Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Lena std

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Čia ta 512x512 nuotrauka, kurioje vaizduojamas nuotraukų atvaizdavimo ir apdirbimo standartas beigi etalonas.

Lena_std, dar žinoma, kaip Lena ar Lenna - toksai senovinis paveiksliukas, tapęs pasauliniu ir istoriniu vaizdo atvaizdavimo ir apdirbimo etalonu ir standartu. Šiais laikais dėl politkorekcijos paveiksliukas pasidarė kai kur vos ne uždraustu, bet tai durnumas kažkoks.

Tai buvo vienas iš pirmų pasaulyje labiau išplitusių skaitmeninių paveiksliukų išvis. Sukurtas jis buvo 1973 metais, kai Pietų Kalifornijos Universitetui (University of Southern California, USC) priklausančiame institute (Signal and Image Processing Institute, SIPI) vyko bandymai sukurti ir apdirbinėti pirmas normalias nuotraukas, kurios būtų panašios į įprastas - t.y., spalvotos, didelio dinaminio diapazono ir su gana didele rezoliucija.

Iki tol buvę paveiksliukai būdavo labai maži ir dažniausiai labai prasto dinaminio diapazono, keliasdešimt ant keliasdešimt pikselių ir paprastai išvis net nespalvoti, juodai balti, pvz., kaip brėžiniai. Tai vieno eksperimento metu inžinieriai sugalvojo, kad reikia pabandyti normalias nuotraukas suskaitmeninti, bet kad reikia paimti kokią tai gerą gražią nuotrauką su spalvomis ir padaryti taip, kad jau gerai atrodytų. Kriterijus "gerai" šiuo atveju buvo parinktas protingai - kad tai būtų žmogaus veidas, atrodantis taip gerai, lyg būtų atspausdintas geroje žurnalinėje spaudoje, t.y., realiai kokybiškai, o ne šiaip sau iš bėdos.

Kokiu tai būdu autoriai pasirinko už modelį nuotrauką iš Playboy žurnalo, konkrečiau - iš 1972 metų lapkričio mėnesio. Tenai atsivertė viduje buvusią didelę nuotrauką, kur buvo pavaizduota tokia švedų modelė Lena Forsén. Nu vat ir nuskanavo.

Gautas paveiksliukas buvo 512x512 dydžio spalvota nuotrauka, kur sutilpo tiktai tos modelės galva su skrybėlaite ir pečiai. Tačiau buvo gana daug atspalvių, geras dinaminis diapazonas ir bendrai tai buvo vienas iš pirmų atvejų (o gal ir visai pirmas), kai pavyko gerai nuskanuoti normalią nuotrauką.

Skanavimas tuo metu užtruko ilgai ir buvo sudėtingas, tačiau rezultatas gavosi geras ir buvo labai plačiai naudojamas įvairiausiose paveiksliukų atvaizdavimo programose, monitoriuose, vaizdo apdirbimo softe ir taip toliau, kaip etaloninis pavyzdys, pagal kurį galima įvertinti įvairią programinę ir aparatinę įrangą, o taip pat gerai palyginti tos įrangos darbo rezultatus. Paskui tas paveiksliukas buvo naudojamas ir ARPANET testavimui, ir pirmų Internetinių grafinių programų tikrinimui, ir panašiai.

Naujaisiais laikais atsirado visokių išprotėjusių prietrankų, kurios akivaizdžiai pasipiktino, kad nuotrauka iš Playboy ir moteris tenai graži, tai prasidėjo keisti draudimai tai šen, tai ten šitą nuotrauką naudoti, nes esą ji kaip tai būktai įžeidžia ir žemina moteris. Tai dabar jau tokios nuotraukos taip vat nebeaptiksit šitaip lengvai. Bet normalūs žmonės žino, kad čia viskas su tuo tvarkoje, nes istorija yra istorija ir nieko čia nepadarysi, reikia džiaugtis, kad taip gražiai gavosi.