Orangutangai (Ponginae)
- Driopitekai (Dryopithecini)
- Gibonai (Hylobatidae)
Taigi, kaip matome, žmonės tėra vienas iš šimpanzių porūšių. Tą puikiai demonstruoja ir genetiniai skirtumai: pvz., tarp skirtingų žmonių genetiniai DNR skirtumai yra apie 0,1%, tai siejama su tuo, kad žmonės matomai bus išsivystę iš kraštutinai mažos, ilgą laiką kraujomaišiškai besivysčiusios beždžionių grupės. Žmonių genetinis skirtumas nuo paprastųjų šimpanzių yra apie 1,2%. Bet tuo tarpu bonobo šimpanzės nuo paprastųjų šimpanzių skiriasi irgi maždaug tiek pat - t.y., irgi 1,2%.
Žmonių skirtumas nuo gorilų yra apie 1,6%, o lygiai tiek pat nuo gorilų skiriasi ir jau aukščiau minėtos bonobo šimpanzės. Tarp žmonių ir orangutangų skirtumas jau yra didesnis - 3,1%. Tarp žmonių ir gibonų skirumas jau siekia apie 4%. Tuo tarpu nuo paprastų beždžionių, pvz., nuo makakų rezusų visos didžiosios beždžionės (t.y., žmogbeždžionės) skiriasi maždaug 7% savo DNR.
Gibonai ne visų tyrėjų priskiriami žmogbeždžionėms, nes laikomi tam tikra tarpine grandimi. Tą rodo ir genetiniai gibonų skirtumai nuo įvairių šimpanzių ar žmonių, kurie yra maždaug pusės to lygio, kaip skirtumai tarp šimpanzių ir paprastųjų beždžionių.