Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Il-76
Il-76 - vienas iš didžiausių sovietinių lėktuvų, gamintas pagrindinai sovietinėms karo pajėgoms, kaip transportinis ir desanto mėtymo lėktuvas. Pačių sovietų ir Rusijos vertinamas, kaip atsparus bet kam, galintis leistis netgi ant gruntinių takų ir taip toliau. Visgi, kaip ir kiti sovietiniai lėktuvai - labai nepatikimas, lūžtantis, pakliuvęs į daugybę visokių aviakatastrofų. Pradėtas gaminti dar 1974 metais, gaminamas iki šiol ir yra vienas iš masiškiausių pasaulyje didelių lėktuvų - iki 2024 pagaminti 969 tokie lėktuvai.
Il-76 užpakalyje turi didelę pakrovimo rampą, per kurią galima prikrauti ir sunkiosios technikos. Kadangi pas sovietus buvo numatoma iš oro, su parašiutais mėtyti netgi ir tankus, tai yra ir specialus lėktuvo skrydžio režimas, skirtas sunkios technikos išmetimui: atidaromos užpakalinės durys, iškišama rampa ir lėktuvas pusiau automatiškai daro kalnelio tipo manevrą, taip sukurdamas išcentrinę jėgą, kuri tiesiog išsviedžia visą karinę techniką lauk. Įprastais atvejais visgi dažniau tiesiog atidaromos durys ir per iškištą rampą desantininkai šoka lauk.
Tokios durys ne visada normaliai suveikdavo - pvz., 2003 metais Kongo demokratinėje respublikoje, iš Kinšasos į Lubumbašį buvo pervežami keli šimtai kariškių ir policininkų su šeimomis, įskaitant ir kūdikius. Maždaug skrydžio pusiaukelėje, kelių kilometrų aukštyje kažkas užėjo (vienas iš spėjimų - kažkas iš įgulos paspaudė ne tą mygtuką) ir lėktuvas perėjo į būtent tą skrydžio režimą, kur išmetamas desantas - buvo atidarytos durys ir parėjo kalnelis. Lėktuvas išmetė apie 200 žmonių, įskaitant ir kūdikius. Pagal oficialią versiją durys sugedo ir vežamus žmones ištaukė oro srovė, bet kaip sakoma, soriukas, bet oro srovė žmonių per galą taip neištraukia - netgi sovietiniuose filmuose krūva medžiagos apie tai, kaip šokama iš tokių lėktuvų ir viskas būna ramu. Išmetimas buvo su išcentrine jėga.
Įvairių Il-76 katastrofų kiekis labai didelis - žinoma bent kelios dešimtys katastrofų, kur lėktuvas sudužo, nors lėktuvas gamintas buvo ilgai ir turėjo būti smarkiai atidirbtas. Visgi kai kurie vertina, kad didesnė tų katastrofų dalis susijusi ne tiek su lėktuvo nekokybe (nors ji irgi plačiai žinoma), kiek su rusiškomis įgulomis ir eksploatacijos būdais, kur lėktuvai būdavo labai ilgai neprižiūrimi, neremontuojami, mėnesiais ir metais eksploatuojami laukinėse šalyse be jokios priežiūros ir naudojami neadekvačiai rizikingai, kaip neturėtų būti naudojami.
Kaip tyčia, būtent Il-76 kritimas buvo paskutinė didelė aviakatastrofa Lietuvoje. Tiesiog 1990 metais, vasario 1 dieną, sovietų karinių pajėgų Il-76 netoli Panevėžio darė mokomąjį skrydį žemame aukštyje. Tokie skrydžiai buvo skirti tam, kad lakūnai išmoktų ir įprastų skristi nedideliuose aukščiuose - maždaug kelių šimtų metrų. Tokie skrydžiai pas sovietus buvo numatomi, kai reikia mėtyti desantininkus teritorijose, kuriose yra stipri priešo priešlėktuvinė gynyba. Taigi, vyko eilinis mokomasis skrydis, bet kažkas neaiškaus nutiko, tai praėjus 14 minučių po pakilimo, Il-76 pasidarė nevaldomas ir nukrito. Lėktuvas susiplojo ir žuvo visi 8 įgulos nariai. Kaip sakė gandai, lėktuvas nunešė kažkokiam nuosavam namui stogą, tačiau nei vienas žmogus nenukentėjo.
Atskiras Il-76 variantas - Beriev A-50, kuris gaminamas kaip ankstyvo įspėjimo lėktuvas, t.y., skraidantis radaras.