Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!
Subskraibink Pipediją ant FB: |
Valios sutrikimas
Valios sutrikimas arba parabulija - tai toksai simptomas, kai pas pacientą kažkas neteisingai su valia: jos nėra, jos per daug ar šiaip ji kažkokia neteisinga.
Paprastai parabulija pastebima iš paciento elgesio: esant valios trūkumui, pacientą kamuoja pasyvus negatyvizmas, o esant valios pertekliui - jis pernelyg vis kažką nori daryti. Būsena atsispindi ir judesiuose: jei valios per daug, pacientas linkęs į nenusėdėjimą, vis kažkokį impulsyvumą. O jei valios smarkiai per mažai - judesiai įgauna savotišką manieringumą: jie pernelyg susitraukę, aptakūs, sulėtinti, lyg prisiverstiniai.
Paprastai kartu su parabulijomis būna ir visokia ambivalencija ar netgi ambitendencija, nes kai valia silpna, tai apsispręsti dėl ko nors labai sunku, todėl kyla daug visokių vidinių prieštaravimų.
Išskiriamos kelios parabulijos rūšys:
- Abulija - kai šiaip pacientui nieko nesinori, tiktai net ne šiaip sau, o visiškai patologiškai valios ničniekam nelikę. Pasitaiko kartais prie kokios katatonijos, pasižymi kai kuriais nelabai maloniais požymiais.
- Hipobulija - kai paciento valia susilpnėjusi, pacientui nieko nesinori, bet dar ne katastrofiškai. Būdinga, esant depresijai ir pan..
- Hiperbulija - kai paciento valia yra perteklinė - pacientas labai jau aktyvus, tik jo valia nelabai rišliai nukreipiama. Būdinga manijai, paranojai.
Čia dar svarbu suprasti, kad parabulija arba valios sutrikimas - tai ne šiaip kokia būsena, kur dingo kokia nors motyvacija, priežastys kažką daryti ar dar kas nors panašaus. Čia kaip tik atvirkščiai: dingo gebėjimas kažkaip prisiversti kažką daryti ar kažkaip save valdyti. O kai dingsta tasai gebėjimas save valdyti, o kartu išlenda dar ir kokios nors haliucinacijos, kliedesiai ar dar kažkas - tai pacientas ima nesivaldyti ir save visai nustoja kontroliuoti.
Tuo gi atveju, jei valia nedingusi, tai daugelis pacientų sugeba savo elgesį kontroliuoti net ir esant haliucinacijoms bei kliedesiams. Tai vat todėl ta valia yra labai svarbus simptomas, vertinant paciento elgesį ir galimybes, kad jis kažką iškrės. Reikia neužmiršti, kad pavojinga pacientui yra ne tik hiperbulija, bet ir hipobulija, o gal netgi dar labiau - abulija.