Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Morzės kodas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Morzės abėcėlė)
Jump to navigation Jump to search

Morzės kodas arba Morzės abėcėlė - tai toksai telegrafo kodas, kur viskas trumpesniais ir ilgesniais pyptelėjimais perduodama - taip vadinama CW moduliacija. Nors šitas kodas jau beveik nenaudojamas, bet daugeliui visvien žinomas SOS, kuris pagal Morzę būtų "...---...", kitaip tariant - trys taškai, trys brūkšniai ir vėl trys taškai. Tai trys taškai reiškia S, o trys brūkšniai reiškia O, tai taip tais taškais ir brūkšniais galima užrašyti visas raides.

O sukūrė tą Morzės kodą toksai Samuel Morse, kuris buvo tapytojas kažkoks. Tai 1825 metais jis gyveno kaip gyveno ir jokiais telegrafais nesidomėjo, bet ėmė ir atėjo jam laiškas, kad kažkur išvykusi jo žmona susirgo smarkiai. Paskui kitą dieną atėjo dar vienas laiškas, kad ji jau numirė. O paskui jis nuvažiavo ten į savo žmonos laidotuves - ir paaiškėjo, kad jau seniai ji palaidota. Tai kaip užsinervino dėl tokio lėto laiškų keliavimo, tai ir sugalvojo, kad galima padaryti telegrafą, ir su visų raidžių perdavimu, ir dar taip, kad tos raidės būtų perduodamos greitai. Tai vat ir padarė.

Tai to Samuel Morse dėka visas pasaulis labai ilgą laiką turėjo vienintelę greitą informacijos perdavimo priemonę - telegrafą. Tai buvo netgi tiek svarbu, kad naujienų agentūros anais laikais vadinosi telegrafo agentūromis, o kai kurios tai dar ir dabar taip vadinasi, nors telegrafo jau lyg ir nebėra. Vėliau vietoje laidų atsirado radijo bangos, bet ir jos buvo naudojamos Morzės pranešimams, ypač dar kai transliuojama iš labai toli, nes pypsėjimai lengviau išgirstami, nei balsu padiktuoti pranešimai.

Kai kurie radijo mėgėjai Morzės kodą naudoja iki šiol, įmanoma kartais išgirsti tokį pypsėjimą, pasiklausius kokių nors trumpųjų bangų.