Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Verdiktas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Vere dictum)
Jump to navigation Jump to search

Verdiktas - tai šūdinų žurnalistų naudojamas žodis, kai jie vietoje paprasto žodžio "sprendimas" ar "įvertinimas" nori parašyti kažką baisaus, panašaus į tokį žodį, kaip "morgas" ar "degustacija", kad niekas nesuprastų ir skambėtų įspūdingai.

Tai aišku, išties tas "verdiktas" tėra sprendimas arba įvertinimas, kurį kažkas pasakė. Siauriausia prasme, teisininkų kalboje - tai tiesiog kokio nors teismo ar panašios institucijos sprendimas, turintis teisines pasekmes. Platesne prasme gi - tiesiog kažkieno įvertinimas. Pvz., jei Andrius Užkalnis įvertina kokį nors kaboką - tai jau tikrai tada, štai jums ir prašom, verdiktas visame gražume, ir dar toksai, kad maža nepasirodytų.

Žodis "verdiktas" labai dažnai pasitaiko klikbaituose, ir yra itin mėgstanas visokių šūdinų klikbaitinių portalų.


Verdikto prasmė

Žodis "verdiktas" yra kilęs iš lotynų kalbos, kur Senovės Romos teisėjai savo sprendimų pabaigoje sakydavo "vere dictum", kas reiškė "tiesa pasakyta".

Tai šitaip būdavo sakoma teismuose, kai teisėjas pasakydavo maždaug "ut judicium quasi juris dictum", kas išvertus reiškė "tiesa pasakyta taip, kaip įstatymas", o tai reiškė, kad šituo sprendimu abejoti negalima ir jo neigimas yra tolygus įstatymo neigimui. O jau šitai reiškė, kad jei tą vere dictum įvardintą teiginį neigsi, tai tau galvą nukirs ar ką nors panašaus padarys, nes įstatymai ir teismai buvo aukščiau visko ir abejoti jais buvo negalima.

Tai iš to visi suprasdavo, kad jeigu jau atsirado tas vere dictum, tai reiškia viskas, šakės, ir nedrįsk tuo abejot, nes čia tau jokios demokratijos nebus, nes čia tau Senovės Roma, o ne kokia nors Europos Sąjunga.

Paskui tasai "vere dictum" sutrumpėjo iki vieno žodžio ir taip gavosi žodis "verdiktas".