Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Šypsenėlės
Šypsenėlės naudojamos tiesiog jausmams parašyti, taip, kaip veidukai kokie. Nors debilavoti kalbainiai net ir čia buvo prisigalvoję ir kaip visad atbulai sugalvoję, kad negalima sakyti "šypsenėlė", o reikia sakyti "emotikonas" arba "emograma". Nes gi akivaizdu, kad kalbainiams ne visi namie, tai jie vietoj lietuviškų žodžių net ir užsieninius kiša, o paskui jau sugalvoja, kad reikia sakyti "jausmaženklis". Taigi vat pagal VLKK ir būtų jausmaženklis, o normalūs žmonės tai vadina šypsenėlėmis.
Ogi dar japonai kaip visad viską atbulai daro, tai ir šypsenėlės pas juos visai kitokios ir vadinasi kaomoji, tai ten jų ir nesuprasi...
Gi šiaip jau iš ASCII irgi ASCII art tai atsiradę išties viskas...
Lietuviškos šypsenėlės
- :-) - tiesiog šypsena
- :-( - liūdesys
- :-| - rimtumas, įdėmus klausymas
- :-/ - kreivas šypt arba abejonė
- :-D - juokas arba išvis netgi lolai
- :-E - pyktis arba rodomi dantys
- :-O - nuostaba arba žiovulys
- :-] - pikdžiuga arba kompiuterastinė šypsena (skliaustui nereikia šifto spausti)
- ;-] - visai kompiuterastinė šypsena (be jokio šifto)
- 8-] - labai emocionalus ir linksmas susidomėjimas, kaip pamačius gerą kažkieno feilą
- :-P - iškištas liežuvis, kurį jums rodo, arba šiaip laižosi
- :-x - užčiaupta burna ("nieko nesakysiu")
- :-* - bučkis
- :-@ - laižiakas, neteisingai vadinamas prancūzišku bučiniu
- :-@~ - laižiakas toks, kad seilės tykšta
- :-S - perkreiptas iš pasišlykštėjimo snukis
Dar visokios pagerintos šypsenėlės
Tai aišku, visas šitas šypsenėles galima vartoti ir be jokio ten "-" ženklo, bet taip tada jos pasidaro jau visai ne tokios profesionalios ir gražios, todėl čia jau kultūros dalykas, kad gražiai jas užpaišyt.
Ogi dar supermamos šmaikštašiknės visai nemenka dalim yra pakankamai bukos, kad šitų šypsenėlių nesupranta, tai vietoj to žodžiais užrašo, kaip kad lotuliukas, mirksiukas ir taip toliau...
Dar pabaigai apie šypsenėlių istoriją
Viskas išties prasidėjo dar gal kokiais 1953 metais "New York Times" laikraštyje, kai ten kažkokias šypsenėles ratukuose išspausdino. Bet tai kai tas visas spaudos menas kažkaip neužstrigo visiems, tai visi paskui ir užmiršo, bet liko viskas šypsenėlėse iš ASCII kodų, kur tokie rutuliukai su veidukais buvo.
O išties tai dar anksčiau viskas prasidėjo, kai kažkoks amerikonų humoro žurnalas Puck 1881 metais pasiūlė tokius simbolius, tik sudėtingesnius, maždaug taip atrodančius, kur pasukus galvą, galima įžiūrėt kažkokį veido atvaizdą. Bet tai buvo taip nerišliai padaryta, kad atspausdinti to niekas negalėjo. Tai ir nepaplito.
O paskui 1982 metų Rugsėjo 19 kažkoks Scott E. Fahlman į kažkokį priešistorinį internetą, vadintą Usenet, parašė pasiūlymų žmonėms, kad galima gi emocijas išreikšti tokiais simboliais dviem, katrų pirmasis reikštų džiaugsmą, o antrasis - liūdesį:
- :-)
- :-(
Tai žmonėms tai visai patiko, bet paskui tai šitos šypsenėlės sutrumpėjo, nes visus užveikdavo rašyti minusą, tai gavosi paprasčiau:
- :)
- :(
Originalus Scott E. Fahlman laiškas apie šypsenėles
Čia jums pateikiame originalų kopypeistintą to Scott E. Fahlman laišką, kur viskas pristatyta buvo:
19-Sep-82 11:44 Scott E Fahlman :-) From: Scott E Fahlman <Fahlman at Cmu-20c> I propose that the following character sequence for joke markers: :-) Read it sideways. Actually, it is probably more economical to mark things that are NOT jokes, given current trends. For this, use :-(
Tai šitas taip pasiteisino, kad jau po kelių mėnesių visas Usenet ir Arpanet buvo pilnas tų šypsenėlių per visus galus. O jau dar paskui pasirodė dar visokios kitokios šypsenėlės.
Šypsenėlės ir autorių teisės
Dar kadaise atsirado ir kitos šypsenėlės - toksai Harvey Ball dar 1963 metais sukūrė grafines šypsenėles, kurios kaip geltoni rutuliukai atrodo, visiškai paprastos - būtent tokios, kokias žinome dabar. Tai ilgainiui šios plito, o galų gale susitapatino su tomis pat šypsenėlėmis, kurios iš ASCII padaromos. Tai daugelis programų vienas paverčia į kitas automatiškai - parašai ":)", o gauni tokį besišypsantį burbuliuką. Vienok ne taip paprasta viskas - pabandę į savo programą įkišti tas šypsenėles, galite gauti didelių problemų.
Reikalas toksai, kad, Harvey Ball, sukūręs šitą šypsenėlių simbolį, išvis, kaip sako, uždirbo iš jo vos 45 dolerius, nes niekur neužpatentavo, neužregistravo, ieškinių nekėlė ir leido naudotis visiems, nežiūrėdamas į jokias autorių teises. Būdamas tikruoju kūrėju, nieko nepersekiojo už jo panaudojimą.
Vienok gi kopyraitų industrija nesnaudė, tad jau 1971 metais kažkoksai Franklin Loufrani tiesiog iš niekur nieko, jokio ryšio su originaliu autoriumi neturėdamas, užregistravo prekinį ženklą, įkūrė kokią tai "SmileyWorld" ir pradėjo iš šypsenėlių uždirbinėti pinigus ir bylinėtis su visais, kuo papuola. Štai jums ir prašom.
Dabar ta kompanija kelia bylas kam papuola, uždarinėja visokius produktus, organizuoja įvairių prekių konfiskavimus ir taip toliau, jei tik paaiškėja, kad kokios nors prekės ar produktai yra su tomis šypsenėlėmis. Tai čia dabar palaikykime tą kompaniją ir kovokime už autorių teises.
Beje, netgi ir Harvey Ball išties nebuvo visiškai originalus - kaip pvz., yra gan plačiai žinoma, kad dar prieš gerą šimtą metų žmonės tokias šypsenėles rutuliukuose naudodavo ir nematė vargo. Kaip pvz., šypsenėles savo laiškuose naudojo Danijos rašytojas Johannes V. Jensen[1].
Visokie šaltiniai beigi nuorodos
Tai čia žemiau pavardinti visokie šaltiniai beigi nuorodos straipsnio melagingumui paneigti arba patvirtinti. Pipedija niekaip negali garantuoti ar atsakyti, kad nuorodose surastas turinys neatitiks tiesos irba melo.