Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Valia
Valia (tariasi Vãlia, kvad. raidėmis - Валя) - tai toks gi rusiškas trumpinys, katras gi reiškia vardą Valentina (kvad. raidėmis Валентина), arba Valerija (kvad. raidėmis Валерия), nors dažniausiai šiųjų vardų savininkės prisistato kaip Valė, kas netgi ir populiariau, na tačiau gi Valia yra tasai gi gramatiškai teisingesnis variantas.
Taipogi, yra toks pilnas vardas Valia, katras jau čia kilęs ne nuo ruskių, ogi nuo lotynų kalbos (lot. Velium), kas reiškia užslėptas irba pakavotas.
Apie kitą valią
![]() |
Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit... Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti! |
O dargi yra toksai kitas, labai mistinis ir daug kieno nepažįstamas, reiškinys, ar čia teisingiau būtų charakterio savybė - valia (katra jau tariasi valià).
Iš esmės tai valia gali būti apibūdinama kaip vidinė motyvacija kažką tai daryti ar nedaryti.
Valia gali apspręsti, ar žmogus prisivers ir atliks kažkokį tai veiksmą.
Na pavyzdžiui, jeigu žmogus turi šiosios valios pakankamai, tuomet darys tai, kas gal ir sunku beigi nemalonu, tačiau jam naudinga - kelsis anksti ryte ir eis sportuoti, privers gerti vandenį, o ne kokius nuodus kaip kakakolą ar degtinę, prieš miegą sukalbėti poterius, ir pan.
O štaipogi, valia gali ir apspręsti žmogaus susilaikymą nuo kokių nors veiksmų, katrie nors ir malonūs, tačiau gi jam kažkuo kenksmingi.
Štai vėlgi pavyzdžiui, jeigu žmogus turi pakankamai valios, tai šis susilaikys ir neis rūkyti, su visais prie stalo negers degtinės, nesėdės prie Pipedijos iki išnaktų ir eis anksčiau miegoti, ir pan.
Kaip matote iš pavyzdžių, valia daryti kažką bei kažko gi nedaryti siejasi tarpusavy. Tai štai jums ir prašom - dora, darna irgi skaista, visame savo gražume!
Taip pat iš čia ir kyla valios slopinamoji beigi skatinamoji jėgos, kur slopinamoji mažina aktyvumą, o skatinamoji šį didina.
Jeigu šitosios valios yra per daug, arba per mažai negu normalu, tuomet ištinka visokie tai valios sutrikimai, katrie gi kartu su pačia valia atvirkščiai proporcingai išsivysto dar vaikystėje beigi paauglystėje, kai vaikas negauna pakankamai auklėjimo, dėmesio irba patyčių.
Valios veikimo mechanizmai
Kai pacientą ištinka dilema dėl išorės spaudimo irba dėl viduje kylančių priešingų, tačiau vienodai stipriai motyvuotų veiksmų, pacientas tada turi apsispręsti gi, katram veiksmui jis turi teikti pirmenybę.
Na pavyzdžiui, jūsų darbas prasideda devintą valandą ryte, o dabar yra šešios valandos, ir jūs dar gulite lovoje. Taigi, kyla dilema - ar eiti dar pamiegoti valandą - kitą, ar keltis ir eiti pasportuoti ar tai pabėgioti. Štaigi, vienas veiksmas yra malonus, o kitas ugdo fizinį kūną beigi charakterį, ir štai čia turite apsispręsti - kam teikiate pirmenybę.
Iš čia kyla du valios mechanizmo etapai - įsisąmonintas tikslas (kūno bei charakterio lavinimas) ir motyvų konfliktas (ar vis dėlto šiandien norisi pamiegoti labiau negu siekti savo tikslo).
Tęsiant pavyzdį, jūs nusprendžiate šokti iš lovos kuo greičiau, kad nekiltų pagunda dar pamiegoti, o tada tai įvykdote ir bėgate pasportuoti.
Ir štai čia gi įvyksta dar du mechanizmai - priemonių nustatymas (nusprendžiate palikti savo lovą kuo greičiau), katras padėtų jums įvykdyti savo iškeltą tikslą, o tada seka praktinis įgyvendinimas - štataigi savo apsisprendimą paimate ir įvykdote.
Tai, kaip jūs vykdysite arba nevykdysite savo nusistatytų valingų veiksmų, apsprendžia jūsų charakterio savybės - yra slopinamosios, stimuliuojančiosios irgi tarpinės.
Slopinamosios savybės skatina susilaikymą nuo žalingų, bet malonių veiksmų, taigi galėtų būti tokios, kaip santūrumas, savikontrolė, ištvermė, savitvarda ir pan.
Stimuliuojančiosios savybės skatina sunkių, galgi net ir nemalonių, tačiau naudingų veiksmų vykdymą, tokios būna drąsa, savarankiškumas, atkaklumas, pasiryžimas ir pan.
Tarpinės savybės iš esmės veikia apjungtai, jos kaip gi ir slopina, ir skatina, t.y. drausmė, organizuotumas ir pan.
Reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad valią dargi įtakoja išorės veiksniai, tokie kaip pašalinių spaudimas, išorinės kliūtys ir t.t.
Taip pat gi, čia įvardinti sau naudingi, bet sunkūs veiksmai yra pateikti paaiškinimo paprastumui, t.y., valios jėgomis galite daryti ir tai kas jums ne tik nemalonu, bet ir nenaudinga.
Andai, jums draugas liepia kišti ranką į ugnį (matomas aplinkinių spaudimas), o jūs ranką ten imate ir kišate, ir nors tai yra labai nemalonu ir vargiai ar naudinga, vis tiek ranką ugnyje valios pastangomis laikote, makaluojate ir sukišate lig alkūnės.
Trumpas anekdotas apie valią, kad linksmiau būtų
Pastaba. Šičia pateikti personažai yra išgalvoti, o jų vardai visiškai atsitiktinai atitinka realybėje esančių asmenų pavardes.
Geria degtinę Kepenis ir Veryga. Ir štatai Veryga gi sako:
- Na gi imk ir idantinai išgerk šitą degtinės stiklinę!
- O vat ir ne, aš valią turiu! - Atsako jam Kepenis.
- Nu tai kas ta Valia, mesk tu tą Valią, susirasi Natašą.
Štai čia Kepenis pažiūrėjo į savo sugėrovą, štai vėlgi į stebuklingojo eliksyro stiklinę ir štai čia pasako:
- Aš gi ne tai sakau, aš valią turiu, va noriu ir geriu! - Jau gerdamas šiąją stiklinę atsako jam Kepenis.