Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Šuoliuojančios evoliucijos teorija
Šuoliuojančios evoliucijos teorija - modernesnis tos pat Darvino evoliucijos teorijos variantas, kuris sako, kad evoliucija yra ne tolyginis milijonus metų trunkantis procesas, o atvirkščiai - atranka ir pokyčiai įvyksta labai greitai, o didžiąją dalį laiko rūšys beveik nekinta, likdamos visai stabiliomis.
Teorija susijusi su tuo, kad per daugelį metų susikaupė nemažai prieštaravimų įprastai senai Darvino evoliucijos teorijai. Esminiai prieštaravimai rodė, kad išties evoliucija gali vykti daug netolygiau ir greičiau, nei kadaise buvo manoma, o taip pat kitu metu turėti daug ilgesnius stabilius, nekintamus protarpius. Kitaip tariant, nauja rūšis kartais gali susidaryti per kelis šimtus ar tūkstančius metų, o paskui kelis milijonus metų praktiškai nesikeisti.
Esminiai pastebėjimai būdavo tokie:
- Įvairūs stebimi rūšių pokyčiai būna nepaprastai greiti, lyginant su klasikine Darvino teorija - pvz., šunų veislės išsiskiria ne per milijonus, metų, o per kelis šimtmečius ar netgi dar greičiau. Analogiškai greitai pastebimas ir augalų veislių pasikeitimas, ir kiti pokyčių atvejai.
- Genų teorija sako, kad daugelis genetiškai paveldimų požymių gali labai greitai išsisklaidyti po tam tikrą gyvūnų ar augalų grupę ir vienu atveju naujas požymis išplis netgi be jokios atrankos (dominantinis genas), o kitu atveju netgi ir naudingas evoliucinis pokytis neišplis ir dings (recesyvinis genas), taigi - dėl genų įtakos bent dalis lėtų pokyčių rūšyje negalimi, o arba vyksta greitai, arba išvis nevyksta.
- Moksliniai tyrimai rodo, kad neretai tam tikroje ekologinėje nišoje gali gyvuoti daug skirtingų, bet panašiai prisitaikiusių rūšių, kas yra įrodymas, kad atranka ne visada suveikia - tai reiškia, kad rūšys gali labai ilgai gyvuoti, nekisdamos.
Nors šuoliuojančios evoliucijos teorija ir skiriasi nuo įprastos Darvino teorijos, giluminiai skirtumai čia yra neesminiai, tiesiog šiek tiek skiriasi pokyčių greičio vertinimas.