Woke - toksai keistokas žodis, reiškiantis krūvą kokių papuola kairiųjų ir ypač ultrakairiųjų judėjimų, kurie gali kam nors patikti ar nepatikti, bet būtinai susijusių su kokiomis nors realiomis ar menamomis žmogaus teisėmis. Neretai šis žodis naudojamas, kalbant apie durnai išplitusią politkorekciją bei visokias kovas už žmogaus teises taip, kad tos kovos pavirsta į absurdą. Labai siejamas su taip vadinama cancel culture.

Patsai žodis "woke" yra iš afroamerikietiško anglų kalbos žargono, reiškiantis budrumą, būdravimą. Plg., "stay woke" - "būk budrus", kas reiškia būti greitai reaguojantį, išgirstantį, pastebintį tai, kas vyksta.

Ankstyvame XXIa. žodis "woke" reiškė greitą ir budrų reagavimą į žmogaus teisių pažeidimus, ypač kai kalba eidavo apie juodaodžių teises, bet labai greitai ėmė reikšti ir greitą reagavimą į kitų mažumų teisių pažeidimus - netgi pačius smulkiausius, neesminius.

Žodis išpopuliarėjo po 2014 vykusių protestų, kuriuose JAV sukėlė Black Lives Matter judėjimas, dar po kelių metų, apie 2017, išpopuliarėjo tiek, kad pakliuvo į Oksfordo žodyną, o dar po poros metų, jau apie 2019, pradžioje dešiniųjų, o vėliau centristinių, o dar paskui - netgi ir nuosaikiai kairiųjų judėjimų, politikų, visuomenininkų ir pan. pradėtas naudoti visai satyriškomis ir sarkastiškomis prasmėmis, kalbant apie visokius ultrakairiuosius, kuriems vaidenasi prispaustos žmogaus teisės ten, kur jų priespaudos išvis nėra jokio pėdsako. Būdinga, kad paskui tokie aktyvistai pradeda kurti ir skleisti tokias lygybes, kad jos skamba kaip anekdotas.

Tarp ryškiausių vėlyvesnio periodo Woke pavyzdžių - Kathleen Kennedy, kuri sugriovė Žvaigždžių karus, o taip pat ir visokie absurdiški Disney kuriami filmų perdarymai, kaip kad Snieguolė ir 7 nykštukai. Kai visokios lygybės išlyginimas pasiekia absurdą, jis tampa absurdišku, ką šiuo atveju ir matome.