Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Nematomas lėktuvas
Nematomas lėktuvas - toksai lėktuvas, kuris dėl kokių nors priežasčių lieka nesusekamas priešui, o todėl ir nenumušamas. Kadangi priešai labai nori lėktuvus numušti, tai visada klausimas, kaip jie numuš. O jei negalės pamatyti ir aptikti - tai negalės ir numušti. Taigi, nematomumas yra labai gera lėktuvo savybė, tik kad sunkiai pasiekiama.
Šiais laikais išksiriamos keturios nematomumo charakteristikos:
- Elektromagnetinis - nematomumas radarams
- Šiluminis - nematomumas infraraudonųjų spindulių prietaisams
- Optinis - nematomumas įprastiems stebėjimo prietaisams - t.y., žmogaus akiai, žiūronams ir pan.
- Akustinis - negirdimumas, negalėjimas aparato aptikti, naudojant garso fiksavimo prietaisus ar žmogaus ausis
Visos šios nematomumo priemonės labai priklauso nuo įvairių aplinkybių, bet jei lėktuvas kad ir kokiomis nors sąlygomis tampa nematomu, tai jau reiškia, kad priešas jo nepastebi, o lėktuvas dėl to gali būti naudojamas daug daug efektyviau, nes gali skraidyti saugiai, nenumušamas.
Pirmas praktikoje naudotas nematomas lėktuvas buvo toksai visai juokingas mažas, 1969 sukurtas lėktuvėlis Lockheed YO-3 Quiet Star, naudotas Vietnamo kare. Buvo pagaminta 11 tokių lėktuvų, iš kurių 9 naudoti karo veiksmuose. Lėktuvėlis turėjo sklandytuvo sparnus, šešių cilindrų Continental IO-360D variklį, kuriam buvo įtaisyti dideli dideli duslintuvai ir specialus didelio skersmens mažų apsukų propeleris. To dėka lėktuvas buvo visiškai negirdimas netgi tylią naktį, jei skrisdavo 300 metrų ar didesniame aukštyje. Praktikoje, jei aplinkoje būdavo kitų triukšmų, lėktuvo nesigaudavo išgirsti ir iš daug mažesnio atstumo. Dienos metu, kai triukšmo aplinkoje daugiau, šis lėktuvas būdavo negirdimas netgi kai praskrisdavo visiškai šalia, už 10-15 metrų nuo JAV aerodromo darbuotojų.
Tai šitaip lėktuvas ir buvo naudojamas - naktimis skraidydavo virš Vietnamo partizanų ir stebėdavo juos infraraudonaisiais prietaisais bei visokiais mikrofonais. Taip nustatydavo vietą, kur tie vietnamiečiai slepiasi, o tada jau JAV kariuomenė juos apšaudydavo iš savo pabūklų. Pats lėktuvėlis buvo toksai lengvas, kad nei nenešė jokios ginkluotės. Buvo bandomas ir jo modelis, turintis lazerinio pašvietimo sistemą, skirtą aviacinėms bomboms nukreipti, tačiau kare jis taip ir nebuvo panaudotas.
Lockheed YO-3 Quiet Star buvo naudotas labai neilgai, vos porą metų - reikalas tas, kad vietnamiečiai labai greitai ėmė maskuotis ir pasidarė daug sunkiau aptinkami. Tuo pat metu naktiniai skrydžiai labai žemame aukštyje, maždaug nuo 50 iki 500 metrų, ir dar kalvotoje vietovėje, buvo realiai pavojingi, tad trečdalis lėktuvų su pilotais ir stebėtojais pražuvo katastrofose, įsirėžę į kalvas. Taigi, jau 1971 šių lėktuvų JAV kariuomenė atsisakė. Tiesa, paskui dar daugelį metų keli iš tų lėktuvų buvo naudojami JAV, gaudant brakonierius, kontrabandininkus ir panašiai.
Panašiu laiku ar kiek vėliau atsirado jau ir kiti nematomi lėktuvai - pvz., SR-71, kuris buvo dalinai nematomas radarams, o kažkada vėliau - ir F-117, paskui ir B-2 Spirit, o dar paskui ir tokie lėktuvai, kaip F-22, F-35, o dar vėliau - ir J-20 bei Su-57.
Svarbu suprasti, kad joksai nematomas lėktuvas nėra visiškai nematomas - jis gali būti aptiktas. Klausimas tik, kiek pavėluotai jis bus aptiktas, kiek per anksti jis bus pamestas iš stebėjimo ir kiek išvis galima bus jį numušti. Juoba, kad paprastai nėra įmanoma turėti nematomumo pagal visas charakteristis, o dažniausiai pavyksta lėktuvą padaryti gan gerai nematomu tik pagal vieną iš nematomumo kriterijų ir, iš bėdos, prasčiau matomu padaryti dar pagal vieną.
Šiais laikais dažniausiai nematomumo kriterijumi tampa nematomumas radarams, nors tai tik viena iš daugelio nematomumo charakteristikų. Antra pagal svarbą nematomumo charakteristika - kuo mažesnis šilumos skleidimas iš variklių. Ši charakteristika leidžia lėktuvui apsisaugoti nuo įvairių priešlėktuvinių raketų, kurios savaime nusitaiko pagal šiluminę spinduliuotę.
Tuo tarpu į vizualinį lėktuvo matomumą bei skleidžiamą triukšmą šiais laikais dažniausiai nekreipiama daug dėmesio.
Dėl to, kad bet koks lėktuvas nematomu gali būti tik sąlyginai, jei aplinkoje bus trikdžių, yra ir dar kita nematomumo koncepcija - sąlyginio nematomumo arba aktyvaus nematomumo. Šios koncepcijos mintis - kad lėktuvas gali būti nematomas, jei aplinkui yra daug triukšmo šaltinių ir pats lėktuvas irgi tinkamai skleidžia visokius triukšmus. Pvz., būtent toks "aktyvus nematomumas" buvo daromas Eurofighter Typhoon lėktuvams.