Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Gerrymandering

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
21:41, 8 balandžio 2023 versija, sukurta ESM (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: 600px|thumb|right|Gerymanderio esmė - perbraižyti rinkiminių apylinkių ribas taip, kad laimėtų tie, kam reikia. Apylinkės gyventojų skaičiumi lyg ir vienodos, bet laimėti gali ar tie, ar anie - priklausomai nuo to, kaip ribas sudėliosi. '''Gerimanderis''', '''gerimandra''' arba '''gerimanderingas''' - tai toksai rinkimų manipuliavimas, kai rinkiminių apylinkių ribos tyčia perbraižomos tokiu būdu, kad laimėtų ka...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
Gerymanderio esmė - perbraižyti rinkiminių apylinkių ribas taip, kad laimėtų tie, kam reikia. Apylinkės gyventojų skaičiumi lyg ir vienodos, bet laimėti gali ar tie, ar anie - priklausomai nuo to, kaip ribas sudėliosi.

Gerimanderis, gerimandra arba gerimanderingas - tai toksai rinkimų manipuliavimas, kai rinkiminių apylinkių ribos tyčia perbraižomos tokiu būdu, kad laimėtų kažkas, kam reikia, o ne tie, kas turėtų laimėti pagal žmonių palaikymą.

Pavadinimas "gerimanderis" ar "gerimandra" yra kilęs nuo tokio amerikonų politiko - Elbridge Gerry, kuris buvo Masačūsetso valstijos gubernatorius ir 1882 metais pasirašė įsaką, kuriuo perbraižė Bostono rinkimines apylinkes, atsižvelgdamas į tai, kas už ką balsuoja. Jo perkurtos apylinkės buvo labai keistos, pailgos ir šakotos formos, tyčia padarytos taip, kad už jį balsuojantys laimėtų, tuo tarpu priešininkai - prakištų.

Po to perbraižymo prasidėjo triukšmas ir kažkoks dailininkas nupaišė tas naujas apylinkes, kaip salamandrą - piktą mitologinį gyvį. Taip ir gavosi pavadinimas - Gerry-(sala)mander. Vėliau pavadinimas truputį supaprastėjo - "gerrymander", lietuviškai būtų "gerimandra".

Nuo to kilo ir pavadinimas tokiems perpaišymams, kai rinkiminių zonų ribos tyčia kaitaliojamos kaip patogu politikams.